Orange Flex pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu

Orange Flex pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu. Dzięki zasilaniu energią odnawialną ze zbudowanych na potrzeby Orange farm wiatrowych w Wielkopolsce, od teraz Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną klimatycznie. Wpisuje się to w podejście #OrangeGoesGreen, którego celem jest zminimalizowanie wpływu Orange Polska na klimat i środowisko oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej netto do 2040 roku. Orange Flex od początku swojego istnienia wprowadza na rynek telekomunikacyjny nową jakość. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nabiera to nowego wymiaru. W Orange troska o środowisko staje się częścią naszych codziennych działań i logiki biznesowej, to coś więcej niż dodatkowe zobowiązanie. Neutralność klimatyczna Orange Flex to doskonały przykład realizacji tej filozofii. Bardzo się cieszę, że możemy od dziś oferować naszym klientom usługę, która jest dla nich atrakcyjna, korzystna, i jednocześnie pomaga ograniczać negatywny wpływ człowieka na planetę – mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. Korzystanie z usług we Flexie przez jednego użytkownika wiąże się z emisją 3,273 kg CO2e miesięcznie, co zostało wyliczone zgodnie z zasadami GHG Protocol, uznanego międzynarodowego standardu. W Orange Flex ponad 90% miesięcznego śladu węglowego związane jest z zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia usług. Od dzisiaj całość tej energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. Jest to możliwe dzięki działającym już dwóm farmom wiatrowym, które powstały na potrzeby Orange w okolicach Poznania. Wytwarzanie energii odnawialnej nie powoduje bezpośrednich emisji CO2e do atmosfery, jest więc działaniem na rzecz planety, dzięki ograniczaniu efektu cieplarnianego związanego z emisjami gazów cieplarnianych. Od początku Orange Flex ogranicza też źródła emisji inne niż energia elektryczna: brak papierowych umów oraz faktur i rozliczenia wyłącznie w aplikacji, promowanie kart eSIM niewymagających zużycia materiałów i niepowodujących emisji związanych z dystrybucją. Nie wszystkich emisji da się jednak uniknąć. Flex równoważy je dzięki kompensacji. Pozwala ona na usunięcie z atmosfery tej ilości CO2e, której wyemitowania nie udało się zapobiec (to około 600 ton CO2e w skali roku dla wszystkich klientów usługi Orange Flex). W ramach działań kompensacyjnych Flex wspiera projekt przekształcający zdegradowane obszary porośnięte przez sawanny w bioróżnorodne lasy zapewniające regenerację ekosystemu w Kolumbii. Projekt jest certyfikowany przez Gold Standard, który gwarantuje, że działanie jest realne i faktycznie dzięki niemu usuwane są z atmosfery dodatkowe, deklarowane ilości CO2. Ponadto projekt wspiera rozwój lokalnej społeczności.
Farmy wiatrowe
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to element podejścia #OrangeGoesGreen. Orange jest pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, który zawarł tzw. umowę PPA, czyli długoterminową umowę zakupu energii odnawialnej bezpośrednio z jej producentem, firmą WPD. Orange wybudował i uruchomił 6 turbin wiatrowych w pobliżu Jarocina i Krotoszyna. Rocznie produkują ok. 50 GWh zielonej energii, co odpowiada ok. 9% całkowitego zużycia Orange Polska. W pierwszej kolejności ta energia jest alokowana właśnie na potrzeby Orange Flex. Dzięki tym działaniom redukującym emisje, przejściu na 100% odnawialnej energii oraz kompensacji niemożliwego do uniknięcia pozostałego śladu węglowego, Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu.
Video o farmach wiatrowych pracujących na potrzeby Orange
#OrangeGoesGreen
Nadrzędnym celem Orange Polska jest osiągnięcie neutralności klimatycznej netto do 2040 roku (Net Zero Carbon – wyzerowanie netto własnych emisji bezpośrednich i pośrednich oraz emisji w całości łańcucha wartości). Pierwszy etap do 2025 roku obejmuje ograniczenie własnych bezpośrednich i pośrednich emisji e aż o 65% w porównaniu do 2015 roku. Będzie to możliwe głównie dzięki zwiększeniu do 60% udziału energii odnawialnej w zużyciu Orange Polska. To kolejne działanie Orange Flex realizujące strategię #OrangeGoesGreen. W kwietniu Flex zamienił 300 tys. GB przekazanych przez użytkowników na 10 tys. m2 bioróżnorodnego lasu na Kaszubach, który będzie pochłaniał z atmosfery na początek ok. 7 ton CO2 rocznie. Odpowiedzialność klimatyczna będzie też tematem wydarzenia online „Miasteczko Myśli. Razem dla planety”. Odbędzie się ono 9 czerwca na facebooku WP Wiadomości. Więcej informacji o Orange Flex na na stronie www.flex.orange.pl/eko

Źródło: Orange

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Zawsze jak czytam takie “newsy” o neutralności, ekologiczności, to siadam i śmieje się kręcąc głową. Poza marketgowym biciem piany nic w tym wartościowego nie ma. Porozmawiajmy tak za minimum 10 lat jak ta neutralność będzie wyglądać. Póki co to tylko (przepraszam za język) bełkotliwy marketing dla niezorientowanych mas.