T-Mobile: uczciwie o 5G w Jeleniej Górze z pierwszej ręki

W jednej z ostatnich informacji pisaliśmy o naszych wątpliwościach, związanych z rozbudową segmentu 5G w T-Mobile, w tym związanych z intensywną rozbudową sieci w Jeleniej Górze (5G). Dziś, z biura prasowego operatora otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie, dotyczące ilości stacji 5G w stolicy Karkonoszy.
Jak informuje T-Mobile, w mieście pracują trzy stacje rozszerzone do 5G.
Są to stacje własne operatora w lokalizacjach:
1. przy Al. Jana Pawła II 21, komin EC
2. przy ul. Karola Miarki 42, maszt strunobetonowy własny
3. przy ul. Mickiewicza 19a (wg nomenklatury operatora ul. Norwida), dach bloku 3-piętrowego
Przy okazji warto wspomnieć, że grupa podmiotów Networks! zoptymalizowała dosył do stacji w mieście. Jeśli zaś nastąpiłoby ujednolicenie technologii sieciowych obecnych na stacjach, co spowodowałoby odciążenie nadmiernie obciążonych ruchem stacji, pracujących w trybie 4xCA – z dużym prawdopodobieństwem, bez względu na porę dnia prędkości download uzyskiwane na każdej ze stacji wyniosłyby nie mniej jak 100Mbps.
Łączna ilość stacji bazowych, pracujących na rzecz podmiotów z grupy Networks! (Orange i T-Mobile) w Jeleniej Górze, to 31 sztuk, w tym jedna mikrokomórka w galerii handlowej. Z racji rozciągnięcia obszarowego Jeleniej Góry (najdłuższe miasto w Polsce – około 40 kilometrów) – wskazanych do uruchomienia jest wedle naszych szacunków 55 stacji.

źródło: T-Mobile / informacja własna

Materiał powiązany:
T-Mobile 5G: gdzie się podział efekt intensywnych prac w Jeleniej Górze?

4 komentarze

 1. A macie może dane ile stacji w mieście obsługuje kolejno 1 pasmo LTE, 2 pasma LTE itd?
  Mam przykład ze swojego podwórka czyli Kielc jest tutaj 47 stacji, w tym mniej niż 10 nie ma 4CA. Prędkości o każdej porze dnia są powyżej 100 Mb/s, a i w okolicach niektórych stacji są rodzynki po 300 i 400 Mb/s ale są też miejsca gdzie brakuje coś i myślę, że jakieś 5-7 stacji by się jeszcze przydało. Oczywiście nie robię testów aż tak profesjonalnie jak wy.

  • Stacji z jednym pasmem LTE nie ma. Kilka pracuje z 4xCA. Większość pracuje w kombinacji L2100/L1800

   • To słabo. Ale jestem ciekaw jednej rzeczy. Czemu w Kielcach gdzie aż raczej nie ma takiego ruchu znaczna większość stacji jest wyposażona w komplet pasm, a w Wawie brakuje w wielu lokalizacjach np L800.

    • L800 było bardzo długi czas w miastach pomijane ze względu na interferencje (większy zasięg=większe prawdopodobieństwo zakłóceń). Dopiero od około roku w miastach pojawia się więcej stacji z L800 z racji konieczności zwiększenia pojemności, w tym połatania dziur zasięgowych między stacjami. Jak wiele razy wspominaliśmy, w Jeleniej Górze stacji jest zdecydowanie za mało. O ile trójka wiodąca nie ma problemów z zasięgiem outdoor, o tyle indoor sytuacja nie jest już tak oczywista, a w wielu miejscach nawet nie ma dostępu do GSM. Play z kolei ma połowę stacji konkurentów, więc tu zasadniczo jest problem. Nawet przy pominięciu jakości tego, co działa

Comments are closed.