Czy internet może być miejscem bezpiecznym dla dzieci?

Czy internet może być miejscem bezpiecznym dla dzieci? T-Mobile podpowiada, jak wspierać dziecko w bezpiecznym korzystaniu z nowych technologii. Swobodny dostęp do nowoczesnych technologii stał się w ostatnich miesiącach naturalnym elementem życia i funkcjonowania dzieci i młodzieży. Lekcje online, czat z przyjaciółmi, przeglądanie social mediów, gry wideo – wszystko to jest teraz pod ręką, ale istotne jest zachowanie rozsądku w korzystaniu z tych udogodnień. T‑Mobile proponuje rozwiązanie wspierające bezpieczeństwo dzieci w cyfrowym świecie. Internet stwarza wiele możliwości, m.in. udostępniając odpowiedzi na prawie wszystkie pytania świata, podpowiada inspirujące tematy, umożliwia „zwiedzanie” bez wychodzenia z domu i daje dostęp do różnorodnej rozrywki. Dzieci i młodzież z pokolenia Z, czują się w tym wirtualnym świecie jak ryba w wodzie. Nie oznacza to niestety, że są świadomi wszystkich zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w tej cyfrowej rzeczywistości, a także tego ile czasu powinni na tę aktywność poświęcać. Podstawą jest oczywiście rozmowa z dzieckiem i wyjaśnienie mu zasad odpowiedniego korzystania z sieci internetowej, ale jak można wesprzeć opiekunów w tym działaniu? Jak ustalić reguły dostępu do internetu, zwłaszcza w momencie, gdy dziecko spędza przed komputerem i smartfonem kilka godzin dziennie uczestnicząc m.in. w lekcjach online? T-Mobile oferuje usługę „Dzieci w sieci”, umożliwiającą zdalne zarządzanie treściami, które młodzi użytkownicy smartfonów przeglądają online. Jego działanie jest proste, a zarazem skuteczne – po wprowadzeniu wieku dziecka rozwiązanie samo zaproponuje, które strony zablokować, co może stanowić duże ułatwienie dla opiekunów. Wykorzystując dedykowaną platformę, rodzic może następnie samodzielnie zmodyfikować listę i dodać kolejne adresy lub odblokować część z nich. W panelu można również określić porę dnia, w której dziecko może korzystać z internetu.

Na co warto zwrócić uwagę dzieciom podczas korzystania z internetu?
Nowe znajomości w sieci

Dziecko powinno mieć świadomość, że nie wszystko w sieci jest prawdą, a nie każda osoba jest tą, za którą się podaje. Należy pamiętać o tym, że do wszystkich osób poznanych w internecie należy mieć ograniczone zaufanie.
Prywatność to przeszłość
Internet i media społecznościowe sprzyjają temu, że wiele osób rezygnuje ze swojej prywatności, dzieląc się każdym szczegółem swojego życia, oznaczając w konkretnych miejscach, czy wrzucając prywatne zdjęcia i filmy. Dzieci powinny wiedzieć, że są dane, których pod żadnym pozorem nie można publikować w sieci – takie, jak adres zamieszkania, czy numer telefonu.
Nic w internecie nie ginie
Warto uczulić dziecko, że wszystkie treści zamieszczone w sieci pozostają tam na zawsze – nawet po usunięciu z profilu na portalu społecznościowym, dane pozostają obecne na serwerach. Dlatego trzeba się naprawdę zastanowić przed udostępnianiem jakichkolwiek informacji bądź zdjęć.
Dostęp do prywatnego profilu
Jeśli dziecko posiada swojego maila bądź profil w mediach społecznościowych – a na pewno w dobie lockdownu wielu nastolatków komunikowało się z przyjaciółmi w ten sposób – powinno posiadać trudne do odgadnięcia hasło, a na pewno nie przekazywać go nawet najbardziej zaufanym kolegom czy koleżankom. Może się bowiem zdarzyć, że trafi ono w niepowołane ręce, a ktoś opublikuje obraźliwe wpisy, filmiki bądź zdjęcia na profilu społecznościowym naszego podopiecznego. Podczas rejestracji rodzice mogą oczywiście pomóc wybrać odpowiednie opcje chroniące prywatność młodego użytkownika. Coś, co jest oczywiste dla dorosłych, niejednokrotnie osobom z pokolenia Z wydaje się nieistotne. Tak jest na przykład w temacie pobierania plików z internetu. Rodzice się bardziej wyczuleni, czy plik pochodzi ze sprawdzonej strony i czy nie zainfekuje komputera – dziecko niejednokrotnie klika po prostu „akceptuj”, chcąc zaktualizować np. ulubioną grę, a wówczas z internetu pobiera się wirus lub ściągane są nielegalne treści. Dlatego właśnie tak ważna jest rozmowa i uświadamianie najmłodszym, ale też i tym starszym, jak mądrze korzystać z sieci internetowej. Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych w internecie można znaleźć w specjalnie przygotowanym przez T-Mobile poradniku dla rodziców:
https://www.t-mobile.pl/pl/w-cyfrowym-swiecie.
Szkolenia dla nauczycieli z zagrożeń w sieci – zapisy trwają
T-Mobile wraz z Fundacją Digital University prowadzą ogólnopolski projekt edukacyjny B.Net, w ramach którego przeprowadzonych zostanie kilkadziesiąt szkoleń dla nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych, mających na celu rozwój cyfrowych umiejętności i wzrost świadomości na temat zagrożeń w sieci. Nauczyciele mogą rejestrować się na podane terminy szkoleń, w zależności od województwa, z którego pochodzą, na stronie http://bnet.info.pl.

źródło: T-Mobile