Play 5G: transmisja danych LTE i 5G operatora w jeleniogórskiej stacji przy ul. Sobieskiego 53

Mieliśmy okazję zweryfikować prędkości transmisji danych w sieci Play, w segmentach: LTE oraz 5G dla stacji bazowej operatora przy ul. Sobieskiego 53 w Jeleniej Górze – budynek BGI „ZREMB”. Jest to jedna z trzech stacji w mieście, gdzie w segmencie LTE uzyskiwaliśmy dotąd bardzo dobre prędkości. Stacja wyposażona jest w cztery nośne LTE.
Poniżej prędkości dla każdego z trzech sektorów:
1. sektor pierwszy:
A. LTE
B. 5G NSA
2. sektor drugi:
A. LTE
B. 5G:
3. sektor trzeci:
A. LTE
B. 5G:
Trzeci sektor był jedynym sektorem, gdzie w segmencie 5G uzyskaliśmy wyższe wyniki testu download, aniżeli w segmencie LTE.

Lokalizacja testowa, to również lokalizacja stacji T-Mobile (na rzecz obu podmiotów grupy N!) oraz Plusa (BT33473 -GUL), w której rozpoczęto prace modernizacyjne. Jeśli Plus zagwarantuje w LTE prędkości porównywalne do tego, co oferuje Play, to o prędkości 5G operator nie powinien się martwić względem najmłodszego konkurenta. Sytuacja może się nieco zmienić po zakończonej aukcji 5G i implementacji nowych częstotliwości dla potrzeb 5G.
Otoczenie stacji:
źródło: informacja własna

11 komentarzy

 1. No i po co takie 5G? To jest kpina z klientów! Download podobny lub niższy niż na LTE-A, upload też niższy (nawet ta „niby agregacja w UL” nie pomogła).

  Nadużycia Plusa przy reklamach „LTE bez limitu” (lejek nadkładany w nieokreślony sposób po zużyciu pakietu) to nic w porównaniu do obecnych nadużyć pozostałej trójki jeśli chodzi o 5G. Ale Plus w nowych ofertach nie ma już tego niejasnego limitu, a konkurencja nadal brnie w pseudo 5G. Statystyczna osoba zapytana co daje 5G w porównaniu do LTE odpowiada „większe prędkości” – jak widać nie!

  Cała trójka powinna postawić sprawę jasno – „Nie możemy konkurować z Plusem w 5G ze względu na opóźnienia w aukcji nowych częstotliwości. Zapraszamy za to do kupna sprzętu LTE 4CA, który jest tańszy niż 5G, a sieć LTE 4CA jest u nas znacznie lepiej rozwinięta niż u Plusa. Będzie znacznie taniej, a lepiej niż udawane 5G. Natomiast klientów zachęcamy do nacisków na rząd, by w końcu aukcja została przeprowadzona.”

  A potem mamy w sieci narzekania klientów – „Dopłaciłem do 5G. Jak to możliwe, że działa wolniej niż LTE?”.

  • Co prawda, to prawda. Zresztą, w tych testach 4CA widać prędkość, a bywa czasami lepiej. Kwestia zasobów, obciążenia stacji, środowiska sieciowego w sąsiedztwie, no i… dosyłu. Zobaczymy, czy Plus jednak wychyli się w tej lokalizacji i zrobi nieco więcej, aniżeli mówi Rejestr, czy zostanie 25MHz przez kolejne lata do następnego „szczęścia”, którego ta stacja ma drobinkę 😉

   • Na 99% zrobią dokładnie to co jest w rejestrze – pasma i liczba sektorów. Na więcej nie ma co liczyć.

    Chyba, że od grudnia zmienili plany. W ciągu kilku dni w rejestrze pojawią się pasma inne niż LTE1800 (wrzucają tak partiami co kilka tygodni) i będzie już w pełni jasne.

  • Ale w czym kpina z klientów? Od kiedy sieć drogą radiową ma jakieś gwarantowane parametry? Jak uruchomią 5G na 700 MHz i prędkości będą takie albo niższe to też powiesz, że po co takie 5G? Bo nie rozumiem? Nie wiem kompletnie skąd się wzięło to, że 5G ma mieć tylko wysokie prędkości. Swoją drogą np sieci skandynawskie mają LTE nawet po 900 Mb/s czyli jak tam uruchomią 5G to też byś powiedział po co takie 5G? A no i kolejna sprawa, który to telefon z LTE 4CA jest tańszy niż z 5G w paśmie n1?

   • To nie ja twierdzę, że 5G ma być szybsze niż LTE. To sami operatorzy tak opisują obecne wdrożenia. Dwa cytaty ze strony internetowej poświęconej 5G w Play:

    „5G to szybsza transmisja danych i stabilniejsze połączenie z internetem.”
    „Teraz możesz pobierać ulubione gry znacznie szybciej niż do tej pory.”

    Tylko Orange wprost mówi, że wyższe prędkości dotyczą docelowej sieci. Takie szczere podejście bardzo mi się podoba.

    • To, że Play wprowadza klientów w błąd to ja nic nie poradzę. Po aukcji 5G również prędkości mogą być niższe i co wtedy?
     Ogólnie to fakt, że 5G jest szybsze niż LTE tylko pytanie o czym Play pisze o swoim czy ogólnie?

     • Przecież napisałem – opisują stan obecny. Tylko Orange wprost napisał, że obecnie jest namiastka 5G.

      Co do prędkości – dziesiątki razy piszesz, że 5G na 700MHz będzie wolniejsze. Nie mogę się z tym w 100% zgodzić.

      5G na 700MHz to pasmo zasięgowe. To odpowiednik LTE800/900. Czy będzie szybsze od tego zawsze zapchanego zasięgowego LTE? Oczywiście!

      5G na 3600MHz to pasmo pojemnościowe. To odpowiednik LTE2600, no może LTE2100. Czy będzie szybsze? Oczywiście!

      Proszę więc nie mieszać w dyskusji pasm zasięgowych i pokryciowych.

     • * zasięgowych i pojemnościowych, rzecz jasna 😀

     • A teraz odpowiedz sobie na jedno pytanie czemu będzie szybsze, a no bo 700 to 3x więcej pasma niż obecnie LTE800, a 3600 to więcej aż 5x pasma. Gdyby szerokości były podobne nic by się nie zmieniło. Na LTE też można 1 Gb/s osiągnąć co pokazało wiele sieci na świecie. Wystarczy udać się do krajów typu Finlandia, Szwecja czy Norwegia.

  • W Białymstoku w ciągu ostatnich 2 miesięcy Play właściwie na wszystkich stacjach wymienił sprzęt z Huawei na Ericssona. 2 tygodnie temu pojawiło się 5G i całkiem ciekawie to wygląda:

   https://www.speedtest.net/result/a/7559161731.png

   • Takie wartości rzeczywiście bywają, choć rzadko. Niemniej upload powyżej 100Mbps miło się ogląda.

Comments are closed.