Jak się dowiadujemy – jest ogromne parcie na wybudowanie 15.000 stacji bazowych do końca przyszłego roku w Play. Ponadto… Play poprawia zasięg wewnątrz budynków na bazie tego, co działa. Kolejne kroki, to bieżąca realizacja tzw. „swap”, który ma sprzętowo ujednolicić sieć, a co za tym idzie spowodować z jednej strony korektę „odnalezionych” podczas prac wcześniejszych uchybień z różnych stron, zaś z drugiej spowodować bardziej efektywne zarządzanie siecią. Jak zaznaczyliśmy na wstępie – etap zakończenia 2025 roku ilością 15 tysięcy stacji spędza sen z powiek zarówno zarządowi, jak i planistom oraz pionowi sprzedaży, ale… zaczyna się także liczenie kosztów. Okazuje się, że wiele inwestycji jest wstrzymanych ponieważ… operator nie ma zagwarantowanego światłowodowego dosyłu do stacji od własnej grupy podmiotów, na którym chce bazować w miastach, aby w szybkim tempie uruchomić efektywne 5G w band C. Stąd opóźnienia w uruchamianiu stacji. Dzierżawa światłowodu jest z punktu widzenia kosztów nieefektywna.
Być może ten sam problem powoduje żółwi rozwój sieci w Jeleniej Górze, w tym istnienie ledwie jednej! stacji bazowej operatora w ścisłym śródmieściu, z ogromnymi brakami w zasięgu wewnątrz budynków i po części również na zewnątrz wzdłuż głównego deptaka miejskiego, tj. przy ul. 1-go Maja, gdzie nie powstały dotąd dwie planowane stacje Play: przy ul. 1-go Maja 27 (jest tu Plus i operatorzy globalni) oraz przy ul. 1-go Maja 86, w którym to punkcie operator się poddał i dziś trudno wnioskować, czy szuka alternatywy?
Dodatkowo, jak się okazuje – z dołu do zarządu spływają niekoniecznie zgodne z prawdą informacje na temat stanu faktycznego sieci, infrastruktury, czy możliwości wybudowania stacji, co wcześniej było „jakoś” niezauważone.
Jak zakończy się temat dosyłów i segmentu 5G w band C?
Ano się zobaczy.
Coraz częściej słyszy się o zamiarze wdrożenia modelu podobnego do współpracy podmiotów globalnych w ramach Networks, to jest szybkiego wybudowania 5G w oparciu o dzielenie zasobów i infrastruktury między Play a Plusem, bo tak będzie po prostu efektywniej i rozsądniej z punktu widzenia planowania prac, zamawiania sprzętu, itp. Problem jednak w tym, że – póki co – w Plusie jest jak jest i nie wiadomo, kiedy konflikt rodzinny i sytuacja spółek wyklaruje się na tyle, aby można było powiedzieć, że decyzje podejmowane są efektywnie, z gwarantowaną pewnością i realnym myśleniem o sieci jutra. Jak powiadają handlowcy operatora z wyróżnikiem 260-01 – dziś oferty przypominają „kromkę dla ubogich”, tj.: byle taniej, byle zaistnieć, byle utrzymać bazę klientów, choć kuleje zasięg, choć z modernizacją i rozwojem problem, a sieć 5G w band C utknęła na ledwie jednej stacji we Wrocławiu.
źródło: informacja własna
Materiały powiązane:
– Play zasięg: operator uruchamia nową stację bazową i… likwiduje wcześniejszą obok?
– Play Jelenia Góra: stacje pracujące i stacje wciąż niepowstałe
– Braki w zasięgu – region jeleniogórski. Propozycje lokalizacji stacji
– T-Mobile zasięg: sygnał sieci operatora na kolejowej trasie od Jeleniej Góry do Zgorzelca