Jakość transmisji danych w sieciach komórkowych w okolicach Warszawy. Drive testy Systemics-PAB

W październiku 2020 r. Systemics-PAB zbadał dostęp do usług komórkowych na terenach poza centrum Warszawy. Stolica jest największym ośrodkiem biznesowym w kraju, a wiele osób pracujących obecnie zdalnie mieszka na obrzeżach Warszawy lub w sąsiadujących miejscowościach. Testy jakości usług przeprowadzono na pięciu obszarach pokazanych na mapie. Testy wykonywane były od 13 do 28 października 2020 roku w godzinach 8:00-23:00 metodą pomiarów w samochodach (tzw. drive tests). Mając na uwadze niską penetracja rynku terminalami 5G świadomie wykluczono pomiary 5G z tego badania, ale uwzględniono mapy zasięgów 5G w Warszawie. Wszyscy operatorzy oferują połączenia głosowe wykorzystując VoLTE, lecz tylko Orange, Play i T-Mobile korzystają z Enhanced Voice Services (EVS) skutkującego jakością mowy na poziomie 4,4 punktu w skali 1-5 MOS. Połączenia te charakteryzują się też krótkim czasem zestawienia połączenia w granicach 2-3 sekund. Współczynnik poprawnych połączeń w godzinach testów zawierał się w przedziale od 93% do ponad 99%. Testy jakości usług transmisji danych oferowanych przez operatorów sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile wykazały, że mogą one konkurować z podstawową ofertą dostępu do Internetu jaką w wielu miejscach jest Neostrada 10Mb/s. Uzyskiwane średnie szybkości transmisji w różnych testach sięgały 50Mb/s dla testów pobierania danych i 17 Mb/s dla testów wysyłania danych. Skuteczność wykonywania testów transmisji danych wyniosła średnio 99%. Operatorzy osiągnęli dobre wyniki w testach streamingu wideo, dla których jakość obrazu oscylowała w granicach 4,3 punktu w skali od 1-5 Video MOS. Czasy rozpoczęcia odtwarzania nieznacznie przewyższały 1 sekundę. Skuteczność realizacji testów była podobna jak dla testów transmisji danych i sięgała 99%. Wyniki powyższych badań są nieco gorsze od wyników podobnych pomiarów w godzinach dziennych wykonanych przez Systemics-PAB w centrum Warszawy we wrześniu b.r., ale różnica ta nie jest znacząca. Pogorszenie jakości usług wystąpiło w pomiarach w godzinach wieczornych, gdzie co prawda nie zakładano, że w tym czasie jest wykonywana praca w trybie zdalnym, ale używanie sieci komórkowych jest jednak zwykle wysokie.
Pliki:
wyniki analizy pomiarów
mapka obszaru pomiarów wokół Warszawy

źródło: Systemics-PAB Sp. z o.o.

2 komentarze

  1. Test „data” przeprowadzony na Xperii XZ2, która tylko w Orange obsługuje maksymalną konfigurację sieci. Więc jak można porównywać te wyniki skoro w przypadku innych sieci ograniczeniem nie była sieć, a terminal?

  2. Telefony Sony Xperia XZ2 używane w teście wspierają 4CA dla wszystkich operatorów. Telefon wspiera również 2CA w UL, ale tylko jeden operator ma uruchomioną tą konfigurację w sieci. Rozumiem, że komentarz odnosi się do domyślnych telefonów sprzedawanych w sieciach operatorów. Zależy to od poziomu współpracy na linii operator-producent i faktycznie niektórzy operatorzy zamawiają terminale z ograniczoną obsługą CA i kombinacji pasm. Systemics jako profesjonalna firma pomiarowa korzysta z terminali pomiarowych z odblokowanymi wszystkimi kombinacjami pasm tak, aby pomiary były wykonane w taki sam sposób dla wszystkich operatorów.

Comments are closed.