T-Mobile inwestycje: operator rozszerza stację na dachu budynku BGI ZREMB w Jeleniej Górze przy ul. Sobieskiego 53. Czyżby dostrzegł problem po modernizacji stacji Plusa?

Jak wiele razy wspominaliśmy – Jelenia Góra, to miasto rozciągnięte na około 40 kilometrów. Z tej racji jest już administracyjnie zarejestrowane jako najdłuższe miasto Polski. Jak w każdym mieście – są w nim również punkty newralgiczne. Jeden z takich punktów, to sąsiedztwo stacji bazowych operatorów, zlokalizowanych na budynku BGI „ZREMB” przy ul. Sobieskiego 53. Jedynym operatorem, mającym tu komplet pasm, 5G i osiągających bardzo dobre wyniki transmisji danych w LTE (średnio około 250Mbps) jest Play. Najmłodszemu graczowi brakuje tylko czwartego sektora. Warto podkreślić, że w tej stacji obecnie pracujące sektory, w odróżnieniu  od większości stacji Play – posiadają azymuty, które są pożądane, więc tam gdzie powinna stacja spisuje się zasięgowo poprawnie. Jeśli idzie o pozostałych, to jak nasi Czytelnicy pamiętają – sytuacja przedstawia się następująco:
1. Plus rozbudował w ostatnim czasie swoją stację z modelu GUL o LTE1800 i 5G. Po rozszerzeniu okazało się, że mieliśmy rację. Stacja jest istotna dla obsługi sieciowego ruchu. Istnienie zaś GUL powodowało, że terminale po prostu pomijały tę stację, zaś „dobijały ruchem” stacje sąsiadujące, które pracowały z pasmami priorytetowymi. Obecnie, w większości czasu w szczycie – głównie na sektorze drugim – ze stacji BT-33473 terminal w download nie wyciąga więcej, jak 4Mbps, co powinno dać operatorowi do myślenia. Mało tego, stacja i tak jest wspomagana przez stacje sąsiadujące, ponieważ brakuje jej priorytetowanego LTE2100, które posiadają stacje w sąsiedztwie: BT-33522, BT-34555, BT-33217 i BT-34526. Stacja powinna jak najszybciej otrzymać LTE2600FDD oraz LTE2100. Tym bardziej, że ani na sektorze pierwszym, ani na sektorze drugim nie posiada „pomocnika”, w momencie kiedy globalni operatorzy na azymucie sektora pierwszego posiadają stacje: przy ul. Mostowej 2 oraz przy ul. Sobieskiego 56, zaś na azymucie sektora drugiego – stacje przy ul. Okopowej 6a oraz przy ul. Karola Miarki 42 (maszt rurowy T-Mobile). Reasumując, w Plusie w stacji przy ul. Sobieskiego 53 pracuje dziś na potrzeby transmisji danych w LTE 25MHz oraz 5G 2600TDD.
2. operatorzy globalni posiadają tu stację na minimaszcie na środku dachu budynku, gdzie na bazie pojedynczych anten na sektor pracuje również 25MHz pasma LTE. Stacja 5G nie posiada. Ponieważ najwięcej ruchu przenoszone jest w najbliższym sąsiedztwie stacji – m.in.: rondo wyjazdowe ze śródmieścia drogami krajowymi nr 3 i 30 – wspomniane 25MHz pasma (LTE2100/LTE1800), to stanowczo za mało.
Operator rozpoczął w piątek instalację infrastruktury, rozszerzającej stację do LTE800. Stacja będzie pracowała w oparciu o dwie anteny sektorowe. LTE2600 na razie nie jest tu planowane, podobnie jak nie jest planowany czwarty sektor i 5G.
Czyżby globalnego gracza zmobilizowała modernizacja stacji, zrealizowana ostatnio przez Plusa? Po rozszerzeniu stacji o LTE800 – będzie ona oferować 35MHz pasma. To wciąż za mało jak na ruch, który w jej sąsiedztwie jest realizowany

Wygląd stacji T-Mobile wg stanu na dziś

Ilość stacji operatorów w Jeleniej Górze na dzień 26. września 2021 r.
a) podmioty globalne: 31, w tym jedna mikrokomórka. 8 stacji pracuje w oparciu o 4xCA
b) Plus: 25, w tym jedna mikrokomórka
c) Play: 17, w tym stacja przy ul. Wyczółkowskiego 2 oczekująca na uruchomienie
Pożądana ilość stacji, celem zapewnienia zasięgu indoor: 56

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
T-Mobile: uczciwie o 5G w Jeleniej Górze z pierwszej ręki