Internet mobilny: krótki przystanek we Wleniu i w powiatowym Lwówku Śląskim

W dniu dzisiejszym krótko zatrzymaliśmy się w powiatowym mieście Lwówek Śląski. Przy okazji zrealizowaliśmy dwa testy prędkości transmisji danych. Jeden z testów był przeprowadzony przy stanowiskach odjazdowych PKS, zaś drugi – w sercu miasta, w sąsiedztwie stacji Play, pracującej na wieży kościoła przy ul. Kościelnej. Konkurent najmłodszego operatora miał wtedy do swojej stacji przy ul. Struga około 750 metrów. Pierwszy test, to sąsiedztwo stacji bazowych obu podmiotów, czyli Play i Orange – bo dla tych operatorów realizowane były testy (ul. Działkowa [P4] i ul. Struga [Orange]).
Bilans stacji obu operatorów we Lwówku Śląskim:
a) Play – 3 stacje: ul. Myśliwska, ul. Działkowa i ulica Kościelna
b) Orange – 2 stacje: ul. Struga i ul. Gryfowska.
Testowane stacje obu operatorów pracowały podczas testów w trybie 4xCA.

Wyniki poniżej:
1. stanowiska odjazdowe PKS:
a) Play
b) Orange

2. śródmieście Lwówka Śląskiego, sąsiedztwo ulicy Kościelnej, przy której pracuje stacja bazowa Play:
a) Play

b) Orange

Jako suplement pojedynczy test dla obu operatorów, zrealizowany w centrum miasta Wleń, który minęliśmy w drodze do Lwówka Śląskiego.
a) Play

b) Orange

Testy dla obu operatorów realizowano terminalem Xiaomi Mi 11 Lite 5G.
We Wleniu stacje obu operatorów pracują na wieży Emitel na obrzeżach miasta.

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Z jednej strony wyniki speedtest pokazują jak bardzo P4 odbiega jakościowo od Networks, ale już nie chcąc hejtować Play za to wszystko co się dzieje, warto też zwrócić uwagę na trochę innych rzeczy. Przede wszystkim co ja zawsze podkreślam P4 jest jedynym podmiotem, który tak szybko podjął ekspansję i w ogóle ją podjął w zakresie pokrywania zasięgiem sieci komórkowej wsi i terenów trudno dostępnych, często zapomnianych przez innych operatorów infrastrukturalnych. Chyba każdy z nas tutaj osób które chociaż trochę są w temacie, zna takie miejsca gdzie użytkowy zasięg ma tylko i wyłącznie Play, a przynajmniej w zakresie technologii LTE. Dlatego moim skromnym zdaniem w cieniu bylejakości jaki obecnie pada na P4, trzeba w dalszym ciągu dostrzegać te dobre strony. Są osoby które twierdzą że spadek jakości jest spowodowany w głównej mierze przez migracje sprzętową w Play z huaweia na ericssona. Zgodzę się oraz nie z tego względu że ta migracja nie jest prowadzona równocześnie na obszarze całego kraju, a problem o którym mowa tutaj już od dawna w zakresie nieprawidłowej pracy stacji występuje praktycznie w każdym większym mieście i aglomeracji na terenie całej Polski. Stwierdzenie które mówi że Play przy swoich zasobach oferuje prędkości takie same a czasem gorsze niż Plus który ma tych zasobów na większości swoich stacji o połowę mniej nie jest przypadkiem. Ja akurat wypowiadam się głównie na swoich doświadczeniach z Wrocławia, gdzie znam co najmniej kilkanaście miejsc w których Play pomimo iż ma komplet pasm oferuje prędkości gorsze niż Plus który ma zaledwie dwa pasma. Służbowo dużo zaś podróżuje i powoli zauważam pewną zależność, w wielu miastach gdzie Play najzwyczajniej jest po prostu dramatycznie skonfigurowany. Nie mi oceniać co chcą tym osiągnąć, ale ja jako użytkownik na pewno za takie usługi bym nie płacił. Dobrze chociaż tyle że Play daje możliwość przetestowania swojej sieci bez wydawania grosza. Za to szanuję.