Podczas naszych testowych objazdów z ostatnich dni odwiedziliśmy dolnośląskie miasta:
– Lwówek Śląski
– Mirsk
– Świeradów-Zdrój
– Lubomierz (miasto turystyczne z Muzeum Kargula i Pawlaka oraz z coroczną edycją Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych)
W każdym z cytowanych miast jakość transmisji danych woła o przysłowiową pomstę do nieba. O ile operatorzy globalni próbują rozwiązać temat ewentualnych problemów z dostępem do sieci bądź z jakością transmisji danych instalacją stacji mobilnych – można odnieść wrażenie, że właścicielowi Plusa kompletnie to nie przeszkadza. Jak nierzadko słyszymy w salonach sprzedaży – dopóki poziom rezygnacji nie osiągnie określonego poziomu – reakcji nie ma, a zgłaszane problemy są bagatelizowane. W turystycznym Świeradowie-Zdroju obsługa klientów sieci jest realizowana głównie za pomocą dwóch stacji bazowych: obie są poza miastem. Mowa o stacjach: na Górze Zajęcznik – wieża „Emitel” (BT-33281) oraz na budynku schroniska „Na Stogu Izerskim” (BT-34538). Najbardziej uczęszczaną częścią miasta jest centrum (okolice Domu Zdrojowego) oraz sąsiedztwo kolejki gondolowej na szczyt Stogu Izerskiego. Głównie w tej drugiej części z Plusem występują problemy, a pojawiają się już na zewnątrz. Operatorzy globalni zainstalowali w sąsiedztwie stację mobilną. Jak zaznaczyliśmy wcześniej – dla Plusa problem nie istnieje. Jedziemy dalej, w kierunku turystycznego Mirska. Plus posiada tu jedną stację na wieży T-Mobile, ze schematem 25MHz (LTE900+LTE1800). Pod stacją w LTE uzyskujemy prędkości, oscylujące w przedziale od 1Mbps o 4Mbps w dół. W górę terminal wskazuje prędkość maksymalną do 4Mbps. Jeśli tak ma wyglądać sieć operatora, to może jednak na cytowane wcześniej rezygnacje mimo głośnej reklamy „najszybszego” 5G – najwyższy czas. Kolejny przystanek, to turystyczny Lubomierz. Tu w ostatnim czasie rozbudowano stację o czwarty sektor i 5G (BT-33483). Niestety sektor, skierowany do rynku jest mało wydajny. Podobnie nie widać stacji Lubomierz przy drodze krajowej nr 30 na wysokości miejscowości Radoniów, gdzie Plus ma problemy, a która to przed modernizacją była widoczna. Z jakiegoś powodu bardzo słabo zasięgowo pracuje obecnie również stacja bazowa Plusa w miejscowości Wieża (BT-34802). Wciąż tylko w schemacie GUL pracuje stacja na wieży T-Mobile w miejscowości Ubocze (BT-34577), która powinna być dedykowana dla części linii kolejowej Jelenia Góra – Zgorzelec oraz części drogi krajowej nr 30. Z racji braku choćby pasma LTE1800 – dziś tego nie czyni. Dojeżdżamy do powiatowego Lwówka Śląskiego. Tutaj Plus jako jedyny operator posiada trzy stacje bazowe. Problem w tym, że kompletnie nie przekłada się to na jakość transmisji danych w tym mieście. Co istotne, w sercu miasta, pod samą stacją (tu wciąż nie ma 5G) uzyskujemy prędkości w LTE mocno zastanawiające. Co ciekawe, globalni konkurenci – mimo obecności tylko dwóch stacji i to poza centrum – Plusa deklasują. Schemat pasm na stacjach operatora z wyróżnikiem 260-01 we Lwówku Śląskim wygląda następująco:
a) stacja w sąsiedztwie dworca PKS, przy ul. Struga: 25MHz (BT-34641)
b) stacja w sercu miasta, przy ul. Kościelnej, na wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny: 25MHz (BT-34541)
c) stacja w dzielnicy Płakowice, na własnej wieży: 45MHz (BT-33526)
Jak wygląda realnie obsługa terminala?
W sąsiedztwie stacji BT-34641 stacji dedykowanej praktycznie nie widać, ponieważ „dobijana” ruchem jest stacja z szerokością pasma 45MHz i priorytetowym pasmem LTE2600. Co istotne, stacja BT-33526, to stacja obsługująca nie tylko miasto, ale sporą część poza nim, „w terenie” zachowująca się podobnie jak w mieście. Docieramy do śródmieścia, pod stację BT-34541. Testy LTE wykonaliśmy na dwóch sektorach. Wyniki wyszły podobnie, to znaczy niespecjalnie. Podkreślmy, że to testy na zewnątrz budynków. Przy okazji dodajmy, że mimo obietnic operatora, związanych z rozszerzeniem dwóch stacji w samym mieście Lwówek Śląski, tj.: BT-34541 i BT-34641 do 45MHz i 5G, co jest uzasadnione zbilansowaniem ruchu na stacjach – nic takiego nie nastąpiło. Jak wygląda porównanie prędkości LTE w sieciach Plusa i T-Mobile, gdzie test Plusa jest realizowany pod stacją BT-34541, zaś test T-Mobile w tym samym punkcie (wyznacznikiem było serce miasta), ale dla globalnego konkurenta jest to 770 metrów od stacji zobaczymy poniżej. Wnioski nasuwają się same.
1. Plus:
2. T-Mobile:
źródło: informacja własna
Materiał powiązany:
– Plus zasięg: modernizacja stacji na wieży Zamku Chojnik w Jeleniej Górze. Jak nie pomyśleliśmy – tak zrobiliśmy!
Taki marny obraz Plusa to w wielu miejscach standard. Pod Warszawą (satelickie miasta) to prawie norma w godzinach wieczornego szczytu. Marketing obłędny kreuje „bezprzewodowy światłowód” w ramach raczkującej sieci 5G NSA. Ile osób kupi aktywacje, omamionych „światłowodem” będąc poza zasięgiem sieci 5G wewnątrz budynku lub jego szczątkami?
Telekomy namiętnie od lat wykorzystują niewiedzę użytkowników w zakresie funkcjonowania sieci komórkowych. Każdy ma coś za uszami, ale w Polsce to Polkomtel ewidentnie jest liderem w zakresie omamienia ludzi masą obrzydliwie słodzonych reklam. Osoba która wie jak budowana infrastrukturalnie jest sieć Polkomtela wręcz wymiotuje przy tych reklamach. Poziom mydlenia oczu jest wyższy niż w polityce. Wiedzą że ludzie się nabiorą, bo tych świadomych techniczne jest może ułamek procenta…i tak się biznes kręci. Lepsza reklama niż nakład w infrastrukturę… Dalej Polkomuna trwa w przekonaniu, że lepiej dać miliony na reklamy niż zainwestować w sieć która dobrze działająca sama by się sprzedawała…no ale. Temat rzeka.