Czas przed ekranem niepokojąco wysoki dla dzieci poniżej 3 lat

Czas przed ekranem niepokojąco wysoki dla dzieci poniżej 3 lat. Co mogą zrobić rodzice? Według dwóch nowych badań opublikowanych w tym miesiącu w JAMA Pediatrics, czas sprzędzony przed ekranem amerykańskich i kanadyjskich dzieci w wieku przedszkolnym wydłużył się w ciągu ostatniej dekady, co ma poważny wpływ na ich rozwój. Amerykańska Akademia Pediatrii i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, by dzieci poniżej 18 miesiąca życia w ogóle nie oglądały telewizji, natomiast dla dzieci w wieku od 18 miesięcy do 5 lat maksymalnie jedną godzinę dziennie, najlepiej spędzonych na programach wysokiej jakości i pod nadzorem opiekunów. Zasada „mniej znaczy lepiej” dotyczy wszystkich dzieci korzystających z telewizji, komputerów i urządzeń mobilnych.
Czy spędzanie czasu przed ekranem jest złe dla niemowląt i małych dzieci?
Naukowcy odkryli, że „codzienne korzystanie z telewizji, komputerów i urządzeń mobilnych wzrosło trzykrotnie u dzieci w wieku od 12 miesięcy do trzech lat“. Ponad 79% dzieci w wieku 2 lat, a prawie 95% dzieci w wieku 3 lat przekroczyło w Kanadzie zalecenie WHO. Inne badanie, pierwsze w celu analizy związków między czasem na ekranie a rozwojem dzieci, pokazuje, że dzieci, które przekroczyły zalecany czas na ekranie, miały niższy poziom rozwoju w istocie białej mózgu – kluczowy obszar dla rozwoju języka, umiejętności czytania i umiejętności poznawczych. Mówiąc najprościej, czas na ekranie wpływa na to, jak dzieci bawią się, uczą i tworzą relacje w późniejszym okresie. Naukowcy powiązali między innymi nadużywanie oglądania telewizji, czy korzystania z urządzeń mobilnych z niemożnością skupienia się, problemami behawioralnymi, opóźnieniami w nauce mówienia i słabym snem.
Co mogą zrobić rodzice?
American Academy of Pediatrics zapewnia nowy zestaw zaleceń i zasobów, które pomagają rodzicom podejmować najlepsze decyzje i znajdować równowagę między życiem online i offline:
– Nie udostępniać telewizorów i telefonów dla dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy, z wyjątkiem bezpośrednich interakcji rodzinnych (rozmowy wideo)
– Wprowadzając media cyfrowe dla dzieci w wieku 18 miesięcy lub starszych, wybierać wysokiej jakości programy
– W przypadku dzieci w wieku od 2 do 5 lat ograniczać użytkowanie do 1 godziny dziennie, przeglądać media z dziećmi, aby pomóc im zrozumieć, co widzą i zastosować je w otaczającym ich świecie
– W przypadku dzieci w wieku 6 lat i starszych monitorować i ograniczać czas aktywności
– Wyznaczyć razem czas wolny od mediów, taki jak wspólny posiłek lub jazda samochodem, a także wolne od multimediów miejsca w domu, takie jak sypialnie
– Porozmawiaj z dziećmi o bezpieczeństwie, w tym o traktowaniu innych z szacunkiem w sieci

źródło: Bitdefender