Ilość danych przesyłanych w sieci 5G wzrosła od początku roku ponad dwukrotnie

Ilość danych przesyłanych w sieci 5G wzrosła od początku roku ponad dwukrotnie. Sieć 5G zadebiutowała komercyjnie w Polsce w ubiegłym roku. Jak w przypadku każdej nowej technologii nie od razu mogła ona być dostępna wszędzie i dla wszystkich, szczególnie, że jeszcze wiosną ubiegłego roku zaledwie pojedyncze modele telefonów i to tylko te najdroższe, oferowały obsługę tej technologii. Sporo się przez blisko rok zmieniło. Obecnie w zasięgu sieci 5G oferowanej przez T‑Mobile znajduje się ponad 6,3 mln mieszkańców kraju korzystających z zasięgu 5G dostarczanego przez blisko 1650 stacji bazowych. Zasięg 5G dostępny jest w ponad 50 miastach i choć ta liczba mogłaby być większa biorąc pod uwagę liczbę uruchomionych stacji, to wynika bezpośrednio z naszej strategii budowania sieci. Od początku nie zamierzaliśmy licytować się na liczbę miejscowości z zasięgiem sieci 5G i budować pojedynczych stacji, żeby pompować takie statystyki. Celem, podobnie jak to było w przypadku sieci LTE, jest budowanie spójnych obszarowo klastrów z zasięgiem sieci 5G, dających komfort ciągłego dostępu do tej technologii na dużych obszarach. Tak było dotychczas i tak będzie, gdy będziemy uruchamiać sieci 5G w kolejnych miastach. Od wiosny ubiegłego roku znacząco zmieniała się również dostępność telefonów 5G. Gdy uruchamialiśmy 5G w czerwcu ubiegłego roku w naszej ofercie znajdowały się dwa modele telefonów. Dzisiaj jest ich już ponad 30 i już w marcu stanowiły ¼ wszystkich telefonów sprzedawanych w naszej sieci. Jeszcze w styczniu było to 20%. Rosnąca liczba urządzeń 5G przekłada się na ilość danych przesyłanych w nowej sieci. Choć daleko jej jeszcze do popularności LTE to obserwujemy jak dynamicznie rośnie jej popularność. Ilość danych przesyłanych w sieci 5G T‑Mobile urosła ponad dwukrotnie w porównaniu do ostatniego tygodnia grudnia ubiegłego roku. Jednocześnie konsekwentnie spada ilość danych przesyłanych w sieci 3G, w której klienci przesyłają już znacznie poniżej 5% wszystkich danych w sieci T‑Mobile.

źródło: T-Mobile

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

To jest prawdziwa sieć 5G. To jest link dla laików, którzy nie mają bladego pojęcia co widzą i kupują na podstawie żałosnych reklam polskich operatorów:

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/niemiecki-vodafone-uruchamia-siec-5g-sa-razem-z-oppo-qualcommem-i-ericssonem

Dziku

W Polsce obecnie nie ma sieci 5G. Jest tylko próba technologii 5G na wycinkach pasmach 3G (2100 MHz) i 4G (2600 MHz). Nie można mówić o sieci nowej generacji bez przyznanych na ten cel odpowiednich częstotliwości! To nie jest pełny produkt. Najwyżej 4,75G. Nie mam pojęcia czemu operatorzy komórkowi mają zezwolenie na szerokie reklamowanie sieci 5G. Gdzie są urzędy ochrony praw konsumenckich, rada reklamy???

Marcin

Dokładnie, dopóki nie pójdzie aukcja na 5G i nie zostanie rozstrzygnięta 5G u polskich operatorów będzie tylko i wyłącznie marketingową wydmuszką na zasadzie “inni mają to my też mamy” ale będzie to jedynie znaczek 5G na ekranie nic poza tym.
Także dopóki aukcja nie zostanie rozegrana niech polscy operatorzy skupiają się na ciągłej rozbudowie LTE i wyłączeniu 3G. teraz mają na to najlepszy czas i z tego co widać po działaniach P4 czy NetWorkS! intensywnie działają w temacie. W T-M/Orange wyłączenie 3G jest wysokim priorytetem. Wiadomo że są gdzie nie będzie to od razu możliwe, ale bardziej powinni się skupić na wdrożeniu VoLTE i VoWiFi dla wszystkich terminali wspierających je z poziomu producenta. Wówczas realne będzie wyłączenie całkowite 3G do końca 2023 roku jak zakłada N!, ale póki co nie widać zbytnio starań w tym temacie – przynajmniej w Orange, który nadal uwala VoXXX klientom spoza listy. W tym nawet taki plus jest lepszy, który nie dzieli użytkowników – masz telefon wspierający VoLTE to działa nie ważne jakiej marki i czy z listy czy nie. To jedna z niewielu rzeczy za którą Polkomtela należy pochwalić zaraz po T-Mobile.

piotrzet

Nie wiem czemu T-Mobile nie pochwalił się, że uruchomił 5G w kolejnych 2 miastach/miasteczkach. Chodzi dokładniej o Chełmża w pobliżu Torunia i Starachowice w woj. Świętorzyskim. Takie informacje przynajmniej są w mapce zasięgu na ich stronie. Wcześniej tego nie było.