Wrocław zasięg: prędkości transmisji danych operatorów we Wrocławiu

Kolejny raz gościliśmy w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu. Przy okazji pobytu zrealizowaliśmy również pomiary transmisji danych w sieciach operatorów. Tam, gdzie był dostępny segment 5G – także w tym segmencie zweryfikowaliśmy prędkości internetu mobilnego.
Zanim nastąpi prezentacja warto zwrócić uwagę na trzy elementy:
1. widać drastyczny spadek prędkości speedtest w sieci Play względem tego, co obserwowaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Dodajmy, że przy statystycznie mizernej jakości konfiguracji stacji tego operatora – Wrocław na tle kraju wyglądał całkiem nieźle. Można było wręcz powiedzieć, że zarówno ilość stacji, jak i internet mobilny były z niewielkimi wyjątkami wzorcowe. Dziś, niestety to na razie historia
2. w sieciach operatorów, które stosują 5G w standardzie DSS, na częstotliwości 2100MHz widać spadek ilości stacji, oferujących technologię 5G. Dzieje się tak zapewne za przyczyną wzrostu zapotrzebowania na zasoby LTE. Przypomnijmy, Wrocław gości jedną z największych grup uchodźców z Ukrainy w kraju. Tym samym zapotrzebowanie na transmisję danych również w krótkim czasie bardzo wzrosło
3. operatorzy globalni stosują w segmencie LTE we Wrocławiu model wykorzystania częstotliwości MOCN
Testy prędkości transmisji danych zrealizowaliśmy w punktach jak niżej:
A. Black Point Cafe, ulica Sądowa 3 i 5. Test przy oknie wewnątrz kawiarni
B. Restauracja „Konspira”, Plac Solny 11. Test na zewnątrz
C. Rynek, schody Ratusza Miejskiego. Test na zewnątrz
D. Dworzec kolejowy Wrocław Główny, hall dworca
E. Dworzec kolejowy Wrocław Główny, peron 6. Test w sieci Orange nie był realizowany ze względów technicznych (koniec zasobów baterii)
Testy u każdego z operatorów zrealizowaliśmy smartfonem Xiaomi Mi11 Lite 5G

Zrzuty ekranów aplikacji testowych
A. Black Point Cafe, ul. Sądowa 3 i 5

A1A. Plus LTE

A1B. Plus 5G

A2A. Play LTE

A2B. Play 5G

A3A. Orange LTE

A4A. T-Mobile LTE

A4B. T-Mobile 5G

B. Restauracja „Konspira”, Plac Solny 11
B1A. Plus LTE

Test speedtest LTE, realizowany na „ogródku” Restauracji „Konspira” niestety nam przepadł w ilości plików, które musieliśmy analizować i nie jesteśmy w stanie go odzyskać. Za ten „ubytek” naszych Czytelników serdecznie przepraszamy

B1B. Plus 5G

B2A. Play LTE

B2B. Play 5G

B3A. Orange LTE

B3B. Orange 5G

B4A. T-Mobile LTE

B4B. T-Mobile 5G

C. Rynek, schody Ratusza Miejskiego
C1A. Plus LTE

C1B. Plus 5G
Segment 5G sieci Plus w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Ratusza Miejskiego był niedostępny

C2A. Play LTE

C2B. Play 5G

C3A. Orange LTE

C3B. Sygnał sieci 5G sieci Orange w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Ratusza Miejskiego był niedostępny

C4A. T-Mobile LTE

C4B. Sygnał sieci 5G sieci T-Mobile w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Ratusza Miejskiego był niedostępny

D. Dworzec kolejowy Wrocław Główny, hall dworca
D1A. Plus LTE

D1B. Plus 5G

D2A. Play LTE

D2B. Play 5G

D3A. Orange LTE

D3B. Orange 5G
W hallu dworca kolejowego Wrocław Główny segment 5G Orange nie był dostępny

D4A. T-Mobile LTE

D4B. W hallu dworca kolejowego Wrocław Główny segment 5G T-Mobile nie był dostępny

E. Dworzec kolejowy Wrocław Główny, peron 6
E1A. Plus LTE

E1B. Segment 5G sieci Plus na peronie 6 dworca kolejowego Wrocław Główny był niedostępny

E2A. Play LTE

E2B. Play 5G
Segment 5G sieci Play na peronie 6 dworca kolejowego Wrocław Główny był niedostępny

E3A/E3B. Orange LTE / Orange 5G
Na peronie 6 dworca kolejowego Wrocław Główny sygnał i prędkość transmisji danych w sieci Orange nie były testowane

E4A. T-Mobile LTE

E4B. T-Mobile 5G
Segment 5G sieci T-Mobile na peronie 6 dworca kolejowego Wrocław Główny był niedostępny

Jak widać na zaprezentowanych zrzutach ekranów, statystycznie najlepiej sprawowały się sieci operatorów globalnych. Przyjmując nawet mniejszą dostępność segmentu 5G, aniżeli u Plusa czy w Play – nie ma to znaczenia dla świadczonych dla klienta usług, ponieważ w momencie, kiedy operatorzy gwarantują zasięg LTE – gwarantują w zdecydowanej większości pożądaną jakość usług, konkurencyjną do segmentu 5G Plusa, który dla 5G posiada dedykowaną część pasma. Kuriozalną sytuację na dworcu Wrocław Główny wciąż posiada Plus. Operator dysponuje w stolicy Dolnego Śląska również stacjami, pracującymi z jednym pasmem LTE. Przeważnie jest to LTE1800. Jak wspominaliśmy na wstępie bieżącej informacji – prędkości, które dziś proponuje przy transmisji danych Play są niewspółmiernie niskie wobec tych, które były jeszcze kilka miesięcy temu. Ponieważ większość stacji jest wyposażona w komplet pasm, a stacji bazowych we Wrocławiu jest bardzo dużo – w tym miejscu kolejny raz można wrócić do piętrzących się od lat zaniedbań w jakości zarządzania siecią i w jej parametryzacji.

W najbliższych dniach zaprezentujemy dane, dotyczące jakości pokrycia sygnałem sieci każdego z operatorów trasy kolejowej Jelenia Góra – Wrocław.

Dla zainteresowanych proponujemy pobranie spakowanego pliku z danymi zrzutów ekranów, które są zaprezentowane w bieżącej informacji
spakowany plik: zrzuty ekranów aplikacji pomiarowych

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne
– UKE: rejestr urządzeń. Aktualizacja 11. sierpnia 2022 r.

 

 

6 komentarzy

 1. Troszkę miałem za dużo czasu, a więc wyliczyłem średnie pomiarów dla 5G, LTE, i obu. Kolejno ping, prędkość pobierania, wysyłania.
  5G.
  1.Plus: 43, 176,3 Mb/s, 14,9 Mb/s.
  2.T-Mobile: 21, 167 Mb/s, 41 Mb/s.
  2.Orange: 39, 167 Mb/s, 42,9 Mb/s. Tylko jeden pomiar.
  3.Play: 30, 39,5 Mb/s, 34,2 Mb/s.
  LTE.
  1.Orange: 25, 132,3 Mb/s, 21,8 Mb/s.
  2.T-Mobile: 34, 127,3 Mb/s, 25,7 Mb/s.
  3.Play: 66, 38 Mb/s, 16,3 Mb/s.
  4.Plus: 41, 26,3 Mb/s, 15,3 Mb/s.
  Oba
  1.Orange: 28, 139,3 Mb/s, 26 Mb/s.
  2.T-Mobile 30, 138,7 Mb/s, 30,1 Mb/s.
  3.Plus 42, 90,6 Mb/s, 15,1 Mb/s.
  4.Play 50, 38,7 Mb/s, 24,3 Mb/s.
  Jak widać 5G w Plusie znacznie podnosi średnie prędkości pobierania gdyby nie to również byliby daleko za Play jak w segmencie LTE.

  • „Jak widać 5G w Plusie znacznie podnosi średnie prędkości pobierania gdyby nie to również byliby daleko za Play jak w segmencie LTE”. To znaczy w czym byliby daleko za Play, bo z treści komentarza to niekoniecznie wynika? W 5G raczej nie, więc w czym?

   • Nie wiem jak Wy, ale ja ostatnio zauważam praktycznie w każdym rejonie czy to w dużym mieście czy w mniejszym a nawet na wsi taką swoistą auto degradację Play.
    Przykładowo Zgorzelec gdzie bardzo często bywam i stacja przy rondzie na wylocie na Bogatynie. Od roku było wręcz rewelacyjnie bo działają wszystkie cztery pasma konfiguracja była zrobiona wzorowo około 5:00/6:00 rano można było uzyskiwać prędkości w LTE 4CC CA nawet rzędu 450 Mbps bez problemu na SM S20FE. No i od kilku tygodni zjebali na maxa, bo dołożyli nikomu niepotrzebny segment dss2100 5G psując przy okazji konfigurację prędkości w agregacji LTE. Teraz maksymalnie ile da się wyciągnąć to w porywach niecałe 250. Co ciekawe jak sprawdzam prędkości na każdym z pasm z osobna to jest bez zmian i wychodzi że jakby prawidłowo działała agregacja wówczas nadal byłoby nawet 450 a może więcej. Więc ewidentnie zjebali coś po stronie konfiguracji CC CA, ale to nie od dziś wiadomo, że Play kompletnie nie ma szczęścia do inżynierów i techników którzy konfigurują stacje. Szkoda, bo przez to pomimo iż najwięcej w sieć inwestują to najwięcej tracą jakościowo.

    • Jak wspomnieliśmy w informacji zasadniczej – problem z jakością sieci trwa od początku jej działania. Temat LTE i 5G to tylko uwypukla. Od początku są problemy ze stabilnością połączeń: głosowych i Data, z logiką przełączeń między stacjami, czy tego, jak realnie działa roaming krajowy, który co prawda można wyłączyć, ale w tzw. standardzie podstawowy klient z niego korzysta i w ocenie jakości działania sieci nie można go pominąć. Wracając do Wrocławia – było kilka miesięcy temu wyraźnie lepiej, aniżeli statystycznie gdzie indziej. Dzisiaj Wrocław dorównuje statystyce, a sytuacja na PKP Wrocław Główny jest praktycznie identyczna z Plusem.

     • Zgadzam się, a prędkości na Dworcu Głównym to rzeczywiście praktycznie równowaga z Plusem, z tą różnicą , że Plusa ratuje jeszcze 5G o ile ktoś ma do niego dostęp, a w Play ratunku nie ma.

Comments are closed.