T-Mobile wyłączył sieć 3G

T-Mobile wyłączył sieć 3G. T-Mobile zakończył proces wyłączania sieci 3G na częstotliwościach w paśmie 2100 MHz przeznaczając zwolnione częstotliwości na wzrost pojemności i prędkości sieci LTE i 5G. Zapotrzebowanie klientów na korzystanie z sieci trzeciej generacji konsekwentnie spada od kilku lat. To oczywisty efekt wdrożenia usług transmisji danych w znacznie szybszej i pojemniejszej technologii LTE, a od ubiegłego roku również 5G i popularyzacji urządzeń ich wspierających. Także w zakresie usług głosowych sieć 3G ma coraz mniejsze znaczenia i jeszcze w tym roku można się spodziewać, że VoLTE będzie odpowiedzialne za realizowanie ponad 50% połączeń głosowych. W efekcie tego technologicznego rozwoju częstotliwości przeznaczone na sieć 3G nie były wykorzystywane optymalnie, a sieć pozostawała w dużej mierze pusta. Jeszcze w 2020 roku T-Mobile ogłosił plany dotyczące wyłączenia sieci 3G w Polsce, a wiosną br rozpoczął proces wyłączania sieci 3G w paśmie 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości przeznaczone zostały na usługi w technologii LTE zwiększając w ten sposób pojemność sieci i średnie prędkości przesyłania danych, a co za tym idzie komfort klientów. W miejscach, w których proces wyłączania sieci 3G na tych częstotliwościach zbiegł się w czasie z modernizacją sieci radiowej częstotliwości zostały przeznaczone do świadczenia usług zarówno w technologii LTE jak w intensywnie rozwijanej sieci 5G operatora. Efekt tych prac widoczny jest m.in., w comiesięcznych wynikach rankingów prędkości, w których od początku roku klienci T-Mobile osiągają coraz wyższe rezultaty, a T-Mobile konsekwentnie dzierży palmę pierwszeństwa w zakresie najwyższych średnich prędkości ściągania danych. Optymalne wykorzystanie posiadanych częstotliwości jest kluczowe dla zapewnienia klientom oczekiwanej jakości usług. Realizacja tego projektu pozwoliła nam nie tylko utrzymać, a nawet podnieść średnie prędkości osiągane przez klientów i to pomimo stale rosnącego zapotrzebowania na usługi. Jednocześnie pozostawienie 3G na częstotliwościach 900 MHz gwarantuje odpowiednie zasoby sieciowe do obsłużenia klientów, którzy nadal korzystają z usług w tej technologii – podsumowuje Petri Pehkonen, Członek Zarządu odpowiedzialny za obszar Technologii i Innowacji. Projekt wyłączania sieci 3G na częstotliwościach 2100 MHz zakończony został pod koniec wakacji. Obecnie w sieci działa jeszcze kilkadziesiąt takich stacji, które T-Mobile zostawił z uwagi na szczególne potrzeby w wybranych lokalizacjach. Obecnie T-Mobile oferuje klientom w całym kraju dostęp do sieci 3G z wykorzystaniem częstotliwości 900MHz, a całkowite wyłączenie sieci 3G planowane jest przez T-Mobile w 2023 roku.

źródło: T-Mobile

3 komentarze

  1. Imponująco szybko udało się ten proces przeprowadzić, wiadomo że w pewnych lokalizacjach, o których wspomniano w artykule nie można jeszcze wyłączyć U2100 z powodu braku U900 (np. tereny przygraniczne bądź wysokie partie gór) i wyłączenia tych ostatnich kilkudziesięciu lokalizacji U2100 możemy się spodziewać dopiero na równi wyłączenia w całej Polsce U900 (czyli w momencie jak ruch VoLTE przekroczy założony próg możliwości całkowitego wyłączenia 3G). Wówczas stacje gdzie nie można z racji warunków wysokościowych, bądź granicznych lub innych ograniczeń technicznych włączyć pasm zasięgowych, będą mieć LTE 1800+

    • Pytanie co z LTE w paśmie 900 MHz? Chyba, że od razu 900 pójdzie na 5G.

      • Też mnie to zastanawia. Myślę, że nasze wątpliwości zaczną być rozwiewane jakoś najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy T zacznie snuć pierwsze palny na co zwolnione 5 MHz z 900setki przeznaczyć i sukcesywnie będzie wyłączać U900 na kolejnych stacjach zapewne w takiej kolejności na lokalizacjach gdzie ruch na U900 będzie najmniejszy, bądź wręcz marginalny. Przypuszczam schemat od naszych chociażby zachodnich sąsiadów czyli model 5CA z LTE 900 MHz (przy modulacji QAM256) dojdzie w praktyce dobre nawet 50 Mbps.

Comments are closed.