RFBenchmark: raport – grudzień 2020 r. Internet mobilny w Polsce

Koniec roku pomyślny dla Orange – ranking RFBenchmark (grudzień 2020). Portal RFBenchmark.pl zaprezentował grudniowy ranking operatorów komórkowych. Ponownie specjaliści pod uwagę wzięli dane dotyczący jakości i szybkości Internetu mobilnego w Polsce. W porównaniu z poprzednimi miesiącami nie zaszły zmiany jeżeli chodzi o liderów danych kategorii. Najlepszym operatorem pod względem średniej szybkości pobierania i wysyłania danych zostało Orange. T-Mobile z kolei nadal osiąga najlepszy wynik w zestawieniu średniej najniższej wartości ping. W minionym miesiącu zauważalny jest niewielki wzrost liczby pomiarów. Grudniowa klasyfikacja została przygotowana na bazie 182544 testów wykonanych przez użytkowników aplikacji RFBENCHMARK (w porównaniu do 174187 w listopadzie). To drugi miesiąc z rzędu z wyraźnie niższą liczbą pomiarów, na co wpływ miały rządowe obostrzenia wymuszające przestrzeganie zasad dystansu społecznego w obliczu zmagań z pandemią COVID-19. Wskazana liczba dotyczy tylko pomiarów Internetu mobilnego (pomiary Wi-Fi nie biorą udziału w rankingu). W pierwszym zimowym miesiącu wzrósł procentowy udział pomiarów wykonanych z użyciem technologii 4G LTE. Był on dość znaczący i wyniósł 0,97 punktu procentowego (92,98%). Starsze technologie odchodzą w cień – z usług 3G korzystano w 6,98% przypadków, a 2G – 0,04%.
Średnia szybkość pobierania danych: Orange
W grudniu ten operator okazał się najlepszy w kategorii średniej szybkości pobierania danych. Uzyskany wynik był lepszy niż w zeszłym miesiącu i wyniósł 28,88 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się główny konkurent – T-Mobile, choć strata do lidera wyniosła już ponad 1 punkt procentowy (27,7 Mb/s).
Średnia szybkość wysyłania danych: Orange
W grudniowej klasyfikacji dotyczącej średniej szybkości wysyłania danych najlepszym operatorem okazało się Orange. Pomarańczowy operator uzyskał 15,45 Mb/s, a kolejny na liście Plus 15,18 Mb/s.
Najniższa wartość ping: T-Mobile
T-Mobile oferował w grudniu najniższą średnią wartość ping (33,62 ms), co wciąż pozwoli wyprzedzić Orange (34,67 ms). Na dalszych pozycjach znalazły się Play (39,18 ms) oraz Plus (41,22 ms).
Pełna treść Raportu

źródło: Notel

(obserwując dane Raportu, kolejny raz z rzędu przekonujemy się, że raportowane informacje są mało miarodajne względem możliwości transmisji w sieciach operatorów, które można uzyskać za pomocą terminali, wykorzystujących pełne możliwości sieci. I tak, ze względu na spore inwestycje Plusa w segment 5G NSA uzyskiwane prędkości u tego operatora są niewspółmierne względem tego, co uzyskiwaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu, choć faktem jest, że wciąż nie czyni to Plusa statystycznym liderem prędkości internetu mobilnego. Warto nadmienić, że operatorzy z grupy Networks! wykorzystują w download modulację 256QAM oraz MIMO 4×4, zaś w upload modulację 64QAM, co przy dobrze zorganizowanym dosyle do stacji przekłada się na wyniki. Zwiększyły się również zasoby radiowe LTE podmiotów Networks!, ponieważ obaj operatorzy wykorzystują w LTE całe 15MHz pasma z zakresu 2100MHz. Jednak przy sporej ilości stacji 5G NSA w grupie Cyfrowego Polsatu informacja o przewadze operatorów globalnych w transmisji danych jest dość odważna. Warto zwrócić uwagę także na podawane w Raporcie wartości transmisji danych. Wynika z nich, że pomiary z dużym prawdopodobieństwem były realizowane za pomocą terminali bez obsługi agregacji pasm lub z ich niewielkim udziałem. Wartości są jednak wartościami i jakie są – takie są. Dla operatorów jest to jednak informacja o tym, że może warto zainwestować w kolejne akcje promocyjne dobrych słuchawek. Z jednej strony, aby optymalnie wykorzystać dostępne zasoby radiowe, z drugiej zaś – aby owe były wykorzystane w ogóle, a ruch na sieci dzięki nowocześniejszym terminalom był płynniejszy – dop. red.]

1 komentarz

  1. Dla mnie te porównania zupełnie niczego nie pokazują. Żeby było coś warte wyniki trzeba by ograniczyć do podawania tych z flagowych urządzeń czyli tych wspierających wszystko co jest na nadajnikach naszych operatorów 4CA, MIMO 4×4 i 256QAM. Tak ograniczeniem jest w wielu przypadkach zapewne terminal, a nie sieć.

Comments are closed.