T-Mobile: wyłączamy 3G – włączamy LTE900 na 5MHz

Podczas dzisiejszego, losowego objazdu stacji – napotkaliśmy pracujące LTE900 w sieci T-Mobile. Poniżej dwie relacje z województwa śląskiego, nadesłane przez naszego redakcyjnego Kolegi, pracującego właśnie w tamtym obszarze. Ponieważ LTE900 to definicyjnie pasmo zasięgowe – parametry sieci sprawdziliśmy w dalszych odległościach od stacji. Współrzędne punktów pomiarowych można odczytać z danych zrzutów ekranów. Podobnie jak w przypadku grupy Polsat-Plus, w sieci T-Mobile LTE900 pracuje na szerokości pasma 5MHz.
1. stacja bazowa Suszec, odległość od stacji ok. 1400 metrów

2. stacja bazowa Orzesze, odległość od stacji ok. 3 km

Do monitorowania sieci polecamy dwie aplikacje: G-Mon Pro (aplikacja darmowa) oraz zaawansowaną aplikację G-Nettrack Pro (aplikacja płatna jednorazowo dla jednego konta Google).

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
Harmonogram wyłączania segmentu 3G w sieci T-Mobile

0 0 votes
Article Rating
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Jak mnie pamięć nie myli to już minął rok jak operatorzy otrzymali od UKE zielone światło na zwiększenie mocy dla sygnału. Oczywiście zwiększenie mocy powoduje konieczność przebudowy siatki ale fakt jest taki, że kompletnie nic nie zrobiono. Jeżeli mieszkamy w mieście w mocno zurbanizowanym miejscu, zasięg musi być pewny na wyższych pasmach. Oczywiście, że zawsze będą zasięgowe perełki lecz za chwilę wkroczymy w erę 5G czyli podstawowym pasmem dla tego standardu będzie częstotliwość 3480-3800 czyli zbliżamy się do 4 GHz! A jest już zarezerwowane także pasmo 26 GHz. Jak chcemy zapewnić komfortową łączność wewnątrz budynków dla tych pasm? Patrząc na obecne moce to 5G będzie domeną dworu, a nie wnętrz naszych mieszkań. Już teraz problemem jest LTE 2600, a w szczególności w Plusie 5G 2600. A może chodzi o to żeby nasze parapety wyglądały jak okna w latach 90-tych gdzie przed erą telewizji kablowych prawie wszędzie wisiały anteny satelitarne, a teraz będzie to ODU-IDU?

Dziku

Jeżeli T-Mobile pójdzie tak jak Plus w mocne oszczędności, to stan sieci w dużym uproszczeniu będzie wyglądać tak: na zewnątrz budynków dostępność wszystkich pasm LTE, a wewnątrz budynków zasięg LTE 800/900 co będzie skutkować komunikatem “overload”w systemach operatora. A odpowiedzią na taki stan może być zwiększona sprzedaż zestawu typu ODU-IDU. Pożyjemy zobaczymy w którą stronę pójdzie dawna Era. Generalnie niskie pasma powinny być wykorzystywane dla terenów słabo zurbanizowanych (Mazury, ściana wschodnia, pas południowy-góry).

kozien70

Czyli w mieście nie powinno być zasięgu wewnątrz budynków, dlatego nie powinno być tam pasm 800/900?

Marcin

Bardziej zrozumiałym gdyby napisał, że pasma 800/900 w miastach powinny być siane z większą mocą, żeby zapewnić zasięg w budynkach… Oszczędności są nieuniknione i lepiej żeby N! nie poszli w stronę robienia czegoś dla zasady a nie dla praktycznej przydatności.
Ostatnio będąc w okolicy niemieckiego Görlitz udało mi się złapać niby agregację 800+900 w Telekom.de niestety byłem tylko przejazdem i nie mogłem tego zweryfikować. Netmonster potrafi pokazywać różne pierdoły dlatego musiałbym się upewnić. Dziwne to, bo przecież “specjaliści” twierdzą że praktycznie żadne dostępne na rynku terminale poza nielicznymi Sony nie potrafią zagregować tych dwóch częstotliwości.

kozien70

Nie słuchaj Netmonstera, plecie różne bzdury w temacie CA. Często wyświetla CA na podstawie tylko tego, że pasma są nadawane w eter przez jedną stację, choć CA między nimi wcale nie musi być wspierane. Widziałem w tej aplikacji już takie cuda, że nic mnie nie zdziwi.
Z tą Xperią to prawda. Polecam cacombos.

Dziku

Jeśli ktoś spodziewał się po LTE 900 rewolucji, to widać jakie ma pojęcie. Zastanawia mnie czemu tylko 5 MHz szerokości.

kozien70

Może ze względu na brak pasma na szerszy blok? 🙂

Marcin

Czy próbujesz mi w tej chwili powiedzieć, że nie mam pojęcia o radiówce ? 🙂

Marcin

Miło, że zaczynają coś działać na gruncie w temacie L900 allle… no jak to ma tak działać to w sumie lepiej jakby tego nie było wcale. Miejmy nadzieję, że obecne parametry L900 są tylko tymczasowe i docelowo zarówno moc sygnału się polepszy jak i oferowane przepustowości. Nie wyobrażam sobie, żeby T-M nie zaimplementował do tego L900 Q256, nawet Plus ma Q256 w swoim. Ciekawe natomiast jak będzie działać 5CC CA. Jak do tej pory agregację 5 pasm LTE na pewno wspiera tylko seria smartfonów Sony, pytanie czy wszystkie stacje będą to technologicznie oferować, czy tylko np. te na Nokii/Huawei