Plus zasięg: modernizacja stacji idzie mozolnie, zaś standard GUL wciąż nie jest wyjątkiem

Na łamach portalu plusforum.pl, gdzie konsultanci Plusa udzielają odpowiedzi na temat modernizacji stacji operatora wiele pozycji stacji do budowy lub modernizacji widnieje z opisem „termin nieznany”. Choć proces modernizacyjny przebiega dynamiczniej, aniżeli w poprzednich latach, gdzie nie działo się nic – wiele wskazuje na to, że właściciel sieci coraz mocniej stawia na sektor energetyczny – coraz bardziej wyczekując stosownej chwili, aby sprzedać z sieci Plus to, co mu jeszcze zostało. Jakość usług, w tym wiodącego dla transmisji danych segmentu LTE – z dnia na dzień – mimo modernizacji – spada, zaś stacje pracujące w standardzie GUL wcale nie są wyjątkiem, mimo tego, że około roku temu mówiło się, iż wkrótce takie pozycje znikną. W Jeleniej Górze oraz jej sąsiedztwie sytuacja w zakresie lokalizacji, gdzie zobaczymy wyłącznie GUL wygląda jak niżej:
A. Jelenia Góra:
1. BT-34517, ul. Sudecka 42. Infrastruktura T-Mobile. Split antenowy. Wyjazd z miasta DK367 do Karpacza
2. BT-33262, ul. Pocztowa 8/9 (instalacja dookólna), śródmieście
3. BT-33739, wieża Zamku „Chojnik”, turystyczna dzielnica Sobieszów. Stacji brakuje również kolejnych sektorów
4. BT-33742, ul. Narciarska 6, turystyczna dzielnica Jagniątków. Stacji brakuje również kolejnych sektorów
B. region jeleniogórski
1. BT-33779 Borowice. Turystyczna miejscowość w niedalekim sąsiedztwie Karpacza z wieloma atrakcjami np.: Fińska Wioska „Kalevala”, z domkami Muminków i prawdziwą fińską sauną, gdzie możemy zobaczyć również żywe renifery
2. BT-34534 Czernica. Z racji ogromnych braków w sygnale w sąsiedztwie oczekiwana byłaby nie tylko modernizacja do kolejnych pasm LTE, ale także o kolejne sektory
3. BT-34577 Ubocze. Stacja pokrywa w części miasto Gryfów Śląski oraz drogę krajową nr 30. Przez deficytowe wyposażenie radiowe mierne wyniki transmisji danych zanotujemy m.in. na dworcu kolejowym Gryfów Śląski – szlak ku granicy Państwa w Zgorzelcu
4. BT-34778 Kaczorów, droga krajowa nr 3, szlak Jelenia Góra-Wrocław
5. BT-34550 Pastewnik, sąsiedztwo radiowe szlaku kolejowego z Jeleniej Góry do Wrocławia
6. BT-30516 Gostków, sąsiedztwo radiowe szlaku kolejowego z Jeleniej Góry do Wrocławia
Ponieważ stacje pracujące w segmencie 4G wyłącznie z LTE900 pracują nierzadko w bardzo kluczowych lokalizacjach, powodując niepotrzebne zasypywanie ruchem stacji wyposażonych w pasma wiodące – kolejny raz zadajemy pytanie: „kiedy sieć w zakresie monolitu wyposażenia radiowego zacznie wyglądać choć trochę jak u konkurentów?”

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mariusz9a

„Choć proces modernizacyjny przebiega dynamiczniej, aniżeli w poprzednich latach, gdzie nie działo się nic – wiele wskazuje na to, że właściciel sieci coraz mocniej stawia na sektor energetyczny – coraz bardziej wyczekując stosownej chwili, aby sprzedać z sieci Plus to, co mu jeszcze zostało.”

Oby Plusa kupił ktoś z branży, a nie następny biznesmen – wizjoner… :-] Wizjonerów, nie mających bladego pojęcia o telekomunikacji, już nam wystarczy 😀

Dziku

Moim zdaniem Plus nie chce już wiele zmieniać w segmencie 2/3/4G. Liczy się tylko 5G. Póki jest tylko 5G NSA, to siłą rzeczy coś też trzeba majstrować przy 4G. Sieć radiowo upada w skali kraju i tylko wyspowo pracuje jeszcze poprawnie. Ale wyspa nie czyni kontynentu. I tak Plus dryfuje od lat aż w końcu uronie i zostanie sprzedany bo będzie kulą u nogi dla obecnego właściciela. Taka jest moja teoria dotycząca tej zaniedbanej sieci. Plus to tylko maszynka do robienia pieniędzy w grupie CP, jedna z cegiełek.

piotrzet

Tylko, że 5G NSA nie pokrywa zasięgiem tak jak LTE, bo gdyby tak było to nie ma problemu. Do tego nie każdy ma telefon 5G no i jak doskonale wiadomo te lokalizacje co ma Plus to zbyt mało żeby pokryć odpowiednio kraj. Kolejna sprawa to marnujące się częstotliwości bardzo wielka szkoda, że regulator rynku nie przyjął zapisów o wykorzystaniu pasma po tylu latach, bo w Plusie się marnuje, a u innych zostałoby wykorzystane. L2600 przy najbardziej obciążonej sieci w Polsce nawet nie jest na 3,2K lokalizacji. To jest po prostu śmieszne, z LTE2100 też nie wiele się dzieje. Tam gdzie jest 5G to sieć jakoś działa tutaj gdzie tego nie ma najczęściej jest źle, a nawet bardzo. Co ciekawe na forum Plusa zauważyłem przy niektórych lokalizacjach, że pojawił się napis N3500 czyżby Plus coś wiedział na temat aukcji tego pasma? A i kolejna sprawa zamiast dostawiania kolejnych lokalizacji jest dodawanie kolejnych sektorów to o ile zwiększa pojemność o tyle z zasięgiem jest wcale nie lepiej.

Dziku

Obecne 5G nie ma szans pokrywać się z zasięgiem LTE. LTE to pasma 900, 1800, 2100, 2600 MHz. A 5G to tylko 2600 MHz i tylko na wybranych (zmodernizowanych) stacjach.

piotrzet

Przy liczbie lokalizacji Plusa na pewno nie. Mają najmniej spośród wszystkich naszych operatorów. Gdyby mieli ponad 10k jak konkurencja zasięg byłby znacznie lepszy. Pamiętaj też, że liczba stacji 5G2600 to okolice 3k i tak jest od miesięcy. Nawet rozbudowy tego zaprzestali.

mariusz9a

Jaka jest według Ciebie liczba lokalizacji Plusa? Bo nigdzie oficjalnie takie dane nie są podane 😉

piotrzet

Niech nawet będzie, że liczba stacji to największa liczba z pozwoleń UKE, a więc około 8,8k. To w porównaniu do konkurencji wygląda to mizernie. Tak jak i 3,1k L2600 tym bardziej wiadomo, że tych stacji jest mniej, bo wszystkie pozowlenia wypełnione nie są.

mariusz9a

Oficjalnie unikalnych ID stacji jest aktualnie 9690. I trochę Cellnex się swego czasu „wygadał” o łącznej ilości nadajników Plusa i Play (nie tych które kupił, a wszystkich łącznie działających u obu operatorów). Także można próbować oszacować, bo Play bardzo lubi się chwalić ile czego ma, także pozostaje jedna niewiadoma do odgadnięcia 🙂
„[…]Tych jest, również według firmy Cellnex, 20390. Część tych lokalizacji to maszty i wieże konkurencji.[…]”

Ale oficjalnych danych Plusa nie ma i chyba się nie doczekamy 🙁

piotrzet

Oficjalnych danych nie ma i nie będzie, bo będzie to wyglądało na tle konkurencji bardzo słabo. Stąd tych danych nie podają.

mariusz9a

Jeśli Cellnex podał prawdę (a zakładam że tak, bo po co miałby wymyślać dane), to wcale to nie wygląda źle na tle konkurencji (oczywiście zależy której – ja mam na myśli porównanie z Play). Nie neguje, że i tak tych nadajników jest zdecydowanie za mało, ale zwracam uwagę na ostatnio szerząca się dezinformację na temat ilości tych nadajników opartą w zasadzie to nie wiadomo na czym, bo przecież danych nie ma… Sam wziąłeś ok 8800, bo tak strzelasz że będzie na podstawie pozwoleń UKE :-] A w pozwoleniach UKE jest 9690 unikalnych ID nadajników… Nie wszystkie działają, ale też nie wszystkie są tam wpisane (do niedawna znałem kilka takich przypadków, ale w końcu uzupełnili) :-/ Każdy się wymądrza, ale nikt tak na prawdę nie zna liczby o której ma najwięcej do powiedzenia haha 😀 A jak dobrze przejrzeć Polskę na podstawie danych zebranych przez btsearch to znajdzie się wbrew pozorom sporo miejsc (lokalizacje najczęściej dla mnie niezrozumiałe) gdzie Plus ma kilka stacji a konkurencja 1 albo wcale – dziwne, ale się zdarza…

piotrzet

Konkurencja w maju zeszłego roku podała informację „Play poinformował, że ma już 9 tysięcy stacji bazowych (około 8K własnych). Najnowsza stacja znajduje się w Mrzeżynie.
Grupa Cyfrowego Polsatu ma teraz około 8K takich lokalizacji (około 7K własnych), a NetWorks! (Orange i T-Mobile) w sumie około 12K.”
Od tamtej pory wątpię aby znacząco się rozbudowali. Pomijając liczbę stacji to L2600 i L2100 jest na tak małej liczbie lokalizacji, że jest to po prostu szok.

mariusz9a

Z czego ten cytat? Konkurencja podała ile Plus ma nadajników (lokalizacji z których nadaje)? Przecież Plus tego nie raportuje, a dane które pojawiły się kiedyś w prezentacji na temat sprzedaży dla Cellnex dotyczyły lokalizacji własnych. Zresztą portal z którego wziąłeś ten cytat już nie raz pisał bzdurne dane – ostatnio na temat 5G w N!…
Tak na prawdę jedyne dane o ilości nadajników podał sam Cellnex – Plus i Play mają łącznie działających 20390 lokalizacji. 14525 należy do Cellnex, z czego 7517 to maszty i wieże wykorzystywane przez sieć Play, a 7008 przez Plusa. Są to dane z okolic października 2021 (https://www.cellnex.com/es/noticias/cellnex-primeros-nueve-meses-crecimientos-53-ingresos-59-ebitda/). Można tam znaleźć nie tylko ilość lokalizacji działających w Polsce, ale i innych krajach Europy, gdzie „działa” Cellnex.

mariusz9a

Rzecz jasna może być też tak, że ktoś w Cellnex się po prostu pomylił. Ale niestety innych danych nie ma :-]

piotrzet

Nie będę linkował gdyż jest to konkurencyjny portal. Wpisz w Google to co cytowałem to wyskoczy Ci z jakiego to jest portalu. Nie ma co zaklinać rzeczywistości, bo liczba stacji Plusa jest znacznie mniejsza od konkurencji i to widać wszędzie. Do tego Plus zamiast stawiać kolejne lokalizacji dodaje sektory co zwiększa pojemność ale zasięg już nie za bardzo.