Orange Polska Dobroczyńcą Roku z najlepszym wolontariatem pracowniczym

Orange Polska Dobroczyńcą Roku z najlepszym wolontariatem pracowniczym. Na co dzień pracują w Orange w różnych częściach kraju, ale łączy ich to, że działają na rzecz innych. Pracowniczki i pracownicy Orange Polska zostali nagrodzeni za swoją pracę wolontariacką w 2022 roku. Ponad 3 tysiące osób w ubiegłym roku pomagało samodzielnie, z wielkim sercem i empatią, przy wsparciu Fundacji Orange. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przyznała Orange Polska tytuł „Dobroczyńca Roku” w kategorii wolontariat pracowniczy.
Głównymi odbiorcami działań wolontariackich byli przyjaciele z Ukrainy.
Rok 2022  w wolontariacie Orange upłynął głównie pod znakiem pomocy Ukraińcom. Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę pracowniczki i pracownicy Orange Polska zgłaszali się do Fundacji Orange z własnymi pomysłami, jak wspierać potrzebujących. Pomagali indywidualnie – np. w rejestracji darmowych kart SIM na granicach czy dworcach PKP, organizowali też  akcje zespołowe i długofalowe projekty m.in pomoc w aklimatyzacji, nauce języka  polskiego, w znalezieniu pracy, warsztaty integracyjne. Ich rezultatem są konkretne efekty w postaci ubrań, jedzenia, leków, schronienia czy wsparcia emocjonalnego. Aktywnych było 1248 wolontariuszek i wolontariuszy. Wielka mobilizacja zaowocowała 142 projektami, w których zaangażowanych było tysiące osób, w tym także spoza firmy. W 2022 roku w programie wolontariatu pracowniczego wzięło udział 3030 pracowniczek i pracowników, czyli 34 % wszystkich w Orange Polska. – Orange Polska od 20 lat wspiera rozwój wolontariatu pracowniczego. Nasza Fundacja zachęca pracowniczki i pracowników do dzielenia się swoją wiedzą, kompetencjami i pozytywną energią z innymi. Wspiera także ich własne pomysły na pomaganie. Nagroda „Dobroczyńca Roku” to wyraz uznania dla wolontariuszy i wolontariuszek za ich wielkie serce. I okazja, by raz jeszcze podziękować im za energię do działania. Jesteśmy z nich bardzo dumni. – powiedział Jacek Kowalski członek zarządu ds. Human Capital.
Nauka bezpiecznego internetu dzieci
Oprócz działań na rzecz osób z Ukrainy wolontariuszki i wolontariusze Fundacji Orange samodzielnie i w grupach uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie korzystać z internetu, radzić sobie z hejtem w sieci czy stawiać pierwsze kroki w  programowaniu. Wspierali dzieci w przedszkolach, szkołach, szpitalach, domach dziecka, fundacjach i stowarzyszeniach. Działali na rzecz społeczności lokalnych – od prac remontowych, aż po zbiórki rzeczowe. W sumie w 2022 roku przepracowali ponad 23 tysiące godzin. Realizowali projekty uwzględniające konkretne potrzeby swoich lokalnych społeczności, a w ramach konkursu grantowego Fundacji Orange mogli otrzymać dofinansowanie.  Do swojej dyspozycji mają wsparcie merytoryczne od koordynatora wolontariatu, materiały pomocnicze – np. scenariusze zajęć i dostęp do specjalnej aplikacji, która ułatwia angażowanie się w działania pomocowe i zapraszanie innych osób do swoich akcji. Konkurs o tytuł „Dobroczyńcy Roku” promuje prospołeczne działania firm. To największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. Niezmiennie od 26 lat organizator konkursu – Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – nagradza firmy zaangażowane społecznie. Orange Polska jest wielokrotnym laureatem tego konkursu. Nagrodę za wolontariat pracowniczy otrzymał już po raz 3. W ubiegłym roku nagrodzono działania edukacyjne Fundacji Orange na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci realizowane w partnerstwie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

źródło: Orange