Jelenia Góra zasięg: konkurenci globalni wbijają Plusowi nóż w serce!

Odnosząc się do zasięgu sieci w Jeleniej Górze wiele razy podkreślaliśmy istotność pokrycia sygnałem ulicy Sudeckiej, która jest drogą wyjazdową z miasta do turystycznego Karpacza. Sytuacja wygląda u każdego z operatorów następująco:
1. Play
Operator pokrywa trakt komunikacyjny przy wyjeździe z centrum stacją bazową pracującą przy Pl. Kościelnym 1 (śródmieście). Kolejna lokalizacja, to stacja przy ul. Wzgórze Kościuszki 6. Na krańcu ulicy Sudeckiej, już w sąsiedztwie miejscowości Łomnica Play zaplanował nową stację. Ulica Sudecka pokrywana jest sygnałem sieci po części również ze stacji przy ul. Mickiewicza 120. Stacje Play są stacjami poprawnie wyposażonymi radiowo.
2. operatorzy globalni:
Wyjazd z centrum, to pokrycie sygnałem ze śródmiejskiej stacji, pracującej przy ul. 1-go Maja 27. Start z miasta jest niefortunny w zakresie dostępności sygnału i jakości usług ponieważ stacja, o której mowa – choć pracuje w systemie 4xCA – pokrywa znaczną część centrum i sporo poza centrum tylko dlatego, że stacje w sąsiedztwie 4xCA nie posiadają. Tu niestety operatorzy globalni powinni popracować zarówno nad dołożeniem kolejnej stacji bazowej, jak i nad uporządkowaniem obecności pasm w stacjach sąsiadujących. Jadąc dalej terminal jest przejmowany kolejno przez stacje:
a) przy ul. Mickiewicza 19a
b) przy ul. Grota-Roweckiego 6
c) przy ul. Sudeckiej 42
d) przy ul. Czarnoleskiej 2
3. Plus
Start terminala z centrum, to obsługa przez śródmiejską stację BT-33522 (Pl. Kościelny 1), która prowadzi obsługę przez około kilometr z braku sensownej, radiowej alternatywy aż po granice obecności stacji, pracującej przy ul. Sudeckiej 79 (budynek GOPR, BT34562). W drodze mijamy również stacje:
a) BT-33173
b) BT-34517
Sytuacja wygląda jednak tak, że bieg ulicy Sudeckiej mija się z azymutem stacji BT-33173 m.in. za przyczyną braku trzeciego sektora, stąd też braku efektywnego rozplanowania azymutów w tej stacji, zaś kolejna stacja, BT-34517 – ul. Sudecka 42 – pracuje w oparciu o infrastrukturę antenową T-Mobile ledwie w schemacie GUL+DCS, ale na splicie antenowym. Z racji braku priorytetowego pasma i obecności split antenowego terminal mija stację tak, jakby jej nie było. W dalszej kolejności następuje obsługa ze stacji BT-34512 przy ul. Mickiewicza 120 i to jest ostatnia stacja operatora obecna radiowo w ciągu ulicy Sudeckiej.

Podczas dzisiejszego rekonesansu okazało się, że operatorzy globalni wybudowali kolejną, nową stację w Jeleniej Górze (oprócz wciąż niezakończonej budowy stacji przy ul. Sadowej w dzielnicy Cieplice). Lokalizacja, to… biurowiec Netii. Sprawa jest o tyle interesująca, że z racji braku trzeciego sektora w stacji BT-33173 oraz obecności wyłącznie schematu GUL+DCS/split/infrastruktura T-Mobile w stacji BT-34517 wiele razy wysyłaliśmy korespondencję do centrali Polkomtel z sugestią wybudowania stacji na dachu biurowca własnego podmiotu, tj. Netii przy ul. Sudeckiej 51. Tym bardziej, że po instalacji radiowej Dialogu pozostały na dachu komplety wsporników. Dla Plusa czterosektorowa stacja w tym miejscu byłaby doskonałym poprawieniem dostępności sygnału i jakości dostępnych w obszarze, o którym mowa usług. Operator niestety z propozycji nie skorzystał. Wykorzystali ją za to doskonale operatorzy globalni, instalując tu swoją stację. Cała sytuacja wygląda nieco kuriozalnie, ponieważ na parterze biurowca dostrzeżemy reklamę usług Polsat Plus (Netia), który ma tu problemy z jakością usług, ale własny obiekt, gdzie mogłaby być wybudowana stacja, ale jej nie ma. Jest za to konkurencja, która doskonale dopełnia jakość dostępnego sygnału właśnie wzdłuż ulicy Sudeckiej w kierunku do Karpacza. Operatorzy globalni planują kolejną stację w śródmieściu. Jeśli będzie miała komplet pasm i będą podjęte decyzje w zakresie rozszerzenia o LTE2600 stacji: przy ul. Mostowej, Sobieskiego 56, Sobieskiego 53, Karola Miarki 42, Mickiewicza 19a i Sudeckiej 42 – problem obsługi sporej części centrum przez stację pracującą przy ul. 1-go Maja 27 zostanie zniwelowany.
Zdjęcia nowej stacji operatorów globalnych przy ul. Sudeckiej 51 poniżej. Testów nie realizowaliśmy, ponieważ nie posiadaliśmy terminala żadnego z operatorów globalnych z racji braku wiedzy o tym, że stacja o której mowa została wybudowana. Na ten moment nie wiemy również, czy stacja działa?
źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] powiązane: – Jelenia Góra zasięg: konkurenci globalni wbijają Plusowi nóż w serce! – portal plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania klientów o […]

telepol

Przydałoby się pokryć zasięgiem dzielnicę Jeżowa Sudeckiego ” za ZUSem” . Zasieg T Mobile, Orange, Plusa daje wiele do życzenia. PLAY daje rade

Marcin

Działać to nowa stacja na pewno nie działa, bo nie ma w ogóle okablowania i anteny wiszą sobie bez podłączenia jakimikolwiek feederami. Brak też modułów, zapewne minie jeszcze sporo czasu zanim stacja zostanie oddana, bo obecnie N! ma dosyć sporo inwestycji, a ludzi mimo wszystko mało więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Cieszy fakt, że globalni uzupełniają swoje obecne stacje o pasma pojemnościowe i budują kolejne. Paradoks budynku Netii to po prostu esencja emulsji tego co dzieje się w Polkomtelu, są łasi na kasę nieważne od kogo i nieważne jak to wizerunkowo wygląda, ważne że hajs wpada do portfela Solorza i na inwestycję w złotówka nie jest wydawana. Polityka prowadzona od wielu wielu lat w tej spółce i raczej nic się nie zmieni dopóki….no właśnie… Co musi się stać żeby coś się zmieniło?

mariusz9a

Chyba zmiana właściciela się musi stać 😉