Play 5G: operator chwali się dostępnością najnowszej technologii w części południowego pasa Polski

Na firmowym blogu Play rozpoczął się cykl publikacji na temat zasięgu sieci. W najnowszej edycji operator chwali się dostępnością technologii 5G na obszarze, odpowiadającym drugiej strefie radiowej, czyli w części południowego pasa Polski. Dyrektor Biura Regionalnego Wiesław Padło mówi o tym obszarze m.in.:
Od wielu lat dynamicznie rozwijamy sieć Play w południowym regionie kraju, gdzie dotychczas uruchomiliśmy kilkaset stacji 5G w województwach: małopolskim, opolskim, śląskim i podkarpackim. Dążymy do zapewnienia korzyści płynących z dostępu do najnowszej technologii dla mieszkańców tych obszarów, mieszkających zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Rozwijamy sieć 5G w regionie, za który odpowiadam, z myślą o jego celach strategicznych, bezpieczeństwie, a przede wszystkim zaś o mieszkańcach, którzy często uczą się i pracują zdalnie, potrzebując dostępu do szybkiej i nowoczesnej sieci.
materiał operatora z listą miejscowości z zasięgiem 5G

źródło: blogplay.pl

2 komentarze

 1. Miałem zamiar napisać „po co się chwalić miejscowościami, skoro mapa zasięgu 5G zniknęła ze strony Play”. Jednak, jak zawsze, sprawdziłem prawdziwość informacji przed wysłaniem komentarza i… niespodzianka.

  Mapa 5G wróciła! Natomiast inne zostały znacznie ulepszone!

  Nie ma już warstwy „rozmowy, SMS, MMS, Internet” jako pokolorowanego całego kształtu Polski, co było całkowitą bzdurą (Play twierdził, że ma dobry zasięg na dokładnie 100% powierzchni kraju 😀 ). Teraz jest podział na dwa kolory, „dobry zasięg wewnątrz
  i na zewnątrz budynków” i „dobry zasięg na zewnątrz budynków”. Oraz oczywiście brak zasięgu. Według moich obserwacji mapa jest bardzo zachowawcza, a zasięg w terenie może być lepszy.

  No i najważniejsze: widać sektory stacji! LTE Ultra to agregacja co najmniej 2CA. Szkoda, że nadal się ośmieszają np. w stwierdzeniu „4G to sieć czwartej generacji w technologii HSPA+”.

  Brawo Play! W moim rankingu map zasięgu Play wysuwa się na pierwsze miejsce, zaraz przed Orange. To poniżej to mój ranking map, moja opinia:

  1. Play. Nieco zachowawcza, ale rzetelna mapa. Szkoda, że brakuje podziału na CA. Byłby ideał.
  2. Orange. 5G bardzo nierzetelne – rozlana plama. LTE już lepiej. Szkoda, że widać ogromne artefakty na zasięgu wspólnym kilku stacji (widoczne przerwy). Duży plus za podział na CA i dlatego w rankingu przed Plusem, a nie za.
  3. Plus. Ogólnie rzetelna. Szkoda, że mało możliwości wyboru warstw, ale agregację 2CA+ i jakość można sprawdzić. 5G na niezalesionym terenie nawet bardzo zachowawcze. No i… słabo z aktualizacjami. Ostatnia była chyba ponad 2 miesiące temu.
  4. T-Mobile. 5G bardzo nierzetelne – rozlana plama. A mapa innych technologii nic nie mówi na temat liczby pasm czy jakości w danym miejscu. Całkowita podstawa. Bardzo słabo. Nie tylko w Polsce – mapa zasięgu w Niemczech jest tak samo słaba. To aż nie przystoi takiemu globalnemu operatorowi.

  • Właśnie sprawdziłem tą mapkę i widzę, że duże miasta typu Łódź, Kielce, GOP są bez zasięgu 5G praktycznie wcale, a jakieś mniejsze miejscowości np Tokarnia koło Kielc zasięg ma. Słabo

Comments are closed.