Od Polany Jakuszyckiej po Chatkę Górzystów, czyli co z Plusem w Górach Izerskich ?

Prezentujemy jakość pokrycia sygnałem sieci Plus, turystycznego szlaku od Polany Jakuszyckiej, przez schronisko “Orle” do schroniska “Chatka Górzystów” i z powrotem, gdzie przy powrocie wybraliśmy inną trasę. Droga wiodła tędy. Jak wspominaliśmy wiele razy – Plus byłby w stanie pokryć sygnałem cały szlak, o którym tu mowa, ale tego niestety nie czyni. Wszystko za sprawą nieprzemyślanej modernizacji stacji BT-33499 Jakuszyce, kopalnia Stanisław, gdzie nie tylko nie popracowano należycie nad azymutami po rozszerzeniu stacji o UMTS900, ale również zabrakło czwartego sektora, który mógłby znacząco wpłynąć na jakość pokrycia z cytowanego miejsca nie tylko szlaku turystycznego i narciarskiej trasy biegowej w Górach Izerskich od Polany Jakuszyckiej, ale również na jakość pokrycia drogi wojewódzkiej nr 358: Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój. Dodajmy, że na jakość pokrycia drogi wojewódzkiej spory wpływ ma również to, że stacja BT-33499 nie posiada LTE1800 po rozbudowie. To z kolei powoduje, że nawet tam, gdzie sygnał z niej mógłby być widoczny – terminal odbiera sygnał ze stacji losowych i odległych, ale wyposażonych w LTE, co powoduje na dalszym etapie problemy z realizacją połączeń głosowych w drodze, ponieważ przy serwowaniu sygnału LTE z komórek, odległych nawet o 20 kilometrów i więcej – trudno nad takim stanem sieci zapanować w przypadku nadejścia połączenia głosowego lub próby jego inicjalizacji. Wydaje się, że tam, gdzie można byłoby niewielkim nakładem przyczynić się do znaczącego polepszenia sytuacji radiowej i pokryciowej – po stronie operatora występują ogromne, z dużym prawdopodobieństwem – mentalne blokady. Tak jest również m.in. z przywróceniem stacji na szczycie Królowej Karkonoszy – Śnieżki, gdzie pośród wiodących operatorów infrastrukturalnych nie ma tylko Plusa, tak jest w podjeleniogórskim Dziwiszowie (stacja BT-33453 ), w którym – podobnie, jak w stacji BT-33499 – przez brak LTE w stacji – terminal w drodze, w jej sąsiedztwie odbiera sygnał nie wiadomo skąd, tak jest wreszcie w sąsiedztwie Kopca Kościuszki w Krakowie, gdzie sytuacja jest taka, jak widać w logu, który jest częścią informacji na ten temat. Tymczasem, po zadanym przez Czytelnika operatorskiego portalu plusforum.pl pytaniu o sytuację w rejonie Kopca Kościuszki można dowiedzieć się, że nie ma planów przywrócenia stacji ( źródło: tutaj ). Podobnie rzecz się ma ze szczytem Śnieżki ( źródło: tutaj ). O specyficznym podejściu grupy Polkomtela do procesu modernizacji sieci pisaliśmy również tutaj.

Wracając do zasadniczego wątku bieżącej informacji (szlak izerski ) przedstawiamy:
przebieg trasy, którą przemierzyliśmy
log jakości sygnału z trasy na szlaku izerskim, który jest przedmiotem bieżącego news

Oraz przypominamy informacje wcześniejsze, ale powiązane:
log jakości sygnału z trasy testowej, która biegła m.in. drogą wojewódzką nr 358 ( odcinek: Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój )
log jakości sygnału w Krakowie, od miasteczka studenckiego AGH do Kopca Kościuszki

Jeśli przyjrzymy się każdemu wątkowi, które przytaczamy wyżej – łączy je jedno: możliwość nieskomplikowanego rozwiązania problemów, marne jakościowo pokrycie tras, do których często w naszych rozważaniach wracamy oraz dość frywolne podejście operatora do powyższych kwestii, co skutkuje tym, że nawet tam, gdzie grupa Polkomtela mogłaby w dość prosty sposób wybudować przewagę jakościową nad konkurencją – tego nie robi, bo … nie !

źródło: informacja własna