Play i Plus – transmisja danych w turystycznej Zawoi

Przeprowadziliśmy testy transmisji danych w sieciach Plusa i Play w turystycznej Zawoi, w województwie małopolskim. Sygnał sieci w przypadku obu operatorów pochodził z obiektu Emitela na Górze Miśkowców. Zastanawiający jest wynik download w Play, który dla zasobów o szerokości 55MHz wyniósł ledwie 144Mbps. Owszem, można założyć zajętość sieci. Zestawiając to jednak z wynikiem uzyskanym w Plusie, przy zasobach 25MHz jest mało prawdopodobne, aby sieć w Play była aż tak zajęta.
1. Plus:
2. Play:
źródło: informacja własna

2 komentarze

  1. Prędzej doszukiwać się problemu w dosyle do stacji. Play pracuje tam na FTTx czy radiolinii ? Przy tej okazji warto podkreślić, co ja również zauważyłem testując Play’a co jakiś czas, że występuje na ich stacjach dziwne zjawisko braku odpowiedniej synchronizacji. Niby komplet pasm, dosył światłowodowy, modulacja 256 itp. a wynik rzędu 50 – 70 Mb/s tak jakby coś blokowało agregację, albo zwyczajnie nie było dobrze zaprogramowane … doszedłem do wniosku, że Play nie ma departamentu, który kontrolowałby ściśle realizacje inwestycji przez firmy zewnętrzne, przez co to co błędnie zaprojektują radiowcy i równie błędnie wykona firma wykonawcza objawia się takimi zjawiskami słabe transferu. Taka jest moja opina. Tak na prawdę ciężko doszukać się jednoznacznego źródła problemu w P4. Pewne jest natomiast to, że powołać organ nadzorujący sieć mobliną, a w szczególności realizacje nowych inwestycji. Pytanie czy chcą, bo zawsze rozchodzi się o kasę, a skoro działa ? to po co drążyć temat. jeśli wychodzą z takiego założenia to (nie chcę nic mówić na zaś) ale trochę Solorzowe podejście – no w sumie dzięki Cellmaxowi mają niebawem współdzielić lokalizacje, a co z tego wyjdzie to możliwe że oni sami nie wiedzą.

    • Informacji na temat sposobu dosyłu do stacji nie mamy. Faktem jest jednak, że wielokrotnie duża ilość zasobów na stacji nie oznacza efektywnej transmisji. Mieliśmy kiedyś wizytę radiowca P4, który jakość pracy sektorów oceniał po kolorach w aplikacji. Poprosiliśmy delikatnie, żeby z takim poziomem wiedzy więcej nie przyjeżdżał

Comments are closed.