Orange: Podsumowujemy ruch w sieci

Podsumowujemy ruch w sieci Orange. Kolejny rok z rzędu mniej rozmawialiście przez telefon, ale oczywiście rósł internet, choć już nie tak dynamicznie. Światłowód w Orange robi różnicę i częściej korzystanie z VoLTE i WiFi Calling. Na początku każdego roku z niecierpliwością czekam na podsumowanie ruchu w naszej sieci. Najlepiej pokazuje trendy i to, jak z niej korzystacie.
Porównanie 2022 do 2021 jest o tyle ciekawe, że nie ma już wyraźnego „efektu pandemii”.
Zaczynamy.
Miliony terabitów
Ruch w sieci mobilnej Orange 2022 vs. 2021 wzrósł o 20%. To mniejsza dynamika niż rok temu. Wtedy wykorzystanie internetu patrząc 2021 do 2020 wzrosło o 25%. Niewykluczone, że to efekt końca ograniczeń pandemicznych. Patrząc na wykorzystanie poszczególnych technologii mieliśmy delikatne zmiany. W technologii LTE przesłaliście aż 97% danych vs. 96% w roku 2021. Nieznacznie spadło wykorzystanie 3G – było to 3% całości vs. 4% w roku poprzednim. Jak widać sieć 5G to dalej nieduży promil ruchu, dlatego z niecierpliwością wypatrujemy aukcji na docelowe częstotliwości 5G. Łącznie w 2022 roku przesłaliście 2 047 285 TB danych vs. 1 712 874 w roku 2021. Jeśli chodzi o rozmowy, porównując rok do roku, spadek wyniósł 2,7%. W minutach to 76,7 mld (2022) vs. 78,8 mld (2021). Stałym, dobrym trendem jest rosnące wykorzystanie VoLTE i WiFi Calling. Na koniec grudnia 2022 roku rozmowy w tych standardach stanowiły już 56% całego ruchu głosowego w naszej sieci.
Światłowód i wszystko jasne
W dostępie stacjonarnym też nie było zaskoczenia. Wzrost transmisji danych sięgnął 23%. Ogromny w tym udział dostępu światłowodowego. Z najszybszego i najbardziej niezawodnego rozwiązania korzystaliście zdecydowanie częściej, a wzrost dla tej technologi wyniósł blisko 51%. Co ciekawe, w porównaniu do 2021 roku, spadło wykorzystanie starszych technologii ADSL i VDSL. Jeśli chodzi o światłowód od Orange to w zasięgu jest już ponad 7 mln gospodarstw domowych. Niedawno wystartowaliśmy z opcją o prędkości do 2 Gb/s i testowaliśmy 10 Gb/s. Jako ciekawostkę dodam, że w tym roku Trzebiatów będzie pierwszym w Polsce miastem, w którym niemal wszyscy mieszkańcy będą mieli dostęp do światłowodów.

Źródło: https://biuroprasowe.orange.pl

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Dopóki VoWiFi w Orange nie stanie się usługą w standardzie cywilizowanym dopóty zawsze będą mieć problem z ludźmi narzekającymi na zasięg. Wrocław Jagodno – mieszkanie przy Kajdasza. Wewnątrz brak zasięgu totalny, człowiek chce porozmawiać, VoWiFi dziła ale ? No właśnie ALE ! SMSy i MMSy już nie ! ponadto niezwykle często podczas rozmów na WiFi Call gubione są pakiety (w T-Mobile na tym samym telefonie sytuacja nie występuje). Co więcej jestem sobie za granicą w Szwajcarskich Alpach no i co ? Chcę zadzwonić (Szwajcaria nie jest w UE a ceny za korzystanie z usług mobilnych dla roamingu w tym kraju są absurdalnie wysokie), mam tel. w OnK no i co ? ahha no gówienko, nie zdzwonię bo OnK nie wspiera VoWiFI za granicą. Tymczasem drugi telefon z kartą sim Plusa na kartę w opcji testowej za darmo na 3 miesiące bez problemu natychmiast po włączeniu WiFi załącza się IMS i można i rozmawiać i wysyłać MMS/SMS bez najmniejszego problemu. Orange leci w kule od lat i nie ma zamiaru nic zrobić z tym stanem rzeczy. Dziadostwo nie operator pod tym względem.