Testy jakości transmisji danych operatorów sieci komórkowych w Jeleniej Górze od 4. maja br.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 4. maja br. rozpoczynamy ponowne testy jakości transmisji danych we wszystkich stacjach bazowych sieci komórkowych w Jeleniej Górze. Dla Plusa odrębnie przeprowadzimy testy w segmentach LTE oraz 5G. Przypomnijmy, że w poprzednim zestawieniu, z sierpnia ubiegłego roku najwyższy poziom download uzyskaliśmy w sieci T-Mobile. W tej samej sieci również uzyskano najwyższe, średnie poziomy download. W testach upload średnia statystyczna najwyższych wartości przypadła Orange, który plasował się tuż przed T-Mobile, zaś najwyższy poziom upload uzyskaliśmy w stacji sieci Play. W średnich poziomach download na ostatniej pozycji w sierpniu 2020 roku ustawił się Play, który zameldował się za Plusem. Przed nim zaś byli operatorzy globalni. Z kolei w zakresie średnich wartości upload na ostatniej pozycji w sierpniu ubiegłego roku zameldował się Plus. Warto podkreślić, iż wyprzedził go Play, ale różnica między Plusem a Play była znacząca, ponieważ Play realizował upload  z prędkością statystycznie trzy razy wyższą. W zakresie średnich wartości ping sierpień 2020 roku zaprowadził na podium T-Mobile, zaś na ostatnie miejsce Plusa.
Jak będzie wyglądać test w roku bieżącym?
Patrząc na to, co dzieje się z LTE Plusa w województwie dolnośląskim po realizacji procesu modernizacji stacji na bazie infrastruktury Ericssona do 5G można mieć mieszane odczucia, czasami wręcz bardzo mieszane. Natomiast do rozpoczęcia naszych testów pozostają jeszcze dwa tygodnie, więc zarówno operator, jak i dostawca infrastruktury mogą jeszcze próbować wyciągać wnioski z zaistniałej sytuacji w Jeleniej Górze, przenosząc model optymalizacji – jeśli się powiedzie – na dalszą część obszaru województwa, gdzie proces wymiany sprzętu został zrealizowany. Dodajmy, że wizerunek transmisji danych Plusa psują także – wciąż pracujące – stacje w modelu GUL only (GSM/UMTS900/LTE900)
Po polsku i szczerze… trzymamy kciuki, żeby się udało!
Raport z testów postaramy się opublikować tak szybko, jak to będzie możliwe. Oczywiście, zakończenie testów i ich czas realizacji będą zależały od wielu czynników, zaś jednymi z głównych będą: sytuacja epidemiczna oraz aura, która potrafi do wielu czynności zachęcić, ale również zadziałać w stronę przeciwną

źródło: informacja własna