Od początku lipca br., wraz z ogłoszeniem modernizacji segmentu 5G o agregację pasma LTE1800 oraz częstotliwości TDD z zakresu 2100MHz oraz 2600MHz grupa Polsat Plus włożyła ogromne środki w kampanię reklamową, promującą tzw. 5G Ultra które teoretycznie pozwala na osiągnięcie prędkości nawet do 1Gbps. Prowadzone działania własne operator wspomagał akcjami sponsorowanymi, realizowanymi przez kilka portali branżowych, które otrzymały również wskazówki co do formy przekazu oraz – co uzasadnione – celu, który ma być klientowi wskazany, to jest wyróżniających się prędkości transmisji danych w oparciu o tzw. 5G Ultra. Nasz serwis nie brał udziału ani udziału w podobnych akcjach brał nie będzie. Wskazywanie na techniczne cele, które przy znajomości potencjalnych możliwości inwestycyjnych i modernizacyjnych operatora mają nikłe szanse na faktyczne osiągnięcie – godzi wszak nie tylko w wizerunek operatora, ale również w wiarygodność portalu, który tak, czy owak bierze na siebie odpowiedzialność za to, co przekazuje. Nawet jeśli podkreśla, że materiał jest sponsorowany. Dodajmy, że różne serwisy zrealizowały swoje zadanie w sposób różny, zapewne głównie za sprawą braku doświadczenia w realizacji, czy prezentowaniu danych o których mowa.
Celem weryfikacji przekazów marketingowych Plusa, których wzorzec możemy zaobserwować choćby na internetowym portalu operatora, wspierającym zmodernizowaną technologię oraz medialnej kampanii, realizowanej również za pomocą materiałów przekazanych portalom internetowym, biorącym udział w ww. kampanii – udaliśmy się do Piotrkowa Trybunalskiego we własnym zakresie. Przyjęliśmy przy tym założenie, że testy zrealizujemy przy małym obciążeniu sieci, tj. w nocy.
W naszych testach:
a) nie wycinamy zrzutów ekranów, ale jasno wskazujemy którego operatora i jakiej technologii test dotyczy
b) za pomocą prezentacji danych o współrzędnych w aplikacjach testowych prezentujemy faktyczny punkt pomiarowy, gdzie były realizowane testy
c) z aplikacji jw. można odczytać że testy były realizowane blisko stacji
d) na ekranach zrzutów nasi Czytelnicy odczytają godzinę realizacji testu
Testy przeprowadziliśmy w sobotę, 5. sierpnia br.
Z racji sporej ilości materiałów analitycznych z tras, które przejechaliśmy, a z których to dane wykorzystujemy również do dalszych analiz, w tym do weryfikacji naszych baz danych – materiał testowy publikujemy dziś.
Przy okazji pobytu w Piotrkowie Trybunalskim i wskazania jak rzeczywiście pracuje tzw. 5G Ultra sieci Plus, porównaliśmy w punktach pomiarowych w segmencie LTE również prędkości transmisji danych pomiędzy Plusem a T-Mobile.
Poniżej zobaczą Państwo:
1. testy w segmencie LTE dla sieci Plus w punktach pomiarowych w mieście Piotrków Trybunalski
2. testy w segmencie LTE dla sieci T-Mobile w punktach pomiarowych w mieście Piotrków Trybunalski
3. testy w segmencie 5G (Ultra) dla sieci Plus w punktach pomiarowych w mieście Piotrków Trybunalski, przy czym w pierwszym punkcie pomiarowym zrealizowaliśmy testy zarówno przy kotwicy LTE900, jak i LTE1800, żeby pokazać naszym Czytelnikom jaka może być różnica w jakości transmisji 5G NSA, jeśli terminal wykorzysta kotwice o różnej szerokości pasma, zaś przy kotwicy LTE1800 dodatkowo skorzysta z do-agregacji tego pasma z dedykowanym pasmami 5G NSA.
Punkty pomiarowe:
1. Piotrków Trybunalski, ul. Towarowa
2. Piotrków Trybunalski, ul. 3-go Maja
3. Piotrków Trybunalski, ul. Sulejowska
W każdym przypadku testy były zrealizowane w bliskiej i optycznej widoczności stacji sieci Plus. W żadnym z przypadków, w czasie poza szczytowym prędkość segmentu 5G Ultra nawet nie zbliżyła się do reklamowanej przez operatora prędkości 1Gbps! W jednym przypadku w download osiągnęliśmy niemal 600Mbps (ul. Towarowa). Raz jeszcze podkreślmy, że testy realizowaliśmy przy prawdopodobnie znikomym ruchu sieciowym.
Terminal testowy: Xiaomi 13, będący na liście kompatybilności z 5G Ultra dla sieci Plus (informacje).
Prezentacja wyników testów:
A. segment LTE (współrzędne punktu testowego możemy odczytać np. z danych aplikacji G-Mon Pro)
1. ul. Towarowa
a) Plus
b) T-Mobile
2. ul. 3-go Maja
a) Plus
b) T-Mobile
3. ul. Sulejowska
a) Plus
b) T-Mobile
B. segment 5G sieci Plus (podobnie jak w przypadku segmentu LTE – informacje o punkcie pomiarowym możemy uzyskać z danych o współrzędnych np. w aplikacji G-Mon Pro)
1a) ul. Towarowa, kotwica LTE900
1b) ul. Towarowa, kotwica LTE1800
2) ul. 3-go Maja
3. ul. Sulejowska
źródło: informacja własna (rd)
Materiały powiązane:
– Plus 5G: operator poprawił parametry jakościowe 5G Ultra w śródmiejskiej stacji w Jeleniej Górze
– Speedtest.pl chwali internet Plusa – Plus chwali się wynikami rankingu. Pytanie, co z 5G Ultra?
– Plus 5G Ultra: nowa technologia w fazie testów w województwie śląskim
– Plus usługi: co ze smartfonami 5G Ultra?
– 5G Ultra Plusa – internet mobilny szybki jak światłowód – 1 Gb/s. Skąd ograniczenie terminali?
– Plus: mapa zasięgu
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne
Plus jest teraz przyczajonym tygrysem. Odkąd Plus i Play połączył Cellnex, wydaje się, że Plus porzucił globalne plany budowania swoich wież. Z racji tego, że Play idzie jak szalony z oddawaniem nowych lokalizacji, Plus tylko dowiesi się do Playa i mamy nagle mniejszym kosztem dobrą siatkę m.in. pod pasmo C. A czy tak się stanie, tego nikt obecnie nie wie. Potencjalna sprzedaż Plusa Orlenowi działa paraliżująco na jakiekolwiek inwestycje. Po wyborach coś musi się ruszyć. 2024 rok może być ciekawy.
22:30 to nie jest pora o znikomym ruchu sieciowym. 22:30 można uznać za noc, ale dla starszych ludzi. O tej godzinie małolaty i młodzi ludzie siedzą w internecie i streamują. Mały ruch to o 6 rano. Na moim ursynowskim osiedlu, gdzie dostępni są wszyscy ogólnopolscy operatorzy stacjonarni, wyniki speedtestu mobilnego ok. 22 są jakieś 30% gorsze, niż o 2 w nocy. To tak na marginesie.
Fajnie, że postanowiliście podjąć rękawicę i samemu zweryfikować osiągi w Piotrkowie, ale trzy pomiary to raczej mało reprezentatywna próbka. Przydałoby się więcej.
Tak jeszcze a’propos 5G Ultra. W bardzo wielu miejscach trzeciej strefy najpierw lokalizacje umożliwiające – nazwijmy to – lepsze transfery pojawiły się na mapie zasięgu, a po nawet dwóch tygodniach operator składał dopiero wniosek Zgłoszenia instalacji i robił pomiary PEM. Tak to wygląda jakby na którymś szczeblu ktoś wyszedł przed szereg. Co do prędkości LTE i 5G NSA w Plusie… gdyby zrobili mądry monolit radiowy i zadbali o dosył, to ogrom lokalizacji byłby w zupełnie innym jakościowym świecie. Tym bardziej że ten dosył za moment będzie potrzebny do realizacji 5G SA. O ile w N! ruchy adaptacyjne widać, mozolne – ale mimo wszystko – dopełnianie stacji do L800 lub L2600 – również, o tyle w Plusie nawet przy tzw. zamiennikach nikomu się nie chce pomyśleć żeby przy okazji coś zrobić do przodu. No, zobaczymy co z tego wyniknie, co wreszcie będzie z tzw. narodowym operatorem, w tym z cichymi negocjacjami w sprawie przejęcia Polkomtela przez Orlen.
A można prosić o źródło tych negocjacji ws. przejęcia Polkomtela przez Orlen?
Nie można 🙂
Jak już jesteście konsekwentni i dokładni w swoich wpisach to źródło wypadałoby podać.
Nawet najbardziej poczytne wydania nie zawsze podają źródła. Po pierwsze, że czasami to wiele źródeł potwierdzających, a czasami jedno – ale bardzo dobrze poinformowane. Reasumując – podobny przypadek mamy przy okazji naszej informacji
W momencie kiedy ruszy c-band Plus zostanie po prostu zaorany…będą go już kupować tylko nieświadome jednostki. Szkoda bo kiedyś to była dobra sieć.
Nawet jak dołożą 100Mhz to i tak skala zaniedbań jest porażająca.
W chwili obecnej dystans jakościowy będzie się tylko zwiększać.
Fakt, będzie ciężko. Ta aukcja to być albo nie być dla Plusa. Próbować dalej działać albo poddać się…
Ale z drugiej strony – wytrzymał kilkanaście lat w warunkach nierównej konkurencji. Bo nie można nazwać równą konkurencją sytuacji, gdzie O i T dzielą między sobą sprzęt (anteny aktywne c-band – będzie to samo, taka standardowa antena obsługuje do 200 MHz pasma), a dla Playa płynie teraz strumień pieniędzy z Francji.
W takiej sytuacji kupno przez Orlen to chyba nie jest taki fatalny pomysł. Wszyscy się na to zrzucimy, niestety. Ale choć zostanie jedna polska sieć komórkowa. To się w głowie nie mieści – jeden z największych krajów, jedna z największych gospodarek, pod względem cyfryzacji jeszcze lepiej, bo w ścisłej czołówce, a większość tych danych przechodzi tylko dzięki zagranicznym sieciom. Wyłącz zagraniczne sieci, to 75% telefonów przestanie działać. Nie chciałbym, aby ta liczba wzrosła w niedalekim czasie do 100%.
Plus miał przewagę nad konkurencją w postaci posiadanego pasma i co z tego? Współdzielenie infrastruktury kto im zabraniał wcześniej robić?
Miał i dlatego jakoś działał do tej pory. Nie rewelacyjnie, ale i nie tragicznie. Zasięg też nie był tragiczny. Większość przewagi w liczbie stacji O i T była skupiona przecież w miastach. Play natomiast się nie liczył. I to 10 lat temu powinna być podjęta decyzja o współdzieleniu infrastruktury, kiedy to Plus był na głównej pozycji i mógł dyktować warunki.
Ale wszystko się zmienia. Ekspansja Playa (zagraniczne źródło finansowania) i budowanie takiej liczby stacji rocznie sprawia, że i postrzeganie zasięgu się zmienia. Naprawdę przykro się patrzy z perspektywy Plusa, jak przez ostatnie dwa lata znikały lokalizacje gdzie był tylko Plus. Było naprawdę trochę takich lokalizacji wiejskich. Ale, tu pobudował się Play, tam N!, gdzie indziej po prostu dowiesili się do Plusa. Albo Play pobudował się z dwóch stron, bo buduje gęsto. No i rozmywa się ta zaleta Plusa. A w drugą stronę słabo idzie. Podawałem ostatnio przykład. Naprawdę nie wiem jak można procedować wzmocnienie wieży przez ponad rok, podczas gdy niedaleko Play buduje i uruchamia stację od zera w ciągu kilku miesięcy. Proces inwestycyjny Play opanował do perfekcji, a Plus nadal radzi sobie słabo.
No i teraz c-band. Plus i Play powinni nadawać z tych samych anten aktywnych. Po prostu. Plus może nie udźwignąć budowy samodzielnej sieci. Play udźwignie wszystko, bo pieniądze przyjdą z Francji. N! też, bo z Francji i Niemiec. Kolonizacja ekonomiczna. Niestety.
Plus potrzebuje gotówki. Na wczoraj.
Bzdura. Plus gdyby zrobił sieć jak należy i wykorzystał pasmo, które ma zamiótłby konkurencję pod dywan. Niestety woleli się skupić na reklamach niż budowaniu sieci.