Apple Pay. Rozwiązanie na dziś, czy na trochę później ?

Premiera Apple Pay w Polsce odbiła się szerokim echem. Przyczyniła się do tego zarówno siła marki jak i rosnąca popularność nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Dzięki wyjątkowo rozbudowanej sieci terminali zbliżeniowych w kraju korzystanie z Apple Pay na co dzień nie stanowi wyzwania. W pierwszej fazie usługę zaoferowało 8 banków.
Jak używać Apple Pay ?
Czy Twój bank również wspiera nową metodę płatności ?
Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy Twój smartfon wspiera Apple Pay ? W przeciwieństwie do dostępnego od dłuższego czasu Google Pay ( znanego wcześniej jako Android Pay ), lista modeli jest stosunkowo krótka i obejmuje pięć modeli iPhone’a: X, 8, 7, 6 oraz SE (również w wersjach Plus). Możliwości nie ograniczają się tylko do telefonów – nowych płatności zbliżeniowych dokonamy również za pomocą wszystkich generacji Apple Watch. Co ciekawe, Apple Pay, to nie tylko terminale zbliżeniowe. Posiadając odpowiednio nowoczesny model iPada lub Maca, możliwe jest np.: wykonywanie przelewów online, czy płatności w aplikacjach. Podstawowym zastosowaniem pozostaną oczywiście płatności iPhone’ami.
Banki wspierające Apple Pay w Polsce
Na oficjalnej stronie Apple dostępna jest aktualna lista banków, wspierających Apple Pay. Obecnie obejmuje ona:
– BGZ BNP Paribas
– Bank Zachodni WBK
– Alior Bank
– Raiffeisen Polbank
– Nest Bank
– mBank
– Bank Pekao
– Getin Bank
Polski oddział Mastercard poinformował również, że rozwiązanie będzie wkrótce dostępne w PKO BP. Część instytucji pochwaliła się już wstępnymi wynikami premiery Apple Pay wśród swoich klientów. Dla przykładu, Bank Pekao S.A. przekazał informacje, że w pierwszym tygodniu funkcjonowania użytkownicy dodali 21 tysięcy kart. Z kolei, według doniesień mBanku, 40% osób posiadających iOS skorzystało w ciągu pierwszego tygodnia z nowej technologii. Są to zdecydowanie lepsze rezultaty niż te, którymi mogło pochwalić się Google po premierze własnych płatności.
Jak zacząć korzystać z Apple Pay ?
Proces dodawania swojej karty do urządzenia obejmuje kilka etapów. Jednak nie powinien sprawić problemów osobom, które na co dzień korzystają z iPhone’a. Po uruchomieniu aplikacji Wallet, od razu mamy możliwość dodania karty debetowej lub kredytowej. Po zaakceptowaniu odpowiednich regulaminów należy wykonać zdjęcie karty (jeśli chcemy, by aplikacja uzupełniła dane automatycznie) lub wprowadzić niezbędne informacje ręcznie. Ostatnim krokiem jest weryfikacja SMS. Po zapoznaniu się z kolejnym regulaminem, pozostaje nam tylko przepisać otrzymany w wiadomości kod i można zacząć płacić za pomocą Apple Pay.
Jak płacić poprzez Apple Pay ?
W procesie płatności istnieją drobne różnice – w zależności od urządzenia, z którego korzystamy, całość będzie wyglądać trochę inaczej. W przypadku najnowszego iPhona X należy dwukrotnie wcisnąć przycisk blokady, zeskanować twarz za pomocą Face ID, a następnie zbliżyć telefon do terminala. Starsze modele iPhonów wymagają jedynie przytrzymania palca na przycisku Home z Touch ID. Z kolei Apple Watch w ogóle nie wymaga wyciągania telefonu – po dwukrotnym wciśnięciu przycisku bocznego, pozostaje jedynie zbliżyć zegarek do terminala.
Przyszłość Apple Pay w Polsce ?
Wszystko wskazuje na to, że nowe rozwiązanie zdobędzie nad Wisłą niemałą popularność. Wraz z dodawaniem kolejnych banków wspierających tę technologię oraz rosnącym udziałem urządzeń z logo nadgryzionego jabłka na polskim rynku, liczba użytkowników Apple Pay powinna stale wzrastać. Jest to zdecydowanie korzystny trend z punktu widzenia użytkownika czy klienta. Technologia od Apple, to nie tylko wygoda. Wielu ekspertów podkreśla, że to obecnie najbezpieczniejszy sposób na płatności zbliżeniowe. W przeciwieństwie do popularnych kart płatniczych, w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, inne osoby nie mają możliwości zapłaty za jego pomocą. Biorąc wszystko to pod uwagę, warto śledzić rozwój Apple Pay w Polsce. Jeżeli Twój bank nie wspiera jeszcze tej technologii, warto zapytać, czy i kiedy jest planowane jej wdrożenie – oddolny nacisk klientów może skłonić instytucje do szybszego działania

źródło: materiał gościnny
( autor: Grzegorz Świerniak, redaktor technologiczny bloga: http://paylane.pl/ )