Jelenia Góra: 50. Jarmark Staroci i Osobliwości. Testy jakości internetu mobilnego cz. 2

Przy okazji 50. Jarmarku Staroci i Osobliwości, który odbył się w Jeleniej Górze w dniach 24. i 25. września – zrealizowaliśmy testy transmisji danych w punktach, gdzie toczył się największy ruch. Łącznie zatrzymaliśmy się w 12 punktach centrum miasta. Tam, gdzie była możliwość weryfikacji jakości pracy segmentu 5G dla danego operatora – tam również testy w tym segmencie zostały zrealizowane. Wczoraj zaprezentowaliśmy pierwszą część materiału. W bieżącej informacji prezentujemy dane z pomiarów, w kolejnych czterech punktach w centrum Jeleniej Góry. Z danymi z pozostałych punktów zapoznamy naszych Czytelników w dalszych wpisach. Jak zaznaczyliśmy wcześniej – smartfon, który u każdego z operatorów służył jako narzędzie do pomiarowe, to Xiaomi Mi 11 Lite 5G.
Podobnie jak w przypadku wcześniejszego wpisuzapraszamy do dyskusji pod materiałem.
Punkty pomiarowe:
1. ulica Pijarska
2. ulica Piłsudskiego
3. ulica Podwale
4. ulica Sudecka
Interpretację wyników opublikujemy po ich zakończonej prezentacji.
Współrzędne punktów pomiarowych można odczytać z informacji zawartych w zrzutach ekranów aplikacji G-Mon Pro. Testy były realizowane dla każdego operatora w tym samym miejscu w trybie klienckim, czyli bez wymuszania stacji terminalowi najbliższej. Reasumując, terminal korzystał ze stacji domyślnej, którą sam „wybrał”. Wszystkie testy realizowano na zewnątrz budynków.

Zrzuty ekranów aplikacji testowych:
I. ulica Pijarska
1a. Play LTE:

1b. Play 5G:

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

II. ulica Piłsudskiego
1. Play

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

III. ulica Podwale
1. Play:

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

IV. ulica Sudecka
1. Play:

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

źródło: informacja własna

6 komentarzy

 1. Plusowe 5G ledwo zipie. Widzę, że nic nie zostało z pierwotnej jakości o ile jakością można było to wcześniej nazwać (choć 300 to nie 100, a widzę że 300 chyba ani razu teraz nie będzie).

  Najgorsze jest to, że obecna sytuacja ekonomiczna jest łagodnie mówiąc fatalna. Po wpisach na Plusforum widać, że plany poprzesuwały się średnio o 3 kwartały. Co dalej? Czarno to widzę…

  • Nawet takiej przewagi jak 40 MHz więcej względem konkurentów Plus nie potrafi wykorzystać. Ciekawe też co z agregacją z LTE. Piotrków Tryb. kilka miesięcy temu i dalej cisza. Ale opłacani klakierzy wychwalający Plusa pod każdym artykułem o 5G i pisanie jaki Plus szybki w 5G i tylko on to kasa jest 😉 Jakość obroni się sama i żadnych klakierów do tego nie trzeba.

   • 5G w Piotrkowie Trybunalskim jest jak LTE w Białystoku. Wymaksowane możliwości, MIMO 4×4 na LTE1800 i 2100 (chyba). Nie spodziewam się dalszej rozbudowy i to było oczywiste od samego początku. Co innego agregacja 2600+3600, która już planują i nawet będą zmuszeni zrobić (wymagania co do liczby stacji pasma 3600).

    „pisanie jaki Plus szybki w 5G i tylko on” – to akurat prawda, według tych testów także. Plusowe 5G ledwo zipie, ale konkurencja niby lepsza? Play 17/7 w 5G (w innej lokalizacji 35/27), a 5G w T i O nie działało w testowanych lokalizacjach. Niestety – Plus 5G jest najszybsze wśród 5G (i tylko wśród 5G!) i ma największy zasięg.

    Piszę „niestety”, bo sytuacja jest niedorzeczna. T-Mobile, Orange i Play zamiast po prostu się przyznać, że 5G nie będzie u nich działać dobrze i zaprosić klientów do korzystania z agregacji 4CA LTE i uzyskiwania większych prędkości po prostu prą na to 5G jakby sam znaczek miał dawać cudowne możliwości. To jest niedorzeczne! Gdzie edukacja, że sam znaczek to za mało i potrzebne są nowe pasma. Jednocześnie byłby to rodzaj nacisku na rząd, który nie potrafi przeprowadzić aukcji. A gdyby ta trójka wcale nie uruchamiała 5G, to nacisk byłby tym większy. A oni uruchomili i wmawiają ludziom, że to 5G jest lepsze od LTE. Co za absurd. Działy marketingu już całkowicie odleciały. I będziemy tak czekać kolejne miesiące na pasmo, bo „przecież 5G już uruchomione, to po co nowe pasmo”. Bardzo mnie razi fakt, że możliwości sieci 4CA LTE tych trzech operatorów są niewykorzystane przez „zmuszanie” do fake 5G.

    Czemu T-Mobile boi się zlecić kolejne badanie umlaut „Best in Test”? Bo jego 5G nie wypadnie najlepiej na tle Plusa. I to jest jedyne wytłumaczenie czemu od już 2 lat i 8 miesięcy czekamy na nowe badanie a kiedyś były co roku. Marketing tak zawrócił w głowie użytkownikom, że LTE jest dla nich passe i tylko 5G się liczy. Wielka szkoda…

    • Po pierwsze. Konkurencja Plusa nie ma osobnych 40 MHz na 5G, a Plus owszem. Gdyby miał tyle lokalizacji co konkurencja i rozbudowane LTE, a nie opierające się głównie na L900+L1800 to konkurencja nie miałaby nic do gadania i prędkości byłyby znacznie wyższe w Plusie niż u konkurencji. Sama agregacja z LTE dałaby spokojnie ponad 1 Gb/s.
     Po drugie. 5G daje w Play, T-Mobile i Orange wyższe prędkości wysyłania, bo jest agregacja. No i 600 Mb/s też można osiągać https://www.speedtest.net/result/a/8209988131.png
     Po trzecie. T-Mobile w badania „Best in test” nie bawi się tylko u nas ale w innych krajach i nie ma się co dziwić, bo ta sama firma testuje teraz sieci za darmo, a wyniki są takie same. U nas mają speedtest.pl i też są na pierwszym miejscu od lat. Dla marketingu to wystarczy, a do tego nie trzeba za to płacić. Lepiej niech wydają kasę na ofertę i rozbudowę sieci, a nie bezsensowne testy, które niczego nie pokazują.
     Po czwarte. Nawet jak testy zlecone były przez T-Mobile i nie wygrali publikowali je. Przykład to bodajże Albania albo Czarnogóra. Testy opłacane przez T-Mobile ale w wielu składowych testów byli na drugim miejscu.
     Po piąte. Skoro Plus ma takie super 5G to czemu dalej ma problem z wyprzedzeniem innych w testach, a no z prostego powodu, który i widać tutaj. LTE rozbudowy brak, a samo 5G nie wiele da, bo korzysta z niego za mało osób ale i tak już się zapycha. Teraz dali nolimits i to nie na całą umowę tylko w ofertach voice, bo doskonale wiedzieli, że jak dadzą jeszcze net to się sieć już zapcha na amen.

Comments are closed.