Plus ruszył z akcją LTE2100

Od poniedziałku, 1 marca br. Plus ruszył z ogólnopolską akcją LTE2100. Wcześniej przeanalizowano ruch sieciowy w technologii UMTS i w tych stacjach, które ze względów jakościowych na to pozwalają – pasmo 2100MHz przenoszone jest do usług LTE. Ponieważ ruch sieciowy w 3G odbywa się wciąż w znacznym stopniu – większość stacji jest rozszerzana o 5MHz zakres tej częstotliwości. Niektóre zaś otrzymują rozszerzenie o 10MHz. Całość pasma na razie nie jest przeznaczona do refarmingu

źródło: informacja własna

4 komentarze

 1. Lepiej by się z tymi 5 MHz nie kompromitowali.

  • Plus nie ma LTE2100 -> źle
   Plus uruchamia LTE2100 -> źle

   Niektórym nic się podoba…

   W przyszłości ruch w 3G się zmniejszy, to i szerokość LTE2100 zostanie zwiększona. Całkowicie zdalnie, jak to obecnie dzieje się u konkurencji. Ważne, by sprzęt był do tego gotowy.

   • Zapomniałem… Niektórzy to nawet są zachwyceni jak uruchomi 5 MHz czyli porażające nawet nie dodatkowe 50 Mb/s z modulacją 256QAM. Plus tak na każdym kroku się chwali ile to oni danych nie przewalają przez sieć, a uruchamia L2100 na śmiesznych 5 MHz, tak bardzo to zmieni sytuację na tych stacjach, które ledwo zipią, że nie wiem. O ile w ogóle dosył poprawią, a nie będzie takich cyrków jak w Jeleniej Górze. Tak to własnie jest jak zaniedbało się wprowadzenie VoLTE to teraz uruchamia się po 5 MHz skąd tylko się da żeby coś dać.

    P.S Swoją drogą Orange pochwalił się, że ma 60% stacji na światłowodzie, ile takich stacji ma nasz lider 5G? Bo jestem bardzo ciekaw.

   • Wdrożenie LTE2100 z rozwagą, to bardzo dobry krok, bo zapewnia stabilność sieci 3G w tym segmencie. Można tylko mówić o dwóch problemach, ale niejako przy okazji. Po pierwsze cała rzecz dzieje się za późno do potrzeb średnich transmisji. Po drugie – stacji z pasmem 2100 też nie ma za wiele, bo był trend: budujemy ciągłe 3G U900, a U2100 zaspali w sporej mierze. Kolejna rzecz, jak wynika z informacji, które otrzymujemy – U2100/L2100 będzie wdrażane i to opcjonalnie tylko na nowych stacjach. Te bez U2100 takimi zostaną i w 3G i w 4G. Dla przykładu, jak już mamy Jelenią Górę dyżurną, to na 24 stacje – pasma 2100 nie ma 11 sztuk. Z kolei GUL zostaje na 6 stacjach. Wypadałoby to jednak ujednolicić, co nie zmienia faktu, że to, co Polkomtel zrobił od października ubiegłego roku do dziś, to ogromny postęp względem tego, co było przez ostatnie lata. Pozostaje pytanie, czy mimo wszystko Cellnex przed przejęciem infrastruktury nie powinien zrobić audytu jakościowego tej sieci, żeby mieć pewność, że nie przepłaci?

Comments are closed.