T-Mobile wyłączenie 3G: operator wyłączył segment 3G w Zielonej Górze i w Jeleniej Górze – cz. 2

We wcześniejszej informacji pisaliśmy o wyłączeniu przez T-Mobile w Jeleniej Górze i Zielonej Górze segmentu 3G. W Zielonej Górze proces został zakończony, w Jeleniej Górze finalizacja ma nastąpić z końcem kwietnia. Przeprowadziliśmy dalsze analizy w Jeleniej Górze i sytuacja wygląda następująco:
1) segment 3G jest wyłączony na razie w ofertach DATA. Połączenie głosowe przy zrzucie z LTE do GSM jest realizowane prawidłowo. Operator użył dość szerokiego wachlarza kanałów GSM, co oznacza że spodziewa się sytuacji, w której terminal klienta może spotkać się z komunikatem: “sieć zajęta”
2) w ofertach Voice 3G działa nadal. To naszym zdaniem właściwe rozwiązanie, ponieważ nie odcina gwałtownie od usług tych, którzy terminal wykorzystują głównie w pasmach 2G/3G.
Po wyłączeniu 3G, co już sygnalizują nam klienci sieci – spory problem mają ci, którzy korzystają z usług T-Mobile na granicy zasięgu. Dotąd wykorzystywali segment 3G jako alternatywę dla niedostępnego dla nich LTE. Dodajmy, że w większości przypadków, a głównie mowa o terenach przygranicznych – tam, gdzie są problemy z dostępem do usług mobilnych – nie ma również infrastruktury stałej. Takim klientom pozostanie tylko GSM, co raczej wyklucza korzystanie z transmisji danych. Naturalnym krokiem będzie więc poszukanie alternatywy w postaci zmiany operatora. Problemy będą mieć również ci, których terminale dziś VoLTE nie obsługują i trudno powiedzieć, czy obsługiwać będą. W takich sytuacjach pozostanie zmiana urządzenia, co również nie jest tak oczywiste, więc docelowo i tutaj zapewne nastąpi decyzja o zmianie operatora. Kolejna grupa poszkodowanych, to głównie przedstawiciele firm, które wykorzystują w niewielkim stopniu oferty DATA do realizacji usług głosowych, o czym wspominaliśmy wcześniej. Dla ofert DATA T-Mobile usług VoLTE nie udostępnia, więc pozostanie również korzystanie tylko z GSM.
O dalszych obserwacjach procesu wyłączenia 3G w obszarze jeleniogórskim będziemy informować. Naszych Czytelników prosimy o nadsyłanie informacji o pozostałych obszarach.
więcej informacji o wyłączeniu 3G w sieci T-Mobile

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Zgodnie z harmonogranem w Warszawie i okolicach 3G powinno przestać działać od 11 kwietnia. Ja osobiście spodziewam się małego armagedonu sieciowego ze względu na specyfikę całej Warszawy i okolic (olbrzymia ilość użytkowników). Do testów używam starej karty TuBiedronka. Aktualnie 3G 900 MHz działa bez zmian.

patt

Kilkanaście kilometrów od Warszawy (Podkowa Leśna, Milanówek itd) już od jakiegoś miesiaca coś sie zadziało i jest dramat w budynkach, łapie 2G albo nieużywalne 4G z jedną kreską.
W Galerii Podkowa na parterze praktycznie brak zasięgu, jak byłem w Carrefourze jeden z pracowników polecał przełączyć się na dostępne darmowe wifi klientowi co miał problem z płatnością telefonem w kasie automatycznej i mówił, że ostatnio ciągle to się zdarza.

kozien70

W tym rejonie nie ma 3G T-mobile już od jakiegoś czasu. A brak w zamian L900 robi swoje.

kozien70

W terminie podanym w harmonogramie operator zmienia konfigurację tak, by 3G było pomijane (np. HO rozmowy z VoLTE prosto do 2G). Właściwe wyłączenie 3G następuje z reguły tydzień później.