Minister Cyfryzacji z wizytą w Sztokholmie

Minister cyfryzacji w Sztokholmie: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Drugi dzień wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w krajach północnej Europy. Szef MC spotkał się w środę m.in. z szwedzkim ministrem energii i rozwoju cyfrowego oraz zarządem firmy Ericsson. Współpraca, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii – to główny temat rozmowy polskiego ministra cyfryzacji z jego szwedzkim odpowiednikiem – ministrem energii i rozwoju cyfrowego Szwecji – Andersem Ygemanem. – W obecnych czasach ścisła współpraca rządów w zakresie cyberbezpieczeństwa to konieczność. Przede wszystkim z uwagi na specyfikę współczesnych cyberzagrożeń, które nie znają granic państw – powiedział minister Marek Zagórski. – Kwestia cyberbezpieczeństwa oraz zaufania do świata cyfrowego to dla nas jeden z najistotniejszych elementów polityki wewnętrznej i współpracy międzynarodowej – dodał szef MC.
Dyskusje o nowej generacji
Budowa sieci 5G – to główny temat rozmów ministra cyfryzacji z zarządem szwedzkiej firmy Ericsson. Marek Zagórski spotkał się z Ulfem Perhssonem, wiceszefem koncernu. Wizyta w siedzibie firmy nie była przypadkowa. Kilka dni temu Ericsson poinformował, że jest gotów wprowadzić w Polsce technologię 5G. Jego przedstawiciele podpisali w Łodzi porozumienie pilotażowego Programu S5 – Akceleratora Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. – 5G jest kluczową technologią dla rozwoju Polski i Europy. Nasze małe i średnie przedsiębiorstwa muszą być świadome, jakie możliwości daje im ta technologia. Przede wszystkim gwarancję pozostania konkurencyjnymi wobec innych, europejskich i globalnych, firm – powiedział w trakcie spotkania minister Marek Zagórski. – Cieszy nas, że udział Polski w rozwijaniu tej technologii jest tak duży – dodał szef MC. Polski zespół Ericssona, prowadzący prace badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii, jest drugi na świecie pod względem liczby zaangażowanych osób.
Piąta generacja
Co nam da 5G? Inteligentne miasta, korzystające z nowoczesnych technologii dla ułatwienia i ulepszenia życia swoich mieszkańców – to tylko niektóre z możliwych rozwiązań. Upowszechnienie tej technologii może też ułatwić np. wprowadzenie na drogi całkowicie autonomicznych pojazdów oraz wyposażenie tradycyjnych samochodów w inteligentne systemy bezpieczeństwa. – Ta technologia daje jeszcze więcej możliwości. To m.in. szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania – mówi minister Marek Zagórski. – Do wdrożenia 5G przygotowuje się cała Unia Europejska, w tym Polska. Kraje skandynawskie są pionierami rozwoju tej technologii na naszym kontynencie. Chcemy korzystać z ich doświadczeń – dodał szef MC. Sztokholm był drugą skandynawską stolicą, którą odwiedził polski minister cyfryzacji w ostatnich dniach. We wtorek był w Helsinkach.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

[ Czyżby Ericsson był firmą niemal wprost wskazywaną przez polski rząd jako podmiot, budujący i integrujący przyszłą sieć 5G w Polsce ? Ostatnie spotkania przedstawicieli MC, UKE i Ericssona przy różnych okazjach mogłyby to sugerować, a już tym bardziej sygnalizowana wizyta Ministra Cyfryzacji w Sztokholmie i spotkanie z … Zarządem Ericssona. Takie podejście do sprawy stanowiłoby  “wychodzenie przed szereg” i poniekąd naruszanie zasad równości podmiotów, zainteresowanych inwestycjami w 5G – dop. red. ]