Solidne wyniki operacyjne i finansowe, zgodne z długoterminową strategią rozwoju T-Mobile Polska mimo zamrożenia gospodarki pod koniec kwartału

Solidne wyniki operacyjne i finansowe, zgodne z długoterminową strategią rozwoju T-Mobile Polska mimo zamrożenia gospodarki pod koniec kwartału
W pierwszym kwartale 2020 r. T‑Mobile Polska zanotował:
– Przychody w kwocie 1,557 mld, co oznacza wzrost o 4,1% (r/r)
– 414 mln zł zysku EBITDA AL, czyli o 4% więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku
– Wzrost przychodów z usług mobilnych o niemal 7% (r/r)
– Wzrost bazy klientów kontraktowych o 232 tysięcy w stosunku do stanu na koniec 1Q2019
– Stabilny, rekordowo niski churn (wskaźnik odejść klientów), wynoszący w segmencie kontraktowym 0,7%
W pierwszym kwartale 2020 r. T-Mobile Polska odnotowało poprawę kluczowych wskaźników finansowych i operacyjnych. Poprawa ta jest efektem konsekwentnej realizacji strategii biznesowej spółki, która z początkiem kwartału skupiona była na przejściu od działań optymalizacyjnych i wypracowania oferty konwergentnej do działań nastawionych na zwiększanie siły rynkowej. Pod koniec marca operator obsługiwał 10,982 mln klientów, w tym o 232 tysięcy klientów kontraktowych więcej w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Jednocześnie churn w segmencie kontraktowym utrzymywał się na rekordowo niskim poziomie 0,7%. Operator konsekwentnie notuje wzrost przychodów z usług mobilnych, o niemal 7% w porównaniu z poprzednim rokiem, a także wzrosty w obszarze przychodów z usług biznesowych.

Dobry plan i wytrwałość w jego realizacji procentują. Po kwartałach, w których koncentrowaliśmy się na optymalizacji naszego modelu biznesowego i zbudowaniu naszej oferty wokół założenia troski o doświadczenie klienta oraz wychodzenie naprzeciw wszystkim jego potrzebom znaleźliśmy się w miejscu, w którym te wszystkie działania przekładają się na stałą poprawę pozycji rynkowej. Co za tym idzie – notujemy stabilny wzrost wyników finansowych. Wyraźnie widoczne jest to w wynikach za pierwszy kwartał tego roku: zwiększamy nie tylko liczbę klientów, jak i ich lojalność. Klienci kupują u nas coraz więcej usług i są z nich bardzo zadowoleni – powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska. W omawianym kwartale T-Mobile Polska wypracował wzrost zarówno w obszarze przychodów całkowitych, które wyniosły 1,557 mld zł rosnąc o 4,1% w stosunku do roku ubiegłego, jak w kwestii zysku EBITDA AL, wynoszącego 414 mln zł, czyli o 4% więcej (r/r). Solidny, kilkuprocentowy wzrost zysku EBITDA jest zgodny z naszymi założeniami i oznacza, że nasza strategia zmian działa nie tylko w warstwie operacyjnej, ale i finansowej. Na dwa ostatnie tygodnie pierwszego kwartału oczywisty wpływ miało ogóle spowolnienie rynku spowodowane pandemią oraz zamknięciem sklepów, więc fakt że nawet w tych okolicznościach udało nam się wypracować satysfakcjonujący wynik pokazuje stabilność firmy oraz zdrową sytuację finansową – mówi Juraj Andras, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Finansowych T‑Mobile Polska.

Najlepsza sieć i koncentracja na kliencie również w czasie pandemii
W połowie lutego T-Mobile wystartował z kampanią „Gwarancja najlepszej sieci albo zwrot pieniędzy”. Dzięki niej klienci indywidualni mogli skorzystać z oferty z telefonem na abonament lub na kartę, a następnie odstąpić od niej w ciągu 30 dni, otrzymując przy tym pełny zwrot kosztów. Konstrukcja oferty była wyrazem przekonania operatora o jakości własnych usług oraz troski o satysfakcję klientów, którzy otrzymali szansę przetestowania oferty. Zdecydowana większość użytkowników doceniła jakość usług T-Mobile – zaledwie 3% wszystkich klientów skorzystało z opcji odstąpienia od umowy. Kolejne tygodnie działalności T-Mobile także upłynęły pod znakiem koncentracji na satysfakcji klienta, jak również dodatkowego wsparcia użytkowników T-Mobile w okresie pandemii. Od momentu wprowadzenia rządowych ograniczeń związanych z COVID-19 T-Mobile oferował klientom cotygodniowe, darmowe gigabajty danych w ramach akcji Happy Fridays. W samym tylko kwietniu z pakietów w aplikacji „Mój T-Mobile” skorzystano blisko 2 miliony razy, a od początku roku było to ponad 4,5 mln pobranych prezentów. Epidemia koronawirusa wyraźnie zaznaczyła swoja obecność w obszarze sprzedaży i obsługi klienta. Przy zamkniętych sklepach operatora interakcje z klientami przeniosły się do kanałów zdalnych – konsultanci Contact Center i sklepów obsługiwali klientów pracując zdalnie z domów , co pozwoliło zachować stały kontakt z użytkownikami oraz płynność wszystkich procesów sprzedażowych i obsługowych. Jednocześnie T-Mobile jako pierwszy operator infrastrukturalny w Polsce uruchomił obsługę klientów przez aplikację WhatsApp i stale zwiększa zasoby do obsługi czata i Messengera. Co równie ważne, niemal połowa klientów samodzielnie zarządza swoimi usługami w aplikacji „Mój T‑Mobile”. W pierwszym kwartale 2020 korzystało z niej średnio ponad 41% bazy aktywnych klientów indywidualnych, a w kwietniu 2020 było już 47%.
Rynek B2B – wzrosty we wszystkich segmentach
W pierwszym kwartale 2020 r. T-Mobile odnotował wzrost w segmencie B2B. W najmniejszym i średnim sektorze biznesowym operator powiększył bazę klientów, a także zanotował wzrost popularności planów MagentaBIZNES zaspokajających pełne spektrum potrzeb firm. Na koniec kwartału z tych ofert korzystało 60% klientów VSE i SOHO. Jednocześnie T-Mobile we współpracy ze swoją spółką zależną T-Systems udało się poprawić strumień przychodów pochodzących z wyższych segmentów, zarówno w obszarze podstawowych produktów telekomunikacyjnych, jak i usług ICT, takich jak chmura, centrum danych i sieci, bezpieczeństwo lub digitalizacja miejsca pracy. Operator poczynił również znaczne postępy w rozwoju oferty centrum danych. Do końca marca projekt Data Center Szlachecka uzyskał certyfikat ANSI / TIA-942-B: 2017 Rated-3, co oznacza, że wszystkie elementy obiektu będą w pełni redundantne i będzie on w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Obecnie trwa proces wyboru generalnego wykonawcy robót budowlanych. Równolegle finalizowane były prace nad wdrożeniem technologii Data Center Networking, a także drożeniem ofert chmury hybrydowej i prywatnej, które wprowadzone zostały na rynek pod koniec kwietnia.
Modernizacja sieci i utrzymanie najlepszej jakości przy rosnącym popycie
Obecnie klienci T-Mobile mogą korzystać z 11 550 stacji bazowych w Polsce, z których już ponad 9330 oferuje agregację od 2 do 4 pasm częstotliwości – tylko w tym roku w ten sposób została zwiększona pojemność blisko 2500 stacji. Ważnym elementem projektów realizowanych od ubiegłego roku było przygotowanie sieci do obsługi technologii 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz, które już teraz są w posiadaniu T-Mobile. Już w lutym T-Mobile dysponował 800 takimi stacjami, a w maju ta liczba wzrosła do 1460. Zgodnie z przyjętym projektem T-Mobile planuje przygotować do końca pierwszego półrocza 2020 roku 1600 stacji obsługujących sieć 5G na posiadanych częstotliwościach. W drugim kwartale roku nastąpił gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne. W przeciągu zaledwie kilku dni średnie dzienne zapotrzebowanie na usługi głosowe wzrosło o ponad 40% a na usługi mobilnego dostępu do Internetu o 20-25%. W kwietniu i maju zapotrzebowanie na usługi utrzymywało się na podobnych poziomach. Sieć T-Mobile była dobrze przygotowana na ten nagły wzrost dzięki konsekwentnym inwestycjom w rozbudowę i modernizację sieci. Świadczy o tym zarówno zdobyty po raz piąty z rzędu certyfikat Best in Test dla najlepszej sieci mobilnej przyznawany przez nienależną firmę badawczą, ale także wyniki speedtestów wykonywanych przez klientów operatorów.

źródło: T-Mobile

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dawek

Dobre wyniki chyba jeszcze zostaną podbite w przyszłości, bo biorąc pod uwagę obecną sytuację, wiele elementów życia zostało przeniesionych do sieci.