W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła. FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze

W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła. FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze. FabLab powered by Orange to projekt społeczny, który ma podnosić kompetencje mieszkańców stolicy w zakresie nowoczesnego rzemiosła i pozwolić im spędzać czas z technologiami w wartościowy sposób. Prowadzone są tu zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na których uczą się tworzyć w nurcie zrób to sam. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie warsztatowni wyposażonej w m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨. Pracownia FabLab prowadzona przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to zmieniła lokalizację i przeniosła się na warszawską Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. FabLab powered by Orange do tej pory działał przy ulicy Twardej, od 2017 roku z bezpłatnych działań pracowni skorzystało ponad 5 000 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu na przykład meble, longboardy, protezy dłoni w druku 3D, interaktywne lampy, , nauczyli się modelowania, czy podstaw stolarki. Zrealizowano także wiele inicjatyw społecznych m.in. projekt Maker Woman, który dał wielu kobietom nowe możliwości zawodowe oraz projekty dla młodzieży np. Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa.

Od czterech lat mamy przyjemność gościć warszawianki i warszawiaków w przestrzeni FabLabu. Teraz zapraszamy ich na Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. To bardzo budujące, że tylu mieszkańców stolicy chce tu rozwijać swoje kompetencje i uczyć się nowych rzeczy. Podkreślamy też, że jest to miejsce dla wszystkich niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Stawiamy na edukację i współpracę – mówi prezes Fundacji Orange, Konrad Ciesiołkiewicz. FabLab od początku związany jest z Warszawą, a w swojej historii ma projekty, które realizowane były we współpracy z miastem – Cieszę się, że możemy powitać FabLab na warszawskiej Pradze, dzielnicy, która od lat przechodzi metamorfozę i zaprasza ludzi kreatywnych i pełnych pasji. Ważne jest dla nas także, że FabLab to kolejne miejsce na mapie Warszawy otwarte na jej mieszkańców, które chce być blisko lokalnej społeczności – tłumaczy Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Profesjonalna przestrzeń
FabLab przy ul. Targowej to wiele możliwości dla osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty. Odwiedzający mogą korzystać z licznych pracowni, takich jak pracownia druku sitowego, 3D, CNC, elektroniczna oraz krawiecka. W przestrzeni znajduje się też stolarnia z profesjonalnymi narzędziami      i prototypownia – wyposażona w ploter laserowy i narzędzia do szybkiej obróbki materiałów. – To świetnie, że FabLab zagościł na Pradze – mówi Karolina Guzek, członkini zarządu Stowarzyszenia Robisz.to. – Przeprowadzka tutaj to krok dzięki któremu szersze grono mniej i bardziej doświadczonych mejkerów będzie mogło wcielać w życie swoje pomysły, zdobywać i rozwijać posiadane umiejętności – kontynuuje. – Pracownicy Stowarzyszenia Robisz.to i wolontariusze działający przy FabLabie to osoby, które zdecydowanie znają się na nowoczesnym rzemiośle i są gotowe dzielić się wiedzą, edukować i motywować do działania – dodaje Karolina Guzek.
Od entuzjasty do twórcy
FabLab powered by Orange otwarty jest dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć czy doświadczenie. Przestrzenie pracowni odwiedzają uczniowie i nauczyciele, artyści, pracownicy korporacji, a także emeryci. Potwierdzają to przykłady i historie osób związanych z FabLabem. Anna Wójcik jest artystką wizualną, wykłada w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Dzięki otrzymanemu grantowi w FabLabie stworzyła prototyp urządzania Odychacz. Nazywa go obiektem, który polepszy komfort naszego życia. – Możemy zacząć razem z nim oddychać, np. w sytuacji podwyższonego stresu, czy też ataku paniki – opowiada o swoim wynalazku stworzonym w ramach projektu społecznego Maker Woman Anna Wójcik. Prasa hydrauliczna pozwalająca na odzyskiwanie odpadów – to projekt kolejnej Maker Woman, Jagody Podruckiej. Doświadczenie w pracy baristki uzmysłowiło Jagodzie jak duże ilości fusów po parzeniu kawy są marnowane każdego dnia. Postanowiła więc odzyskać część odpadów, aby nadać im drugie życie. Aktualnie testuje wykorzystanie odpadów z kawy i skorupek jajek, aby tworzyć akcesoria domowe.
Co w FabLabie wydarzy się w najbliższym czasie?
Już w tym tygodniu rusza rekrutacja do nowego projektu dla młodzieży “Akademia projektowania przestrzennego”, podczas którego młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowany jest projekt Youth Lab, którego celem jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych i zwiększenie atrakcyjności młodych osób na rynku pracy. Pierwsze zajęcia ruszają jesienią. Rodziny z dziećmi czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie – oferujemy im regularne warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne.
Wszystkie informacje pojawią się na stronie:
www.fablabwarszawa.pl

Fundacja Orange
Fundacja Orange została założona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. Działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Uczy młodych, jak używać technologii mądrze i kreatywnie, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał i kompetencje niezbędne w przyszłości. Z Fundacją Orange poznają zasady bezpiecznego internetu, podstawy programowania, robotyki, sztucznej inteligencji i druku 3d. W rozwoju umiejętności cyfrowych Fundacja wspiera też nauczycieli i rodziców. Fundacja Orange to także darmowe projekty edukacyjne dla szkół: MegaMisja dla klas 1-3, #SuperKoderzy dla klas 4-8. Do prowadzenia nowoczesnych zajęć z dziećmi przygotowywani są nauczyciele i edukatorzy. Fundacja tworzy scenariusze zajęć i poradniki. Dzięki działaniom Fundacji założono 100 multimedialnych Pracowni Orange dla mieszkańców małych miast i wsi.

Stowarzyszenie Robisz.to
Stowarzyszenie Robisz.to od 5 lat zrzesza ekspertów i pasjonatów nowych technologii i rzemiosła. Głównym działaniem Stowarzyszenia jest propagowanie edukacji STEAM, szerzenie idei ruchu maker’ów oraz idei otwartej technologii, zgodnie z którą każdy powinien mieć dostęp do narzędzi, umożliwiających naukę oraz tworzenie.

źródło: Orange