Stan wdrożenia 5G na terenie GOP cz. II – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)

Stan wdrożenia 5G na terenie GOP cz. II – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022). Portal RFBenchmark.pl opublikował dodatkowy raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To dokładniejsza analiza poprzednich badań, które zaprezentowano w ubiegłym tygodniu. Procedura pomiaru nie zmieniła się – pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę. W pierwszej części raportu punktem wykonania pomiarów na terenie GOP były: 3 Stawy, Agora Bytom, Biblioteka Śląska, Dworzec Katowice, Dworzec Sosnowiec, Dworzec Zabrze, IKEA Katowice, Marcedo Center, Opera Śląska, Pałac Kultury Zagłębia, Ruda Śląska Plaza, Spodek w Katowicach, Stadion Śląski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. W kolejnej odsłonie do zmierzonych obszarów dołączyły takie lokalizacje, jak: Arena i M1 w Zabrzu, Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu, Dworzec i Centrum Handlowe Arena w Gliwicach oraz okolice Politechniki Śląskiej. Pod kątem szybkości pobierania danych na czele znajduje się Plus (219,9 Mb/s), który (zarówno w pierwszej części raportu jak i uzupełnionej) zapewnił najlepsze wyniki. Drugą pozycję utrzymał T-Mobile dzięki wynikowi 128,0 Mb/s. Z kolei na trzecim miejscu zaszła zmiana. Orange osiągając 85,8 Mb/s wypadło najsłabiej w pełnym zestawieniu. Miejsce trzecie przejął Play, który osiągnął wynik 103,8 Mb/s. Na terenie GOP zauważalny jest wysoki udział technologii 5G. Plus uzyskał wzorową dostępność w testowanych lokalizacjach. Kolejny był T-Mobile z wynikiem 89,9% i Orange z 88,3% testów. Najsłabiej pod względem dostępności wypada Play – z 5G przeprowadzono pomiary jedynie w 32,5% przypadków. W tabeli wyników średnich wartości prędkości wysyłania w technologii 5G doszło do pewnych zmian. Pierwsze miejsce zajął T-Mobile z wynikiem 69,1 Mb/s, następnie Orange z 60,1 MB/s. Plus po uwzględnieniu dodatkowych lokalizacji zanotował osiągi na poziomie 46,3 Mb/s. Play znalazło się poza podium z rezultatem 23,9 Mb/s. Oprócz wyżej wymienionych wskaźników przedmiotem badania były także: prędkość pobierania i wysyłania danych w trybie FreeMode, a także testy streamingu (średni czas buforowania filmów i średnia liczba zatrzymań odtwarzanego filmu). Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają zauważyć, że największa konurbacja w Polsce jest generalnie już przygotowana na świadczenie usług w zakresie transmisji danych z użyciem technologii 5G (NSA). Z wyjątkiem Play, wszyscy operatorzy oferowali dostęp do najnowszej technologii w ponad 80% testów. Zauważalne są różnice w zakresie oferowanej dostępności i prędkości pomiędzy badanymi miastami jak i lokalizacjami wewnątrz nich. Może to powodować różnice w odczuwaniu oferowanej jakości przez użytkowników.
Liderem 5G w GOP jest Plus.
pełna treść Raportu

źródło: Notel

Materiały powiązane:
Stan wdrożenia 5G we Wrocławiu i GOP – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)
Reklamy 5G pod lupą UOKiK

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mariusz9a

A na Starym Sosnowcu bieda z nędzą jeśli chodzi o 5G Plusa (dla pocieszenia w Play jeszcze gorzej). Do tego właśnie się dowiedziałem na PlusForum, że nadajnik który dawał nadzieje na zasięg 5G (BT24028) właśnie wyleciał z planów modernizacji :-/ Do tego demon prędkości BT22579, który ma problemy z właścicielem nieruchomości na której stroi, co daje obraz nędzy i rozpaczy (marne 25MHz pasma na jednym i całe zawrotne 20MHz na drugim) :-/ Także super, oby tak dalej 🙂 Aktualnie w T wewnątrz mieszkania mam zazwyczaj 200 Mb/s (5G + agregacja z LTE), a w Plusie zasięgu 5G w mieszkaniu brak. Czasami złapie na balkonie jakieś ochłapy to aktualnie może z 50 Mb/s poleci (w LTE ok 20Mb/s i to jak dobrze wiatr zawieje, bo zazwyczaj jak jest z 5Mb/s to jest hit) :-/ I tak jest w większości GOP z tym 5G, tzn jak nie ma nadajnika Plusa “za oknem” to o 5G zapomnij…

piotrzet

Niestety ale tak wygląda sieć Plusa w całym kraju, a nie tylko w Sosnowcu. W niektórych miejscach ratuje go 5G ale jak nie ma zasięgu albo ktoś nie ma urządzenia to o komfortowym korzystaniu z internetu można pomarzyć. Wystarczy spojrzeć na liczbę stacji z L2600 nie ma go nawet na połowie lokalizacji stacji uruchomionych w Plusie, a to wszystko w sieci, która ma największe transfery w PL.

mariusz9a

Bardziej chciałem się wyżalić, żeby ktoś się wreszcie ruszył i coś zrobił z tymi nadajnikami (może ktoś czyta ten portal :-D) – bo mijają miesiące a nawet lata, a te dwa trupy stoją i niewiele się z nimi dzieje 🙁 Na Starym Sosnowcu jest jeszcze BT20747, który ma 5G, nie jest daleko ode mnie, ale przysłania mi go blok i to wystarczy żeby 5G nie dolatywało… Ci co mieszkają blisko niego cieszą się fajnymi transferami – wystarczy do niego podejść i 300-400 Mb/s nie jest problemem. Problemem są tamte dwa “trupy” z którymi wiecznie jest problem jeśli chodzi o modernizację. Ciekawe co tym razem jest nie tak, że na BT24028 pozwolenia wzięte, plany na modernizację były i nagle bum – wyleciał z planów :-/

piotrzet

Tak jak piszę gdyby Plus oprócz odpalenia 5G zmodernizował stacje klienci mogli by się cieszyć naprawdę fajnymi prędkościami. Niestety śpią. Nawet przy 5G i CA cisza odpalili tylko w Piotrkowie Tryb. i tyle.