Orange 5G: relacja Czytelnika z pobytu w Krakowie

Jak informuje nasz portugalski Czytelnik, przebywający czasowo w Krakowie – 5G w standardzie DSS jest wątpliwe do stosowania, biorąc pod uwagę konieczność zagwarantowania odpowiedniej jakości sieci w technologii LTE. Poniżej zrzuty ekranów z aplikacji testowych w Krakowie ze stacji bazowej, świadczącej usługi na rzecz obu operatorów globalnych, przy ul. Pawiej 5. Test zrealizowano z kartą SIM zalogowaną do sieci Orange. O ile prędkość upload jest wyraźnie efektywna, o tyle w download już tej efektywności nie zobaczymy. Podobne konkluzje można wysnuć na bazie większości naszych testów w odniesieniu do każdego z trzech operatorów poza Plusem, który na potrzeby 5G dysponuje odrębnym blokiem częstotliwości 2600MHz TDD, choć i te prędkości już nie są takie, jakie były na starcie technologii. Po pierwsze za przyczyną większego obciążenia ruchem segmentu 5G, po drugie za przyczyną skromnych inwestycji operatora, gdzie jedna stacja obsługuje zwykle pokryciowo znaczny obszar, po trzecie – za przyczyną mniej stabilnego, a często także niekoniecznie efektywnego dosyłu radiowego do stacji.
Orange 5G DSS Kraków, stacja bazowa przy ul. Pawiej 5:
źródło: informacja własna

10 komentarzy

 1. Czy ktos bylby uprzejmy i podal mi nazwe tej aplikacji do monitorowania
  ze zdjec (ponizej speedtesta)
  Z gory bardzo dziekuje

 2. To Network Signal Guru. Warunkiem pełnego działania tej apki jest zrootowanie smartfona. Inaczej aplikacja działa w ograniczonym zakresie.

 3. Jakaś słabizna w tym Krakowie. Tak działa u mnie w domu, wśród betonowego blokiwiska (Sosnowiec). Pomiar z teraz: https://www.speedtest.net/my-result/a/8985471334

  • Ja nie wiem po prostu czy to nie zależy od urządzenia. Sam testowałem wielokrotnie 5G na Xperii 1 IV i nigdzie do tej pory nie trafiłem prędkości poniżej 100 Mb/s. Owszem czasem jest wolniej niż na LTE ale prędkości poniżej 100 nie miałem do tej pory wcale.

   • To, czy to jest 100Mbps, czy mniej zależy nade wszystko od wyposażenia radiowego stacji i ruchu na tej stacji. W wielu testach, które realizowaliśmy w 5G DSS osiągnięcie progu 100Mbps w dużych miastach jest mało prawdopodobne, bo sam segment LTE jest obciążony. W zdecydowanej większości w 5G DSS wyniki download wychodzą o około 20% gorzej, aniżeli w segmencie LTE. Lepszy jest tylko upload, wynikający z agregacji. Owszem, telefon (modem w telefonie [procesor]) też ma znaczenie, ale nadesłany przez naszego Czytelnika test był realizowany za pomocą smartfonu z procesorem Snapdragon serii 88x

    • W GOP dają sobie radę i to całkiem nieźle 🙂 Pomiar teraz w Katowicach wewnątrz budynku: https://www.speedtest.net/my-result/a/8989619071

     Zaskakuje niski UL, zazwyczaj jest dużo więcej 😉 W zasadzie pomiary poniżej 100Mb/s są dość rzadkie i zdarzają się w miejscach o silnym tłumieniu sygnału.

     • GOP jest wyjątkowy 😉 Poważnie… Tu nawet Plus jest statystycznie lepszy, aniżeli gdzie indziej

    • Byłem w Krakowie również przed galerią Krakowską i również była ponad 100 Mb/s na 5G bez problemów. Agregacja w LTE w T-Mobile jest już również wdrożona przynajmniej w Kielcach. Co do modemu to nie wystarczy on sam muszą być jeszcze dobrze zaprojektowane anteny. Mam porównanie Samsungów, Sony i Oneplusa te ostatnie dwa zawsze mają wyższe prędkości nawet ponad 20 Mb/s względem Samsunga jeśli chodzi o pobieranie.

 4. Witam, z komórką nie ma problemu, 5G Orange z tego co widziałem w Krakowie jest słabe w całym mieście. Przechodząc nieco powyżej 100 Mbps. Nawet 5G Play osiąga lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.