Operatorzy globalni zmodernizowali stację bazową w dolnośląskim Strzegomiu

Jak informuje nasz Czytelnik – operatorzy globalni zmodernizowali swoją stację w dolnośląskim mieście Strzegom, zlokalizowanym przy trasie drogowej (DK5) od Jeleniej Góry do Wrocławia. Strzegom, to także sąsiedztwo biegu drogi z południa od strony Świdnicy, przez Jawor w kierunku Legnicy. Ze Strzegomia odjeżdżają również pociągi w kierunku Wrocławia, Legnicy, Kudowy-Zdroju oraz Bielawy.
A Czytelnik pisze jak niżej:
Przy okazji prywatnej wizyty w stolicy dolnośląskiego (i nie tylko) granitu, chodzi oczywiście o Strzegom, postanowiłem sprawdzić osobiście, jak sprawuje się dosłownie tydzień temu odebrana po modernizacji stacja N! na pozwoleniu Orange przy ul. Kościuszki 8. Stacja znajduje się na budynku handlowo-usługowym (dawna Odzieżowa Spółdzielnia Pracy), w bezpośrednim sąsiedztwie strzegomskiego rynku.
Wracając do wspomnianej modernizacji. Polegała ona na całkowitej wymianie elementów pasywnych i aktywnych stacji bazowej oraz adaptacji wsporników na maszcie do zmienionej ilości anten. Na niższych wspornikach na obrzeżach dachu budynku znajdują się anteny instalacji Polkomtela. Stacyjka jest dobrze położona, mimo niskich mocy EIRP sygnał z niej „wędruje” relatywnie daleko. Dodatkowo zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zaimplementowano na niej na każdym sektorze za pomocą anten AQQQ NSN Nokii 5G w paśmie C n78. Wyniki jak na tak zatłoczoną stację są bardzo dobre. Wyniki z segmentu LTE oraz 5G na załączonych screenach. Przypomnę dla niewtajemniczonych, że przed wymianą osprzętu jeszcze w lipcu wyniki z tej stacji za dnia oscylowały w okolicach maksymalnie kilkudziesięciu Mbps down I kilkanaście Mbps up. Teraz wyniki nawet późnym popołudniem podchodzą pod 200 Mbps w LTE i ponad 900 w segmencie 5G, w piku nawet ponad 1000. Na screenach z Ookla prędkości sprzed i po modernizacji. Stacja jest bardzo estetycznie wykonana. Została podłączona światłowodem z lokalnego OPP OPL znajdującego się w budynku pod stacją. BTS pełni również rolę węzła radioliniowego dosyłającego łącze do stacji O!79613 przy ul. Ceglanej, a druga radiolinia zasila łączem stację O!79630 przy ul. Malinowej. Na stacji przy ul. Kościuszki zostały zaimplementowane następujące technologie (dla T-Mobile):
– EDGE 900 MHz
– LTE 2600/2100/1800/800 MHz
– 5G N78 3600 MHz
Nie miałem możliwości identyfikacji obecności L900 MHz
Dla porównania zamieszczam też screena z pomiaru 5G dla sieci Plus (niezwykle słabe wyniki).
Zrzuty ekranów:
1. T-Mobile LTE przed modernizacją
2. T-Mobile LTE po modernizacji
3. T-Mobile 5G band n78

4. Plus 5G 2600TDD
5. poglądowe zdjęcia stacji bazowej po modernizacji
źródło: informacja własna (czyt)

Materiały powiązane:
Zasięg w Jeleniej Górze. Wykaz stacji bazowych operatorów sieci w mieście
Są słowa na “k” na “h”: czyli co się słyszy na trasie kolejowej od Jeleniej Góry po Polanę Jakuszycką?
Sieci komórkowe w trasie. Do pociągu nie zabieraj laptopa!

5 4 votes
Article Rating
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Teraz śmiga aż miło. Porządna modernizacja. Następna w kolejce Świdnica. Wiadomo, że na razie zasięg samego n78 jest typowo wyspowy, Wydaje mi się że nikt kto wie jak wygląda proces wdrażania nie oczekuje tutaj jakiegoś pokrycia przez wielkie „P” 😉 Na dobry początek wybrane stacje też są jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy, że N! ma zdecydowanie więcej stacji n78 mających osiągi godne technologi 5G, głównie dzięki rozbudowanej sieci światłowodowej OPL. P4 poza dużymi miastami w dalszym ciągu siłą rzeczy bazuje na węzłach radioliniowych podobnie jak Polkomtel, choć budowa PŚO może tutaj w kwestii najbliższych lat sporo zmienić na korzyść Play. Jedna z najnowszych lokacji n78 w N! na Dolnym Śląsku – Karpacz Góra Pohulanka również ma link światłowodowy.

1000011026
Last edited 3 miesięcy temu by Marcin