Plus zasięg: operator modernizuje i testowo uruchamia 2xCA na wieży Zamku Chojnik w Jeleniej Górze

Trzecia strefa radiowa Polkomtel, to od lat enklawa zaniedbań. Najpierw przez radiowców, którzy dziś są pracownikami Cellnex, a dziś przez samego operatora, który za sugestią tych samych radiowców bądź we własnym imieniu zleca spółce podwykonawczej inwestycje bądź modernizacje stacji, przy zachowaniu odpowiednich parametrów jakościowych. Jak informuje nasz redakcyjny Kolega, czuwający w południowej części miasta – po wielokrotnym przesuwaniu planów modernizacyjnych – dziś, w Jeleniej Górze, na wieży Zamku Chojnik mogliśmy usłyszeć krzyk zachwytu legendarnej Księżniczki Kunegundy, bowiem na stacji bazowej Plusa zagościło kolejne pasmo radiowe LTE, poza dotychczas pracującym schematem GUL. Ponieważ prace optymalizacyjne wciąż trwają – liczymy na jakościowo lepsze osiągi ze stacji, w tym realne wsparcie stacji z centrum dzielnicy Sobieszów, na strunobetonowym maszcie Orange (BT-34836). Dziś, na obszarze dzielnicy, gdzie stacja, o której mowa sobie nie radzi – wciąż z wieży Zamku Chojnik widzimy na terminalu tylko LTE900. Liczymy również na realne dokrycie odcinka ulicy Karkonoskiej pomiędzy dzielnicami Sobieszów i Jagniątków oraz wsparcie zasięgiem choćby odrobiny turystycznych: Zachełmia, Przesieki oraz Podgórzyna Górnego, w których to obszarach jednakowe problemy – jednak z losowym sygnałem Plusa na zewnątrz – mają wszyscy operatorzy, bowiem żaden z nich nie zdecydował się wybudowanie w tych punktach dedykowanych stacji bazowych. Stacja Plusa na wieży Zamku Chojnik po modernizacji pozostała wyłącznie z trzema sektorami, choć z racji cytowanych braków w sygnale w radiowym otoczeniu stacji nawet na zewnątrz budynków – a są to obszary turystyczne, z pensjonatami, domami wczasowymi i agroturystyką – powinna zostać rozbudowana o kolejne trzy. Dziś, przy szerokości pasma 25MHz wyniki speedtest również optymizmem nie napawają, co nasi Czytelnicy zobaczą poniżej. Żywimy nadzieję, że docelowo będzie jednak w download dużo lepiej.
Stacja BT-33739 na wieży Zamku Chojnik była jedną z czterech, które operatorowi pozostały w Jeleniej Górze pracując w niechlubnym schemacie GUL. Po jej modernizacji pozostały jeszcze w tym schemacie:
a) BT-33262 – ul. Pocztowa 8/9, śródmieście, GUL, stacja dookólna
b) BT-34517 – ul. Sudecka 42, sąsiedztwo głównej trasy od centrum miasta do Karpacza, obłożonej ruchem przez całą dobę. Stacja pracuje w schemacie GUL+DCS w oparciu o… split antenowy!
c) BT-33742, ul. Narciarska 6, dzielnica Jagniątków. Stacja, o którą Plus “bił się” przez 10 lat. Dziś, jako jedyna stacja w dzielnicy pracuje wyłącznie w GUL i z deficytem sektorów. Zważywszy trudną topografię terenu i brak możliwości dotarcia sygnału do dzielnicy z lokalizacji alternatywnych – powinna być rozszerzona nie tylko o kolejne pasma LTE+5G, a najlepiej ich komplet – ale także o kolejne sektory. Z Jeleniej Góry-Jagniątkowa rozchodzą się bowiem szlaki turystyczne w Karkonosze i idąc choćby w kierunku Śnieżnych Kotłów – sygnał sieci tracimy około 400 metrów za stacją, choć jest ona w optycznej widoczności terminala. Nie ma jednak dedykowanych sektorów na bieg szlaków turystycznych.
rozkład szlaków turystycznych w sąsiedztwie w prezentacji serwisu mapa-turystyczna.pl
Warto, aby operatorzy posiłkowali się takimi serwisami przy planowaniu azymutów i ilości sektorów, tym bardziej że mają podane na tacy źródło informacji o biegu szlaków turystycznych.
Zrzuty ekranów aplikacji testowych i zdjęcia stacji poniżej.
1. zrzuty ekranów aplikacji testowych (Galaxy S22 Ultra, test pod stacją)
2. zdjęcia stacji po modernizacji
3. panorama z Zamku Chojnik na miasto Piechowice. W tle możemy zauważyć również dwie wieże telekomunikacyjne: Emitela przy drodze krajowej nr 3 oraz nową, – w budowie – sieci Play przy ul. Górnej w Piechowicach
źródło: informacja własna