Plus 5G: nocne testy transmisji danych w sieci 5G

Zrealizowaliśmy nocną weryfikację transmisji danych w sieci 5G Plusa w stolicy województwa śląskiego – Katowicach. Testy były przeprowadzane od północy, w bezpośrednim sąsiedztwie wybranych stacji. Były nimi:
1. BT22019 – ul. Ceglana. Stacja pracuje na dachu budynku biurowca. Wyniki poniżej:


2. BT26135 – Al. Korfantego. Lokalizacja: dach bloku 12-piętrowego. Wyniki poniżej:3. BT20955 – ul. 3-go Maja 30. Dach Galerii Katowickiej

Wnioski pozostawiamy naszym Czytelnikom.
Testy były realizowane smartfonem Samsung S20 FE 5G. W miarę uruchamiania kolejnych stacji – testy będą kontynuowane o różnych porach, a na wyniki download i upload będziemy zwracać uwagę szczególną zwłaszcza w stolicy województwa śląskiego, ponieważ jest to centrum aglomeracji

źródło: informacja własna

14 komentarzy

 1. Niektórzy twierdzą, że Plus odpalił jako jedyny 5G bo prędkości są wyższe tym czasem to co widać tutaj to nic więcej niż to co spokojnie można osiągać w LTE w naszych sieciach. To gdzie to coś więcej niż LTE? Bo ja nie widzę.

  • Prędkości są wyższe aniżeli w LTE we własnej sieci. Druga sprawa, to ruch na 5G, którego dzisiaj praktycznie nie ma. Więc te prędkości jeszcze się obniżą. Jest jednak jakaś korzyść dla sieci, bo przy okazji rozbudowy stacji GUL do 5G pojawia się w niej LTE1800. W zakresie samego 5G, to na jakiejś bazie testy infrastruktury trzeba robić, skoro rząd w sumie wyprowadził operatorów w pole z aukcją. Reasumując, są pozytywne aspekty. Inną sprawą jest reklamowane 600Mbps i być może właśnie z tego powodu temat kiedyś zawędruje do UOKIK, jak wiele innych dotąd, które wydawały się niekwestionowalne. Teoretycznie da się tyle wyciągnąć z tego pasma, ale praktyka pokazuje coś innego

   • Znowu się chyba nie zrozumieliśmy 😉
    Prędkości osiagane w 5G w Plusie są takie same jakie można osiagnąć w LTE mając flagowe urządzenie. Niestety niektórzy twierdzą, że 5G Plusie to coś więcej niż LTE. Jednak jak widać te testy potwierdzają, że jednak nie. Zresztą nie tylko, bo na pustych stacjach LTE, których w kraju też jest sporo można osiągać takie i lepsze prędkości. Gdyby Plus odpalił 5G w szerokości 100 MHz czy nawet 80 MHz wtedy fakt byłaby przewaga nad LTE znacznie wyższymi prędkościami jak i większą pojemnością.

    • 5G to pokaże pazur, jak będzie wdrożone SA. Póki nie będzie sfinalizowanej aukcji nie uzyska się niczego więcej. Na LTE owszem, uzyskać można, ale nie w Plusie. To znaczy nie statystycznie powszechnie. Bo powszechnie jest te deklarowane 10% GUL, ileś procent stacji z samym L1800 i zdecydowana większość standardu, czyli L900+L1800. Powoli to idzie w kierunku dołożenia L2600, ale to jeszcze potrwa jakiś czas, o ile ktoś nie zmieni decyzji z dnia na dzień, bo takie rzeczy w Plusie bywały już w historii. Reasumując, te dzisiejsze 5G – jak wcześniej wspomniałem – jest korzystne wizerunkowo, bo daje efekty w postaci szybszego transferu, aniżeli w 4G tego samego operatora. Tyle tylko, że to na razie wizerunek medialny, bo terminali w użytku (czynnych) jest „jak kot napłakał”, a jak ich będzie więcej, to nawet te dzisiejsze prędkości zejdą w dół. Narzekać jednak nie ma co. Coś się dzieje na plus

     • No tak, bo LTE konkurencji na każdej stacji kręci się po 300-550Mbps…

     • No aż tak dobrze to nie ma, ale jest coraz częściej ponad 200MBps 😉

     • habish
      Na pustych stacjach i owszem takie prędkości są. A 5G w Plusie również w obecnej chwili takiego ruchu jak LTE nie ma.
      Mowa jest tutaj o tym natomiast, że takie prędkości są do osiągnięcia w LTE, a jak niektózy twierdzą Plus ma 5G z takimi prędkościami co niby w LTE nie ma. Oczywiście mowa o Polsce 😉

     • gsmbiz
      „5G to pokaże pazur, jak będzie wdrożone SA. Póki nie będzie sfinalizowanej aukcji nie uzyska się niczego więcej. Na LTE owszem, uzyskać można, ale nie w Plusie…”
      Komentarz w punkt w całości się z nim zgadzam.
      Szkoda tylko, że konkurencja na LTE ma podobne prędkości jak Plus na 5G, a ma mniejsze zasoby pasma niż Plus. Nawet nie chcę myśleć jakie prędkości miałby Plus gdyby rozbudował sieć jak konkurencja. Wyciśnięcie wszystkiego co mają bez wycinania żadnej technologii i bez 2600 TDD daje 60 MHz przy agregacji 4 pasm. Konkurencja tylko może pomarzyć o takiej sytuacji.

 2. Xioami już dotarł?

  • Mamy na pokładzie 2 szt. oraz Samsunga FE 😉 Zapraszamy do teamu

   • Spróbuj zrobić kilka testów w JG, na stacjach gdzie jest aktywne 3CA 900+1800+2100 i daj znać jak to działa. Testy Xiaomi bo ma lepszy modem od Samsunga.

    • Ten lepszy modem już wyszedł przy okazji testów w Katowicach. A gdzie jest aktywne 3CA w JG z L2100? Te stacje rozszerzone do 5G (30582 i 34555) mają wyłączone L2100. Innych nie ma, bo 33173 ma 4 pasma (L1, L3, L7 i L8)

     • OK, no to trzeba poczekać na start tych L2100 na stacjach 5G, podobno do końca miesiąca ma działać.

     • I to jest właśnie cały Plus. Niby człowiek coś chce zrobić, a tu naraz… zonk! Te trzy nośne na 100% stacji znacząco poprawiłyby sytuację w mieście. O L2600 w śródmieściu na stacjach BT33522, BT34526, BT33173 (+kolejny sektor), BT33262 (likwidacja omniaka i zrobienie pełnej stacji trzysektorowej), BT33473 – nie wspominam. Oczywiście pozostaje jeszcze „ciekawostka przyrodnicza” w postaci GULa w zdroju (BT33237), GULa na Chojniku (ten temat już kiedyś poruszaliśmy) i GULa na stacji, o lokalizację której Plus walczył 10 lat i stacja jest jaka jest. Przy 6 sektorach ze wszystkimi pasmami u konkurentów i sektorami dedykowanymi na szlaki w góry – Plus ma ledwie GULa na BT33742 (Jagniątków). Pomijam split GUL na BT34517 przy drodze wylotowej na Karpacz, która przez całą dobę jest zakorkowana, więc pewnie po rozbudowie ruch przenosiłaby spory. Ale… „taki mamy klimat”
      Ps. Dobrze byłoby również zweryfikować, dlaczego po modernizacji do 5G sektory mają wyraźnie mniejszy promień pokrycia?

Comments are closed.