Jak informuje nasz redakcyjny Kolega, wczoraj uruchomiono komercyjnie stację bazową przy ul. Sadowej w Jeleniej Górze. 16. lutego br. stacja została zgłoszona w systemie zgłoszeń instalacji, emitujących pole elektromagnetyczne.
Bilans uruchomień nowych stacji w Jeleniej Górze oraz zgłoszeń instalacji w Jeleniej Górze i w powiecie karkonoskim wygląda za 2023 rok następująco:
1. operatorzy globalni
a) Jelenia Góra: 1 szt. + 1 szt. w finale budowy
b) powiat karkonoski: 3 szt. (dwie stacje w mieście Szklarska Poręba + 1 stacja w Karpaczu )
2. Play:
a) Jelenia Góra: 0
b) powiat karkonoski: 1 szt. (lokalizacja: Ścięgny)
3. Plus:
a) Jelenia Góra: 0
b) powiat karkonoski: 0
W Jeleniej Górze, pod względem ilościowych liderem są operatorzy globalni, niemniej wspomniana ilość stacji wciąż jest niewystarczająca, aby pokryć miasto sygnałem wewnątrz budynków.
Problemy występują m.in.:
– w części ulicy Cieplickiej (od Placu Piastowskiego w kierunku ulicy Rataja),
– przy ul. Krośnieńskiej,
– przy ul. Małcużyńskiego,
– przy ul. Spacerowej i części ulicy Widok
– przy wyjeździe z dzielnicy Zabobrze w kierunku dzielnicy Maciejowa, drogą krajową nr 3
– na Osiedlu Łomnickim (ul. Irysowa, ul. Konwaliowa, ul. Muzyczna i sąsiadujące)
– w części ul. Nowowiejskiej
– przy ul. Broniewskiego, Gałczyńskiego, ul. Gielniaka i sąsiadujących
– przy ul. Lwóweckiej, Podchorążych, Płk. Kazimierskiego, Elewów, Kadetów (łącznik pomiędzy Jelenią Górą, a gminnym Jeżowem Sudeckim, teren byłej jednostki wojskowej – dziś nowe osiedle mieszkaniowe oraz teren Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych)
– przy ul. Gabrieli Zapolskiej i w sąsiedztwie (łącznik pomiędzy dzielnicami Sobieszów i Cieplice)
– przy ul. Karkonoskiej (łącznik pomiędzy dzielnicami Sobieszów i Jagniątków)
– przy ul. Noskowskiego 3 i w sąsiedztwie (dzielnica Zabobrze)
– przy ul. Elsnera 6 (dzielnica Zabobrze)
Wspomniane obszary, to punkty gdzie utrata sygnału sieci wewnątrz budynków nie jest rzadkością. Bardziej losowych braków sygnału operatorów w mieście jest oczywiście więcej. Najmniej stacji bazowych w Jeleniej Górze posiada Play.
Przy okazji dodajmy, że w mieście i powiecie udziela się populistyczny kontekst stanowiska Prezydenta Miasta oraz samorządów względem nowych obiektów telekomunikacyjnych, które dziś wydają się kluczowe dla normalnego funkcjonowania nie tylko życia codziennego choćby w postaci pracy zdalnej, gdzie w wielu miejscach łącz stacjonarnych wciąż nie ma, ale także w funkcjonowaniu firm, dla których usługi mobilne stanowią trzon komunikacyjny jakości pracy. Kwestia dostępności sygnału sieci, to również wyznacznik atrakcyjności turystycznej obszaru, czego samorządowcy wydają się nie rozumieć. W wyniku działań przedstawicieli samorządów – niekoniecznie niewłaściwie wyedukowanych – wiele stacji zostaje zawieszonych w postępowaniu administracyjnym, a sprawami są zarzucane bez jakiegokolwiek uzasadnienia takie instytucje jak Konserwator Zabytów, czy Prokuratury.
Poniżej zrzuty ekranów z aplikacji testowych dla nowo uruchomionej stacji T-Mobile przy ul. Sadowej w Jeleniej Górze w segmentach: LTE oraz 5G oraz zdjęcia samej stacji. Stacja pracuje w modelu trzysektorowym. Z racji braków w sygnale w sąsiedztwie – sugerowana jest pilna rozbudowa do czterech sektorów.
1. sektor pierwszy
a) LTE
b) 5G
c) widok szczytu wieży z poziomu widoczności pierwszego sektora
2. sektor drugi
a) LTE
b) 5G
c) widok szczytu wieży z poziomu widoczności drugiego sektora
3. sektor trzeci
a) LTE
b) 5G
c) widok szczytu wieży z poziomu widoczności trzeciego sektora
4) pozostałe zdjęcia stacji
źródło: informacja własna
[…] Materiały powiązane: – GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne – plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania klientów od zasięg – T-Mobile zasięg: stacja przy ul. Sadowej 15 w Jeleniej Górze została uruchomiona komercyjnie […]
Pełna ładna dokumentacja, super wpis i dobre zdjęcia. Ciekawe czy N! Rzeczywiście zachce ją rozbudować do czwartego sektora, bo na górze miejscowo nie widzę takiej perspektywy.