T-Mobile internet: jakość sygnału i transmisji danych w Bytomiu przy ul. Katowickiej

Nasz redakcyjny Kolega z Zagłębia podesłał informację na temat rozszerzenia stacji bazowej T-Mobile w Bytomiu przy ul. Katowickiej 154 o kolejne wsporniki. Przy okazji zrealizował testy pod stacją. Opis stacji w aplikacji testowej definiuje miejscowość jako Chorzów, bo taką informację oficjalną operator przekazał do UKE. Faktycznie stacja pracuje pod tym samym adresem, ale w granicach administracyjnych Bytomia. Zrzuty ekranów aplikacji testowych poniżej.
źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Oki, a ja zapytam o inną rzecz, niekoniecznie taką oczywistą, niech się specjalista wypowie jakiś. Jak doskonale wiemy nasi kochani operatorzy implementują technologię M4x4, głównie w L2600, przynajmniej mi się osobiście nie udało spotkać stacji w N!, która by obsługiwała M4x4 także w niższych pasmach LTE (choć wiem, że takie stacje są, choćby wynika to z komunikatu Orange sprzed kilku lat). Natomiast zastanawia mnie inna kwestia, mianowicie jak zachowuje się taki modem w telefonie, dajmy na przykład Samsungaa S20 FE (Snap, który wspiera najwyższą kategorię LTE, modem X55/65) czy jest on w stanie wykrzesać maksimum możliwości ze stacji, która nie ma M4x4 w niższych pasmach? Czy będzie w stanie zagregować te częstotliwości w jeden blok transmisyjny ? Wiem, że jeśli na wszystkich pasmach jest M2x2 to bez problemu nawet inne modemy mogą takie pasma agregować, pytanie natomiast co w takiej sytuacji jak wyżej opisana, czy nie jest przypadkiem tak że nawet taki X55/65 wykorzysta w tym L2600 wówczas tylko i wyłącznie M2x2, żeby połączyć też inne pasma? Pytam o to ponieważ kiedyś mając jeszcze starszego Xiaomi zauważyłem, robiąc testy na stacji która miała właśnie M4x4 w L2600, że nieagregował on wówczas innych pasm mimo iż były obecne na stacji, nawet podczas intensywnych speed testów cały czas kurczowo trzymał się tego L2600, a prędkości były ponad 200 podobnie jak w tym speedteście tutaj w artykule. Sprawdziłem to dogłębnie, bo żadna aplikacja monitorująca rzeczywiście nie pokazywała agregacji, a sam telefon pokazywał gołe LTE bez (+). Czy w takim razie jest możliwe na jakimś modemie żeby zagregować wszystkie pasma wykorzystując jednocześnie w L2600 M4x4 ?

mariusz9a

Jak na moje oko to ten test był przy 4CA. A po prostu screen z aplikacji był zrobiony w czasie IDLE co zresztą pokazuje sama aplikacja. Szkoda, bo nie mamy obrazu czy tam są wszystkie pasma, czy może trzy z czterech (czasali nie dają lte800, chociaż w gop zazwyczaj jest). Z 15MHz przy mimo 4×4 i qam256 niby teoretyczne jest 300Mb/s, ale z moich pomiarów wynika, że żeby wyciągnąć wynik jak tutaj to musi być agregacja przynajmniej 3CA, a najczęściej 4CA. Na samym LTE2600 to jest zazwyczaj średnio. No chyba że jakimś cudem na tej stacji nie ma ruchu, ale w takiej lokalizacji to raczej niemożliwe.

maniek357

Z tego, co czytałem w sieci i z własnych obserwacji – MIMO 4×4 na pasmach LTE1800 i LTE2100 mają stacje z 5G DSS (u Networks! i Play).

Marcin

W dalszym ciągu nie uzyskałem od nikogo odpowiedzi na swoje pytanie, czyli Jak zachowuje się modem mając 4×4 tylko w jednym paśmie, czy agreguje też inne pasma na których jest 2×2, czy po prostu korzysta tylko, z tego jednego czyli właśnie L2600