Jelenia Góra: kilka fotografii ze śródmieścia dla zainteresowanych

Jak nasi stali Czytelnicy pamiętają – serce naszej redakcji, to Jelenia Góra. Miasto – stolica Karkonoszy i powiatu karkonoskiego, najdłuższe miasto w Polsce. Jelenia Góra, poprzez część pasa Karkonoszy sąsiadującego z dzielnicą Jagniątków posiada granicę górską z Republiką Czeską. Miasto jest położone w Kotlinie i okalane jest z każdej ze stron częścią Sudetów Zachodnich. Od północy, to pasmo Pogórza i Gór Kaczawskich, od wschodu – Rudawy Janowickie, od zachodu – Pogórze i Góry Izerskie, zaś od południa – Karkonosze. Z Jeleniej Góry dojedziemy bezpośrednim pociągiem Kolei Dolnośląskich zarówno do Czech (Harrachov, Liberec) oraz do Niemiec (Görlitz). Z kolei własnym autem do stolicy Republiki Czeskiej – Pragi – dojedziemy w 2.5 godziny, do Berlina – w niecałe 4 godziny, zaś do stolicy Austrii – przepięknego Wiednia – podróż zajmie nam z Jeleniej Góry samochodem około 5.5 godziny. Jelenia Góra, to podobnie jak wiele innych starych miast – lokalizacja z wieloma zabytkami, które warto zobaczyć, ale także miasto o charakterze turystycznym i zdrojowym (dzielnica Cieplice). Ciekawostką miejską jest ilość zamków/pałaców posadowionych w granicach administracyjnych.
Są nimi:
– Pałac Paulinum, powiązany m.in. również z rodziną Pani Beaty Tyszkiewicz (centrum)
– Zamek „Chojnik” (dzielnica Sobieszów, położony na wysokości 627 m.n.p.m.)
– Pałac Schaffgotschów w dzielnicy Cieplice, w którym mieści się Filia Politechniki Wrocławskiej
– Pałac Schaffgotschów w dzielnicy Sobieszów, w którym mieści się Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Wcześniej przez długie lata pałac był siedzibą szkoły. Zanim zmienił swój charakter został odrestaurowany, włącznie z budynkami sąsiadującymi z pałacem
– Dwór Czarne (dzielnica Czarne), również związany z rodziną Schaffgotsch – według naszej wiedzy obecnie niedostępny do zwiedzania. Obiekt nie miał w swojej historii szczęścia do kolejnych właścicieli po wojnie i praktycznie im bliżej dzisiejszych czasów – tym bardziej był niszczony lub nawet dewastowany przez nieumiejętne podejście do jego remontów
– ruiny Pałacu Beckera w dzielnicy Maciejowa (żeby tu trafić trzeba naprawdę się postarać). Warto również dotrzeć do Mauzoleum Emila Beckera, które ma duże szanse na odrestaurowanie
– według legend, dawny zamek – pozostała wieża widokowa, przez jeleniogórzan zwana „Grzybkiem” z racji wyglądu poszycia dachowego. To właśnie tutaj, również według legend – miały powstać około 1108 roku podwaliny miasta Jelenia Góra, które miał założyć Bolesław Krzywousty. Informacja o tym, po łacinie – jest wypisana u góry miejskiego ratusza w śródmieściu. Ostatnie badania mówią, że taka interpretacja, to chyba jednak tylko legenda, zaś Bolesław Krzywousty mógł do Jeleniej Góry w ogóle nie dotrzeć. Legenda jest jednak mocno utrwalona i zna ją każdy, kto opowiada ją turystom, przyjeżdżającym do stolicy Karkonoszy. Z wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego, gdzie przed ostatnią wojną kwitło życie – rozpościera się widok na starówkę, największe osiedle bloków 10-piętrowych – Zabobrze, na Pogórze i Góry Kaczawskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, a zanim otoczenie wieży zarosło dziko rozplenionymi drzewami – mogliśmy podziwiać również część Gór Izerskich. Wieża na Wzgórzu Krzywoustego, to tradycyjny start każdego turysty przy zwiedzaniu miasta
Jelenia Góra, to również start szlakiem turystycznym Doliny Pałaców i Ogrodów, gdzie na swojej drodze uważny, przygotowany turysta napotka w różnym stanie prawie 40 zabytków architektonicznych, wiele z nich – z kompleksami parkowymi i ogrodowymi. Zespół czyni starania o wpis założeń na listę Unesco. Będąc w Jeleniej Górze warto odwiedzić Krainę Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich, z najwyższym szczytem góry wulkanicznej w miejscowości Proboszczów. Nazwa szczytu, to Ostrzyca Proboszczowicka, która zwana jest w przewodnikach turystycznych również jako „Polska Fujijama”. W sąsiedztwie Ostrzycy Proboszczowickiej warto odwiedzić także wzgórze porfirowe, zwane z racji wyglądu „Organami Proboszczowickimi”. Nieco w bok dotrzemy do miejscowości Czaple, z atrakcją turystyczną „Wioska Piasku i Kamienia”, zaś w sąsiedztwie miasta Jawor – koniecznie docieramy do Rezerwatu Przyrody – Wąwóz Myśliborski. Sąsiedztwo Jeleniej Góry, to także najwyższa zapora kamienna i łukowa w Polsce w miejscowości Pilchowice. Tu, zaraz przy zaporze możemy skorzystać z ukraińskiej kuchni, która dotarła w miejsce, o którym mowa ponad 20 lat temu. Właścicielka baru, razem z rodziną o korzeniach ze wschodu serwuje jedyne w swoim rodzaju smaczne, ukraińskie dania. W barze – chyba jako w jedynym miejscu w sąsiedztwie Jeleniej Góry możemy nabyć również lokalne, lwóweckie piwo, w ilości 10 różnych rodzajów. Zapora Pilchowicka jest drugą co do wieku zaporą wodną w Polsce, po zaporze na Solinie. Dodajmy, że Pilchowice związane są z filmem „Sami Swoi”, gdzie właśnie przy Zalewie Pilchowickim kręcona była scena wysiadania rodzin z pociągu, który dojechał na ziemie odzyskane. Będąc w temacie „Samych Swoich” – jadąc kilkanaście kilometrów dalej dotrzemy do Muzeum Kargula i Pawlaka w mieście Lubomierz, gdzie kręcona była m.in. scena z kotem 🙂 Będąc zaś w Lubomierzu warto odwiedzić również powiatowy Lwówek Śląski, podziwiając zespół skalny – Szwajcaria Lwówecka.
Jelenia Góra dla ciekawych, to także punkty widokowe – zlokalizowane… w samym mieście. Pierwszy, od którego zaczynamy nasz kontakt z miastem, to – jak wspomnieliśmy wcześniej – wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego. Potem docieramy do wieży zamkowej w śródmieściu. Możemy też obejrzeć panoramę z punktu widokowego w galerii handlowej „Nowy Rynek”. Ze ścisłego centrum koniecznie spacerem – prowadzimy swoje kroki ku Pałacowi Paulinum, który gościnny, gwarantuje również możliwość zobaczenia panoramy Karkonoszy z pałacowego tarasu. Kierując się na południe – zatrzymujemy się przy wieży widokowej na Sołtysiej Górze (dzielnica Cieplice), zaś podziwianie krajobrazów możemy zakończyć na wieży Zamku „Chojnik” w dzielnicy Sobieszów.
Wszystkie punkty widokowe poza zamkiem „Chojnik” są udostępniane nieodpłatnie.
O Jeleniej Górze można pisać poematy. Jest to bowiem miasto bogate i w historię i w kulturę, wspominając choćby jeleniogórski Teatr Dramatyczny, który rozpoczął pracę jako pierwszy na ziemiach odzyskanych, a swoje kroki aktorskie stawiali tu uznani artyści: Adam Hanuszkiewicz, Krystyna Feldman, czy zmarły niedawno Franciszek Pieczka. Z miastem związany był również znakomity reżyser Stanisław Bareja, który w Jeleniej Górze mieszkał, jak również chodził tu do Liceum Ogólnokształcącego. O rodzinie Pani Beaty Tyszkiewicz, związanej także z Karpaczem – wspomnieliśmy wcześniej.
Wedle naszej oceny, aby zwiedzić Jelenią Górę w sposób spokojny, łącznie z atrakcjami w sąsiedztwie tak, by rzeczywiście to, co zobaczymy na dłużej pozostało w pamięci – potrzeba aktywnego pobytu na czas… około dwóch miesięcy.
Tym, którzy cierpliwie doczytali do tego miejsca i niekoniecznie tym – poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane dziś z wieży zamkowej w centrum. Na zdjęciach zobaczymy nie tylko starówkę, ale także obrys Gór Kaczawskich, Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich. Jelenia Góra administracyjnie składa się dziś z głównych dzielnic:
– centrum
– Zabobrze, gęsta zabudowa blokowa
– Cieplice (dzielnica zdrojowa)
– Sobieszów (dzielnica turystyczna m.in. z Zamkiem „Chojnik”)
– Jagniątków (dzielnica turystyczna m.in. z Muzeum noblisty Dom Gerharta Hauptmanna)
– Maciejowa (ruiny pałacu i mauzoleum Emila Beckera)
– Czarne (stara część dawnej wsi oraz rosnąca z roku na rok dzielnica mieszkaniowa w zabudowie jednorodzinnej)
Żywimy nadzieję, że trochę zaprezentowanej historii zachęci nie tylko do odwiedzenia Jeleniej Góry, ale także pomoże w lepszym zrozumieniu braków w dostępie do sieci w wielu miejscach, jak również pozwoli bardziej zidentyfikować punkty pomiarowe, w których realizujemy nasze testy jakości transmisji danych.

Gdyby ktoś z naszych Czytelników chciał spędzić czas w naszym towarzystwie, jednocześnie korzystając z wycieczki po mieście i sąsiedztwie zapraszamy do kontaktu mailem. Jesteśmy do dyspozycji w weekendy.

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Jakość internetu mobilnego: kontynuujemy testy sieci w Jeleniej Górze
Jelenia Góra: testy sieci – zestawienie stacji Plusa
Jelenia Góra: testy sieci – zestawienie stacji operatorów globalnych

2 komentarze

  1. Super artykuł, pięknie przedstawione walory Jeleniej i okolic. Warto podkreślać dlaczego właśnie w takich miejscach jak Jelenia Góra sieć powinna działać niezawodnie – wizerunek jest ważny. Odwiedzają to miasto ludzie z różnych krajów.

Comments are closed.