Góry Izerskie: T-Mobile i Plus na szlaku turystycznym od Polany Jakuszyckiej przez schronisko Orle do mostu granicznego z Republiką Czeską nad Jizerą

W naszym serwisie co jakiś czas wracamy do kwestii zasięgu sieci w Górach Izerskich. Dodajmy – górach malowniczych, gdzie będąc na wysokości około 1000 m.n.p.m. możemy się czuć jak na równinach, pooddychać jednocześnie świeżym powietrzem i sprawdzić się zarówno poprzez spacer, jak i rower latem, zaś zimą dołożyć do tego narty. Kiedy dojdziemy do tego, że chcemy rozszerzyć wachlarz wrażeń – zawsze możemy nieco skręcić, by za moment znaleźć się po czeskiej stronie granicy, poznając jednocześnie tamtejszy klimat i nieco kultury sąsiadów z południa. Dziś prezentujemy jakość sygnału sieci dwóch operatorów, tj.: Plusa oraz T-Mobile na turystycznym szlaku od Polany Jakuszyckiej do mostka granicznego pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Zaraz za mostkiem jesteśmy już w Czechach, nasycając się widokiem Polany Izerskiej i Osady Jizerka po stronie naszych południowych sąsiadów.
Jak wskazywaliśmy we wcześniejszych informacjach, od kilku lat najbardziej korzystną infrastrukturalnie sytuację pośród wszystkich polskich operatorów posiada w tym obszarze Plus. Niestety, kombinacje operatora z pasmami, konserwatywne trzymanie się modelu GUL (GSM900/UMTS900/LTE900) oraz brak analiz, prowadzących do zmiany ilości sektorów lub ich azymutów powodują, że przewaga Plusa nad pozostałą trójką nie zawsze jest oczywista, a wiele razy jest po prostu gorzej. Poniżej log z trasy na szlaku, o którym mowa dla dwójki operatorów, o których wspomnieliśmy wyżej. Zanim nasi Czytelnicy klikną w plik logu, Plusowi raz jeszcze wskazujemy na:
1) konieczność zmiany modelu GUL na choćby GUL/LTE2100/LTE1800 w stacji na dachu hotelu “Las” przy ul. Turystycznej w Piechowicach (BT-30677)
2) konieczność wybudowania dedykowanej stacji dla miasta Piechowice, gdzie Plus jako jedyny operator nie posiada stacji
3) konieczność przyjrzenia się jakości dostępnego sygnału sieci wewnątrz budynków w Szklarskiej Porębie
4) konieczność rozbudowy o czwarty sektor stacji na własnej wieży przy schronisku “Kamieńczyk”, co spowoduje dokrycie części dojazdowej drogi krajowej nr 3 od sąsiedztwa ze stacją bazową w kierunku granicy Państwa. Dziś przez około 2 kilometry tracimy na tym odcinku sygnał sieci. Stacja BT-34500
5) konieczność dołożenia dwóch sektorów do stacji na własnej wieży, na terenie byłej kopalni “Stanisław”, optymalizację azymutów i tiltów sektorów względem topografii terenu oraz rozszerzenie stacji z modelu GUL o LTE1800. Stacja BT-33499
6) konieczność rozszerzenia stacji na strunobetonowym maszcie w sąsiedztwie Dolnośląskiego Centrum Sportu przy Polanie Jakuszyckiej z dwóch sektorów na cztery przy jednoczesnym rozszerzeniu stacji z modelu GUL/DCS na GUL/DCS/LTE1800

Ponieważ konkurenci nie posiadają stacji – odpowiednika lokalizacji Plusa na terenie kopalni “Stanisław” powinni pomyśleć nad uruchomieniem stacji, która tę stratę mogłaby rekompensować. Samo miasto Szklarska Poręba jest w znacznym stopniu zaniedbane zasięgowo przez każdego z operatorów, przy czym Play i operatorzy globalni posiadają stację w sąsiedztwie ulicy Małej, której z kolei nie posiada Plus, co stanowi o przewadze wspomnianej trójki akurat w tym miejscu. Z kolei wielkim problemem są: zasięg w Szklarskiej Porębie Dolnej, szlak wiodący od centrum miasta do dolnej stacji wyciągu na “Szrenicę” oraz sąsiedztwo dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna, w tym dzielnica “Biała Dolina” (ul. Demokratów, ul. Partyzantów, ul. Hutnicza i sąsiedztwo).

Pliki logu jakości sygnału Plusa i T-Mobile na turystycznym szlaku od Polany Jakuszyckiej do mostka granicznego nad rzeką Jizerą (polska część szlaku):
Plus
T-Mobile

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mariusz9a

Byłem tam niedawno, tylko szedłem od stacji kolejowej w Jakuszycach, przez schronisko Orle, dalej do Chatki Górzystów i… jest tragedia w T-Mobile i Plusie. Z dwojga złego Plus działał zasięgowo lepiej.