Nowa emisja DAB+ we Wrocławiu

Nowa emisja DAB+ we Wrocławiu. BCAST uruchamia testowy multipleks i rozwija kolejne usługi. W listopadzie br. niezależny operator radiodyfuzyjny BCAST uruchomił nowy lokalny multipleks DAB+ we Wrocławiu. Dzięki temu Wrocławianie mogą posłuchać kilku kolejnych stacji w wersji cyfrowej m.in. komercyjnego radia Muzo.fm, stołecznej rozgłośni Radio Kolor oraz ogólnokrajowej stacji Radio Maryja. Sygnał nadawany jest z instalacji na szczycie budynku Sky Tower. BCAST, to największy niezależny operator radiodyfuzyjny w Polsce, specjalizujący się w przesyle sygnału FM, DAB+ i DVB-T. Przedsiębiorstwo odpowiedzialne jest już za obsługę techniczną ponad 50 analogowych emisji radiowych na terenie całej Polski oraz dwóch lokalnych multipleksów telewizyjnych DVB-T, właśnie w województwie dolnośląskim (MUX-L4 i MUX-L7). Dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do radiofonii i stworzeniu projektu DABCAST firma, jako jedna z niewielu w Polsce, uzyskała dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach prestiżowego programu Horyzont 2020 (faza II). To właśnie m.in. dzięki temu dofinansowaniu BCAST promuje radio cyfrowe w oparciu o własne rozwiązanie i wdraża testowe emisje DAB+ w kolejnych polskich miastach. Pierwszym z nich była Warszawa, w której sygnał pojawił się z początkiem sierpnia. Po stolicy Polski przyszedł czas na Wrocław, czyli miasto w którym znajduje się filia firmy wraz z całym zespołem ekspertów uczestniczących w pracach badawczo-rozwojowych nad DABCAST.
Szczegóły techniczne
DABCAST, dzięki któremu powstał wrocławski multipleks DAB+, to unikalna platforma umożliwiająca tworzenia multipleksu „w chmurze” i oferowanie radia cyfrowego całkowicie jako usługi. W ramach współpracy z BCAST nadawcy, po uzyskaniu stosownych zgód koncesyjnych i administracyjnych, otrzymują w pełni funkcjonalne wirtualne studio do tworzenia i zarządzania treściami radiowymi. Następnie strumienie ze studia zostają przekazane do chmury (Microsoft Azure i OVH), gdzie dane od różnych nadawców są odpowiednio przygotowywane i formowane. Dystrybucja sygnału multipleksu do obiektu nadawczego odbywa się w otwartym internecie, co jest możliwe dzięki opracowaniu autorskiego protokołu transmisji IP. Po końcowej obróbce w nadajniku, również zaprojektowanym przez inżynierów z DABCAST, dane przekazywane są, poprzez anteny, do słuchaczy. Aktualna moc promieniowania (ERP) emisji wrocławskiej została ustawiona na poziomie 100 W i będzie podnoszona w trakcie trwania testów do mocy maksymalnej wynikającej z pozwolenia radiowego, czyli 500W. – Aby odebrać nowe programy słuchacze muszą przeskanować pasmo lub ustawić konkretny kanał. Nasz multipleks znajduje się na kanale 10A, a jego częstotliwość środkowa wynosi 209,936 MHz. Dzięki charakterystyce obiektu liczymy na pokrycie sygnałem DAB+ całego miasta, nawet przy relatywnie niewielkiej mocy promieniowania ERP. Dopasowanie mocy do lokalnego charakteru emisji jest istotne w procesie optymalnego projektowania i rozbudowy sieci nadawczej – mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST. Na multipleksie stworzonym przez BCAST można już usłyszeć audycje takich nadawców jak Radio Muzo.fm, Radio Kolor czy Radio Maryja. Po uruchomieniu multipleksu DABCAST, Wrocław pozostaje najbardziej zcyfryzowanym miastem w Polsce. Dotychczas w DAB+ dostępne były stacje należące do Polskiego Radia oraz rozgłośnie akademickie i społeczne, obsługiwane w ramach projektu LokalDAB. – Zależało nam na uruchomieniu testowej emisji we Wrocławiu przede wszystkim ze względu na możliwość prowadzenia prac R&D na „żywym organizmie”. Praktyczne zastosowanie efektów działań jest niezwykle istotne przy prowadzeniu innowacyjnych projektów – dodaje Maciej Lipiński z BCAST.
W przyszłości – Internet Rzeczy
BCAST rozwija cyfrowe usługi nie tylko w oparciu o DAB+. Od dłuższego czasu firma rozsiewa we Wrocławiu i Świdnicy sygnał telewizyjny w ramach lokalnego multipleksu DVB-T (MUX-L4). Dodatkowo w najbliższej przyszłości operator chce wykorzystać technologiczne zaplecze do testowania i wdrażania we Wrocławiu rozwiązań przemysłowego Internetu Rzeczy i Smart City. Pomóc w tym ma nie tylko podpisana w październiku br. umowa o współpracy z liderem niemieckiego rynku radiodyfuzyjnego, firmą UPLINK, która zleciła BCAST przygotowanie dedykowanych rozwiązań możliwych do adaptacji również na polskim rynku, ale także współpraca z wrocławskimi komercyjnymi podmiotami z branży logistycznej – W BCAST stworzyliśmy autorskie rozwiązanie IoT, oparte o standard LoRa, gdzie informacje przesyłane są na duże odległości z wykorzystaniem częstotliwości ISM w paśmie 868 MHz. Nasze bramki i sensory badają już m.in. grubość pokrywy śnieżnej na Spitsbergenie. Planujemy, by we Wrocławiu i okolicach system IoT od BCAST usprawnił pracę lokalnych przedsiębiorców, dzięki zaprojektowanym sensorom z funkcją geolokacji. Dodatkowo już dostępne czujniki monitorujące jakość powietrza i warunki pogodowe będą wspomagały życie zwykłych mieszkańców i pomagały w rozwiązywaniu problemu smogu – mówi Maciej Lipiński z BCAST. Rozpoczęcie nadawania we Wrocławiu jest kolejnym krokiem w długofalowej strategii firmy polegającej na budowie i rozwoju kompetencji cyfrowych. Następnym miastem, którego mieszkańcy będą mogli posłuchać stacji w technologii DAB+ będzie Gdańsk. Równocześnie, firma pracuje nad nawiązaniem współpracy z kolejnymi nadawcami, zarówno lokalnymi jak i ogólnokrajowymi, których audycje mogłyby się pojawić na radiowych multipleksach cyfrowych DABCAST w istniejących i nowych miejscach w Polsce. Najważniejszym kamieniem milowym w rozwoju firmy przy oferowaniu usług, nie tylko cyfrowych, będzie jednak rozpoczęcie obowiązywania Oferty Ramowej, polegającej na dostępie do obiektów operatora dominującego Emitel i możliwość oferowania emisji wysokomocowych (radiowych i telewizyjnych). Proces jest na końcowym etapie kształtowania po stronie UKE, BCAST już prowadzi zaawansowane rozmowy z nadawcami radiowymi w celu praktycznego wykorzystania niezastępowalnych obiektów do świadczenia swoich usług. Możliwość oferowania konkurencyjnych warunków współpracy przez innych operatorów będzie gwarantem rozwoju całej branży i, przede wszystkim, pozwoli zapewnić inwestycje w rozwój nowych usług po stronie nadawców

źródło: BCAST