Sieć Plusa w… tabelach Excela. Stan na 14. maja 2021 r.

Na bazie arkuszy Rejestru urządzeń, opublikowanych w serwisie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a datowanych na dzień 14. maja 2021 r. zrealizowaliśmy analizę stacji bazowych sieci Plus w zakresie pasm obecnych na stacjach oraz proporcji stacji w poszczególnych regionach względem statystycznej całości. Mamy świadomość, że dane opublikowane przez Regulatora w Rejestrze nie zawierają całości danych, związanych z pracującymi stacjami, niemniej takie ujęcie jest bardziej wiarygodne, aniżeli dane, związane z publikacją wydanych pozwoleń radiowych. Przeliczyliśmy także procentowy udział stacji w głównych pasmach LTE względem całości, co pokazuje dominację LTE900 oraz wymieszane technologie, nad którymi operator próbuje zapanować. Wartym podkreślenia jest to, że w procesie ujednolicania pasm należy bezwzględnie brać pod uwagę priorytety radiowe każdego pasma w eterze, ponieważ dokładanie pojedynczych pasm do tej lub innej stacji może spowodować na danym obszarze czasami więcej jakościowych szkód, aniżeli pożytku. Pisaliśmy o takim efekcie na przykład w jednym z naszych ostatnich materiałów. Wracając do bieżącego materiału prosimy o zwrócenie uwagi na szacunkową ilość stacji, wyposażonych w pasmo LTE1800 względem całości, co pokazuje statystyczne braki tej technologii w stacjach. Widać także efekt zaniechania swego czasu implementacji UMTS2100 na stacjach, z których w zdecydowanej większości bierze dziś swoje źródło LTE2100. Mając na uwadze procentowe udziały na pracującej sieci poszczególnych pasm LTE widać doskonale, jak wiele pozostało Polkomtelowi do tego, aby sieć ujednolicić, a przy okazji – jak wskazaliśmy wyżej – robić to z rozmysłem, aby nie rozregulować płynności ruchu na poszczególnych obszarach. O ile konkurenci globalni mają wybudowaną sieć wedle jakiegoś klucza, w Plusie trudno takiego klucza się doszukiwać, co nie znaczy, że konkurenci nie powinni patrzeć w stronę jakości swoich stacji. Głównie poza miastami, gdzie stacje wiele razy pracują albo w modelu LTE800/LTE2100 albo tylko z LTE800, co powoduje, że trudno w takich obszarach mówić o sensownych parametrach internetu mobilnego. W Play z kolei kuleje jakość stacji i ich parametryzacja. Występują także uchybienia, związane z procesem projektowania, o czym wiele razy wspominaliśmy. Skutek jest taki, że stacja dobrze wyposażona radiowo daje mizerne wyniki lub sygnał ze stacji nagle znika dosłownie tuż obok niej, by za moment terminal przelogował się do stacji odległej, zaś w odległości kilometra, a czasem dalej – wrócił do stacji pierwotnej, co świadczy o tym, że sieć najmłodszego operatora bardzo często pracuje metodą na “chybił-trafił”
arkusz Excela z danymi analitycznymi związanymi ze stacjami Plusa (36MB)

Zapraszamy naszych Czytelników do dyskusji, zaś przedstawicieli operatora, w tym Zarządu Polkomtel i Cyfrowego Polsatu oraz pionu radiowego polecamy lekturę jako jedną ze ścieżek do wyciągnięcia wniosków z przeszłości i ścieżek do poprawy jakości sieci.

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Liczba LTE1800 jest znacznie zaniżona, co może prowadzić do wyciągania błędnych wniosków. Proponuję w przyszłości uwzględniać także Pozwolenia radiowe. No właśnie… takie zestawienie ktoś już robi. 😀

https://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?f=24&t=88369&sid=991f6332ef8788edd850a4a31229e08a&start=720

LTE900, LTE2100, LTE2600, 5G2600TDD w miarę się zgadzają. Ale LTE1800 to kosmiczna różnica. 4500 (tylko rejestr) kontra 8200 (wszystko).

Analiza LTE1800 tylko na podstawie rejestru jest bezwartościowa. Dlatego jeszcze raz proponuję uwzględnić Pozwolenia radiowe. Wtedy taka analiza będzie bardzo wartościowa, bardziej niż na tamtym forum, bo w rozbiciu na regiony.

Aha, z kolei 8200 jest trochę zawyżone. To z powodu stacji własnych Aero2 z początku działalności, które de facto nie powstały, a pasmo zostało uruchomione na najbliższej stacji Plusa (z nowym pozwoleniem). Łatwo je odfiltrować, bo brakuje “BT” na początku identyfikatora.

Jan

Rejestr urządzeń znacznie zaniża liczbę stacji LTE1800 i to jest fakt. Już dawno to zauważyłem, bo często można spotkać stacje (przynajmniej w strefie 1), na których działa LTE900 i LTE1800, a w Rejestrze jest tylko to pierwsze.

Wytłumaczenie tego faktu? Bardzo proste. Od kiedy istnieje rejestr? Rok 2016. Od kiedy Plus używa LTE900? Około rok 2017. A od kiedy Plus używa LTE1800? Od roku 2012.

Stopniowo uruchamiane pasmo LTE900 było umieszczane w Rejestrze, podczas gdy LTE1800 zostało bez zmian, więc nie było wpisywane do Rejestru. LTE1800 uruchomione przed pojawianiem się Rejestru urządzeń jest obecne tylko w pozwoleniach radiowych.

kalah2001

WG. spisu Plusa ma ponad 8400 stacji, ciekawe tylko ile z nich to pozwolenia bez stacji. Mam tez wątpliwości co do “pojedynczych” stacji z LTE1800. Wg. moich obliczeń powinien Plus ich mieć ok 6500-7000 a jest wskazanych tylko 4522. Coś tutaj jest chyba nie tak. Podsumowując, rewelacyjna (!!!) praca analityczna. BRAWO!

kalah2001

Otworzyłem sobie bazę z UKE z pozwoleniami na LTE1800 i widzę że AERO2 i Polkomtel mają 6737 pozwoleń. Biorąc nawet pod uwagę lokalizacje które się powtarzają, to powinno ich być ok. 6500 lub więcej. Prośba o weryfikację.
Jelenia Góra i rejony dookoła mają rzeczywiście problem z implementacją LTE1800 ale np.: w Woj. Zachodniopomorskim zostało max 20 lokalizacji jeszcze bez LTE 1800 zatem chyba nie jest tak źle.
Oczywiście min. liczba nadajników powinna oscylować w granicach 12 tyś. nas Polskę a jak widać sporo do tego brakuje. Jedynie Networks z blisko 11,8 tyś stacji zbliżył się do tego poziomu i najprawdopodobniej Play też osiągnie taką ilość stacji bo nowi właściciele mówili o dodatkowych 3 tyś. stacji a pierwotnie mieli ich mieć ok. 9.5 tys.

thundergod

Jeśli dobrze rozumiem, to tekst sugeruje, że w rejestrze urządzeń są wszystkie pozwolenia według autora?
No to już wyprowadzam z bardzo dużego błędu. Rejestr urządzeń jest uzupełnieniem zwykłych pozwoleń, a nie spisem wszystkiego. Z samych danych w tabeli z “danymi analitycznymi” można łatwo wywnioskować,że to nie wszystko. Interpretacja autora jest po prostu błędna. Słabo jak na blog “techniczny”.