Plus zasięg: sygnał sieci operatora na drogowej trasie od Jeleniej Góry do Zamku Kliczków

W informacjach z dni 26. marca br. oraz z dnia 27. marca br. pisaliśmy o jakości pokrycia sygnałem sieci Play, na drogowej trasie od Jeleniej Góry do Zamku Kliczków (gm. Osiecznica, powiat bolesławiecki, woj. dolnośląskie) i z powrotem. Przy czym droga “TAM” wiodła inaczej, aniżeli droga powrotna. W bieżącej informacji prezentujemy jakość pokrycia sygnałem sieci Plus na trasie od Jeleniej Góry do Kliczkowa. Warto zaznaczyć, że w odmienności od Play – Plus raz zgubił sygnał sieci na tym odcinku całkowicie, niemniej – statystycznie – jakość i stabilność sygnału w Plusie w zakresie przewidywalności handover w zależności od istnienia stacji w sąsiedztwie terminala i braku “rzucania” tego terminala co i rusz między 3G i 4G – wygląda lepiej, aniżeli w Play. Ponieważ Plus jest “uzbrojonym” graczem przez czas doświadczenia na rynku świadczenia usług – log tego operatora oznaczyliśmy nieco inaczej, aniżeli logi, prezentujące jakość pokrycia sygnałem w sieci Play.
I tak:
– standardowy kolor czcionki oznacza pokrycie sygnałem sieci LTE ze stacji, odległych od terminala o mniej niż 5 kilometrów
wytłuszczony kolor czcionki oznacza pokrycie sygnałem w segmencie 3G ze stacji odległych od terminala o mniej niż 5 kilometrów. Uwagę operatora kierujemy przy okazji do stacji Janice (BT-33482), gdzie przełączenie między pasmem LTE1800 i LTE900 nastąpiło nie płynnie, ale za pośrednictwem segmentu 3G
niebieski, wytłuszczony kolor czcionki oznacza pokrycie sygnałem sieci LTE oraz 3G, ale ze stacji odległych o więcej niż 5 kilometrów. Przy takich pozycjach w zdecydowanej większości są to obszary pokryciowe, gdzie operatorowi po prostu brakuje stacji lub kolejnego sektora w stacji najbliższej.

Reasumując, to dane wskazujące na konieczność zainteresowania operatora w zakresie wszczęcia procesu inwestycyjnego lub modernizacyjnego. Takim obszarem są również te części, w których log pokazuje obsługę terminala w segmencie 3G oraz obszar bez zasięgu sieci.

czerwony, wytłuszczony kolor czcionki, to przejazd bez zasięgu sieci. Dodajmy, że tak naprawdę jest to ta część drogi krajowej nr 30, gdzie problemy notują wszyscy operatorzy, choć w przypadku Play utrata sygnału nie następuje

Informacje dodatkowe:
1. Plus rozszerzył stację w śródmieściu Gryfowa Śląskiego o LTE2600, co się ceni. Z racji sąsiedztwa radiowego warto przemyśleć ten sam krok dla stacji Wieża (BT-33482) oraz Ubocze (BT-34577). Dodajmy, że w stacji Ubocze w Plusie wciąż pracuje tylko schemat GUL, choć jest to z radiowego punktu widzenia stacja istotna dla części miasta Gryfów Śląski, dla wyjazdu z Gryfowa Śląskiego do powiatowego Lwówka Śląskiego oraz dla obsługi części linii kolejowej do Zgorzelca i drogi krajowej nr 30. Krok, o którym mowa jest istotny także dlatego, że w stacjach obok, tj.: Rząsiny (przy DW364, BT-30673) oraz Olszyna (BT-34505) również pracuje LTE2600, więc można nie tylko poprawić efektywność radiową samych stacji, ale także ujednolicić i ustabilizować handovery w drodze między tymi stacjami.
2. Plus uruchomił LTE2600 we wszystkich trzech stacjach w mieście powiatowym Lubań. W samym Lubaniu brakuje jednak kolejnych 2-3 stacji.
3. Plus rozszerzył o LTE1800 stację w miejscowości Kliczków. Proces został zrealizowany w ostatnich dwóch miesiącach. Przy okazji warto dodać, że z racji sąsiedztwa poligonu NATO w Świętoszowie, charakteru turystycznego Kliczkowa i drogi z powiatowego Bolesławca na północ – operatorzy globalni rozszerzyli tu stację w LTE do kombinacji 4xCA.
4. w turystycznym mieście Lubomierz (powiat lwówecki), gdzie zlokalizowane jest m.in. muzeum, poświęcone trylogii Sylwestra Chęcińskiego z serii “Sami Swoi” i odbywa się coroczny Przegląd Polskich Komedii Filmowych – Plus wciąż posiada tylko stację dwusektorową w kombinacji LTE900/LTE1800. Sugerowane rozszerzenie, to cztery sektory i LTE2600, choć dziś – Plus znalazł się tu w sytuacji, jak w wielu innych przypadkach, co oznacza że był pierwszym operatorem, który w danej lokalizacji się pojawił, po czym nie wykorzystał szansy na rozbudowę stacji, przyszli konkurenci, którzy zagospodarowali przestrzeń na obiekcie i Plus pozostał z dylematem, jak poradzić sobie z rozbudową stacji, kiedy wreszcie do tej decyzji dojrzał?

Reszta konkluzji pojawi się u naszych Czytelników po analizie pliku logu. W szczególności zapraszamy do lektury pracowników odpowiedzialnych za proces rozwoju sieci i jego finansowanie w Polkomtel Sp. z o.o oraz Cellnex Sp. z o.o.

Zapraszamy do dyskusji pod materiałem.

Informacje o teście:
obraz trasy przejazdu z oparciu o mapy Google
log jakości i dostępności sygnału sieci Plus na drogowej trasie Jelenia Góra – Zamek Kliczków

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Play zasięg: sygnał sieci operatora na drogowej trasie od Jeleniej Góry do Zamku Kliczków
Play zasięg: sygnał sieci operatora od Zamku Kliczków do Jeleniej Góry
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne
– portal plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania o zasięg,  modernizacje stacji i inwestycje w sieć