W informacjach z dni 26. marca br. oraz z dnia 27. marca br. pisaliśmy o jakości pokrycia sygnałem sieci Play, na drogowej trasie od Jeleniej Góry do Zamku Kliczków (gm. Osiecznica, powiat bolesławiecki, woj. dolnośląskie) i z powrotem. Przy czym droga „TAM” wiodła inaczej, aniżeli droga powrotna. W bieżącej informacji prezentujemy jakość pokrycia sygnałem sieci Plus na trasie od Jeleniej Góry do Kliczkowa. Warto zaznaczyć, że w odmienności od Play – Plus raz zgubił sygnał sieci na tym odcinku całkowicie, niemniej – statystycznie – jakość i stabilność sygnału w Plusie w zakresie przewidywalności handover w zależności od istnienia stacji w sąsiedztwie terminala i braku „rzucania” tego terminala co i rusz między 3G i 4G – wygląda lepiej, aniżeli w Play. Ponieważ Plus jest „uzbrojonym” graczem przez czas doświadczenia na rynku świadczenia usług – log tego operatora oznaczyliśmy nieco inaczej, aniżeli logi, prezentujące jakość pokrycia sygnałem w sieci Play.
I tak:
– standardowy kolor czcionki oznacza pokrycie sygnałem sieci LTE ze stacji, odległych od terminala o mniej niż 5 kilometrów
– wytłuszczony kolor czcionki oznacza pokrycie sygnałem w segmencie 3G ze stacji odległych od terminala o mniej niż 5 kilometrów. Uwagę operatora kierujemy przy okazji do stacji Janice (BT-33482), gdzie przełączenie między pasmem LTE1800 i LTE900 nastąpiło nie płynnie, ale za pośrednictwem segmentu 3G
– niebieski, wytłuszczony kolor czcionki oznacza pokrycie sygnałem sieci LTE oraz 3G, ale ze stacji odległych o więcej niż 5 kilometrów. Przy takich pozycjach w zdecydowanej większości są to obszary pokryciowe, gdzie operatorowi po prostu brakuje stacji lub kolejnego sektora w stacji najbliższej.
Reasumując, to dane wskazujące na konieczność zainteresowania operatora w zakresie wszczęcia procesu inwestycyjnego lub modernizacyjnego. Takim obszarem są również te części, w których log pokazuje obsługę terminala w segmencie 3G oraz obszar bez zasięgu sieci.
– czerwony, wytłuszczony kolor czcionki, to przejazd bez zasięgu sieci. Dodajmy, że tak naprawdę jest to ta część drogi krajowej nr 30, gdzie problemy notują wszyscy operatorzy, choć w przypadku Play utrata sygnału nie następuje
Informacje dodatkowe:
1. Plus rozszerzył stację w śródmieściu Gryfowa Śląskiego o LTE2600, co się ceni. Z racji sąsiedztwa radiowego warto przemyśleć ten sam krok dla stacji Wieża (BT-33482) oraz Ubocze (BT-34577). Dodajmy, że w stacji Ubocze w Plusie wciąż pracuje tylko schemat GUL, choć jest to z radiowego punktu widzenia stacja istotna dla części miasta Gryfów Śląski, dla wyjazdu z Gryfowa Śląskiego do powiatowego Lwówka Śląskiego oraz dla obsługi części linii kolejowej do Zgorzelca i drogi krajowej nr 30. Krok, o którym mowa jest istotny także dlatego, że w stacjach obok, tj.: Rząsiny (przy DW364, BT-30673) oraz Olszyna (BT-34505) również pracuje LTE2600, więc można nie tylko poprawić efektywność radiową samych stacji, ale także ujednolicić i ustabilizować handovery w drodze między tymi stacjami.
2. Plus uruchomił LTE2600 we wszystkich trzech stacjach w mieście powiatowym Lubań. W samym Lubaniu brakuje jednak kolejnych 2-3 stacji.
3. Plus rozszerzył o LTE1800 stację w miejscowości Kliczków. Proces został zrealizowany w ostatnich dwóch miesiącach. Przy okazji warto dodać, że z racji sąsiedztwa poligonu NATO w Świętoszowie, charakteru turystycznego Kliczkowa i drogi z powiatowego Bolesławca na północ – operatorzy globalni rozszerzyli tu stację w LTE do kombinacji 4xCA.
4. w turystycznym mieście Lubomierz (powiat lwówecki), gdzie zlokalizowane jest m.in. muzeum, poświęcone trylogii Sylwestra Chęcińskiego z serii „Sami Swoi” i odbywa się coroczny Przegląd Polskich Komedii Filmowych – Plus wciąż posiada tylko stację dwusektorową w kombinacji LTE900/LTE1800. Sugerowane rozszerzenie, to cztery sektory i LTE2600, choć dziś – Plus znalazł się tu w sytuacji, jak w wielu innych przypadkach, co oznacza że był pierwszym operatorem, który w danej lokalizacji się pojawił, po czym nie wykorzystał szansy na rozbudowę stacji, przyszli konkurenci, którzy zagospodarowali przestrzeń na obiekcie i Plus pozostał z dylematem, jak poradzić sobie z rozbudową stacji, kiedy wreszcie do tej decyzji dojrzał?
Reszta konkluzji pojawi się u naszych Czytelników po analizie pliku logu. W szczególności zapraszamy do lektury pracowników odpowiedzialnych za proces rozwoju sieci i jego finansowanie w Polkomtel Sp. z o.o oraz Cellnex Sp. z o.o.
Zapraszamy do dyskusji pod materiałem.
Informacje o teście:
– obraz trasy przejazdu z oparciu o mapy Google
– log jakości i dostępności sygnału sieci Plus na drogowej trasie Jelenia Góra – Zamek Kliczków
źródło: informacja własna
Materiały powiązane:
– Play zasięg: sygnał sieci operatora na drogowej trasie od Jeleniej Góry do Zamku Kliczków
– Play zasięg: sygnał sieci operatora od Zamku Kliczków do Jeleniej Góry
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne
– portal plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania o zasięg, modernizacje stacji i inwestycje w sieć