Plus internet: transmisja danych w nadmorskiej Łebie przy ul. Łąkowej

Prezentujemy jakość transmisji danych ze stacji bazowej sieci Plus, zlokalizowanej przy ul. Łąkowej 8 w Łebie. Stacja oferuje klientom dla transmisji danych LTE, bez 5G. Konfiguracja jest na tyle specyficzna, że w 4G zobaczymy dwa pasma, ale w dość niepowszechnym schemacie agregacji pasm: 2x20MHz (LTE1800/LTE2600). Nie znajdziemy tutaj ani LTE900 ani LTE2100. Stacja pracuje w oparciu o trzy sektory. Od naszego Korespondenta z Zagłębia otrzymaliśmy testy, zrealizowane na sektorze drugim oraz trzecim. Kodowy numer stacji: BT-43265 Łeba Centrum. Jest to jedna ze stacji operatora w schemacie 40MHz, w której zastosowano system agregacji pasm LTE w uplinku. Klienci czekają na upowszechnienie rozwiązania. Jak się dowiadujemy, w momencie implementacji 5G w stacji – terminale nie mają możliwości wykorzystania agregacji pasm w LTE w uplinku, stąd w takich konfiguracjach stacji agregacja pasm uplink LTE nie jest implementowana
Wyniki:
1. sektor drugi:

2. sektor trzeci:

3. zdjęcia stacji:
źródło: informacja własna

19 komentarzy

 1. 105 Mbps przy wysyłaniu? Ale jak to możliwe?

  • Jakby agregacja poszła również w górę. 5G na pewno nie było. Niech się może jakiś większy specjalista od sieci wypowie 😉

   • Rzeczywiście coś jest na rzeczy, bo pierwszy raz w sumie widzę żeby agregacja była też na wysyłce.
    Tzn Play też coś w tym zakresie robił bo zdarzały się wyniki rzędu 60 czy tam 70 Mbps na upload’zie ale to pojedyncze przypadki. właśnie mnie tak też od zawsze zastanawia co stoi na przeszkodzie, żeby udostępnić klientom możliwość agregacji również kanału upload. Bardzo dużo urządzeń to wspiera więc czemu nie. Widać Polkomtel, na niektórych lokalizacjach daje taką możliwość za co ogromny plus dla Plusa. W dzisiejszej dobie dużo wysyłamy na chmury.. szczególnie na wakacjach więc ruch jak najbardziej dobry.

    • Teoretycznie takie prędkości są możliwe. Jest bowiem 64QAM i możliwość kompresji danych w upload. Pytanie tylko, czy to już, czy to ten dostawca infrastruktury i ten operator? Choć z drugiej strony chciałbym być pozytywnie zaskoczony

  • No to mamy potwierdzoną informację. Tam rzeczywiście jest agregacja w uplinku LTE! W niektórych innych stacjach w Polsce również.

   • Znane są może plany rozszerzenia agregacji UL na pozostałe stacje? Nie ukrywam, jestem bardzo zaskoczony, że to właśnie Plus zaczął wdrażać agregację UL w LTE jako pierwszy. Po prostu szaleją w tym roku. 😀

    • Aż takich informacji nie mamy. CA w uplinku LTE może być tylko w stacjach, gdzie nie ma 5G

     • Nie wiem w czym tu przeszkadza 5G, ale dobra. Może do tego dojdą, tak jak po kilku miesiącach działania 5G zmienili konfigurację kotwicy na dowolną (na początku było tylko 1800).

     • Kotwicą nie jest L2600 w Plusie

     • Brak CA w uplinku LTE w stacjach 5G może wynikać z logiki analizy jakości takich połączeń. Terminal ma określoną granicę SAR. Przy obu segmentach potrzebuje więcej mocy do negocjacji połączeń dla obu segmentów. Kiedy do tego dojdzie CA na upload – może się okazać, że terminal mocowo sobie z tym nie poradzi, więc efektywność takiego rozwiązania będzie wątpliwa. Co innego CA w downlinku, bo to już jest transmisja od stacji, więc bardziej efektywna w realizacji. Ale to tylko przypuszczenia.

     • Racja. Nieprecyzyjnie napisałem. Dowolna z 900, 1800 i 2100.

    • Z czym szaleją? Z tym, ze w końcu próbują dorównać konkurencji?

     • Nie zaczynajmy dyskusji, która donikąd nie poprowadzi, bardzo proszę

     • Piotruś… właśnie, nie rozkrecajmy gównoburzy 😉 aczkolwiek przy okazji jeśli ktoś wie niech się wiedzą podzieli czy na jakichkolwiek stacjach N! stosuje agregację w Uplink’u ?

     • Każda w 5G ma 😉

     • Pytanie było nie o segment 5G, a LTE

 2. In Krakow, I found an Orange site using CA in uplink, it´s not very common to find that but is possible.

  https://gsm.biz.pl/forum/topic/orange-n1-dss/#postid-80

  The problem is the limitation to do that in the cheap modems like X52.
  It could do CA UL with 4G+5G bands but not between 2 diferentes 4G bands.

  The Network Signal Guru has a menu that gave us the indication if CA UP is activated as I had posted in the forum.

  • „but not between 2 diferentes 4G bands.” ?

   • Yes, the X52 modem could do 4G CA uplink only in 7C.
    This means that only do CA UL in 7+7 (continuous band). It’s when you have 2 continuous carriers in band 7. I never see any operator with that.
    So, this results that phones with X52 need 5G to do CA UL.

    You could check for example the „UL Band/CA (MIMO Streams)” column in the
    https://cacombos.com/device/M2002J9G to understand better the combinations and limitations.

Comments are closed.