Plus buduje sieć 5G w całej Polsce. W zasięgu sieci prawdziwego 5G od Plusa będzie już ponad 11 milionów mieszkańców Polski

Plus buduje sieć 5G w całej Polsce. W zasięgu sieci prawdziwego 5G od Plusa będzie już ponad 11 milionów mieszkańców Polski. Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu.

Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski. Dzięki temu zyskają dostęp do najnowocześniejszego, superszybkiego i niezawodnego internetu 5G. Zgodnie z zapowiedziami Plus kontynuuje rozbudowę najszybszej sieci 5G. W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. Pozwala osiągać szybkość internetu do 600 Mb/s.

Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń użytkowników sieci i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G w porównaniu do innych operatorów, zaowocowały decyzją o poszerzeniu zasięgu sieci. Do listy 7 obecnych miast z 5G dołączy kolejnych ponad 150 miejscowości, dzięki czemu łącznie z najszybszego 5G w Polsce będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób.

– Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp – mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus – Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G.
Rozwój sieci 5G w Plusie – 11 mln osób i ponad 150 miejscowości w zasięgu 5G w 2021 roku

W 2021 roku Plus planuje oferować 5G na ponad 1700 stacjach, we wszystkich obecnych oraz byłych miastach wojewódzkich oraz szeregu innych miejscowości. Tym samym w przyszłym roku z najszybszej sieci 5G 2600 MHz TDD w Polsce będzie mogło korzystać już ponad 11 milionów osób.
Ponad 700 stacji i 5 mln ludzi w zasięgu jeszcze w listopadzie 2020 roku
Łącznie zgodnie z planem do końca listopada powinno być włączonych ponad 700 stacji, zapewniających swoim zasięgiem technologię 5G dla 5 milionów ludzi. Do obecnej listy miast z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia dołączą między innymi mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych.
Kolejne technologie i częstotliwości

Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.
Portfolio sprzętów

Sukcesywnie rozbudowywane jest także portfolio sprzętów obsługujących 5G. W asortymencie dostępne są zarówno modele flagowe, jak też urządzenia ze średniej półki cenowej – w ofercie w listopadzie będzie już w sumie około 20 smartfonów i routerów. Dzięki temu 5G stanie się bardziej powszechne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców.
O technologii 5G 2600 TDD
5G w Plusie jest rozwijane na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

źródło: Plus

Informacja powiązana:
Plus uruchomi ogólnopolską sieć 5G do Świąt Bożego Narodzenia

0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Cała ta obecna akcja informacyjna o rozszerzeniu zasięgu 5G ruszyła kilka dni po zmianie Rezerwacji częstotliwości 2570-2620MHz przez prezesa UKE. Decyzja została wydana 5 listopada 2020r. Do listy systemów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia radiowego, ale podlegających wpisowi do rejestru urządzeń w dokumencie dodano 5G. Zbieżność tych dwóch wydarzeń nie wydaje się przypadkowa.

Można się zastanawiać jakie korzyści daje korzystanie z Rejestru Urządzeń zamiast z Pozwoleń Radiowych. Mniejsze koszty? Szybsze decyzje? Łagodniejsze przepisy? Może jakaś osoba bardziej zorientowana w aspektach prawnych mogłaby wyjaśnić to czytelnikom.

Jest to szczególnie interesujące ze względu na fakt, że Plus/Aero2 i Play bardzo chętnie korzystają z Rejestru Urządzeń, a Orange i T-Mobile tam nie ma. Jednocześnie Pozwolenia Radiowe dla Play też się pojawiają, a po pewnym czasie i dla Plusa. Bardzo ciekawe…