Speedtest.pl chwali internet Plusa – Plus chwali się wynikami rankingu. Pytanie, co z 5G Ultra?

Plus opublikował komunikat prasowy, nawiązujący do rankingu serwisu speedtest.pl, który prezentuje średnie wyniki pobierania w ramach internetu mobilnego, wskazując na Plusa. Ranking – rankingiem, niemniej jak sugerują opinie klientów operatora – wcale tak różowo nie jest. Podobne opinie wyrażają pracownicy salonów Polsat Plus, którzy w ostatnim czasie wskazują, że w punktach najczęściej pojawiają się ci, którzy szukają ofert najtańszych oraz ci, którzy z usług operatora chcą zrezygnować. Głównie ze względu na zasięg. Spora ilość rezygnacji, to również rezygnacje z telewizji Cyfrowego Polsatu. Przy okazji marketingu Plusa – na moment odnieśmy się do tzw. 5G Ultra. Próbowaliśmy przetestować technologię w Jeleniej Górze. Komplet testów, realizowanych przy użyciu trzech terminali: Xiaomi 13, Redmi Note 12 Pro 5G (5G Ultra) oraz Xiaomi Mi 10T Pro (“standardowe” 5G) pokazał, że ewentualne różnice między prędkościami, uzyskiwanymi za pomocą “standardowego” terminala i terminala dedykowanego dla 5G Ultra to w download wartości rzędu 20Mbps-40Mbps, co stanowi granicę błędu. W żadnym z przypadków prędkości 5G Ultra nawet nie zbliżyły się do reklamowanego 1Gbps, zaś najwyższa prędkość, którą udało się uzyskać w download w 5G Ultra wyniosła 470Mbps. Test z tej samej stacji przy użyciu “standardowego” terminala dał prędkość 440Mbps. Przy okazji tzw. 5G Ultra wartym odnotowania jest to, że stacje oferujące tę technologię zostały zubożone w LTE o pasmo 2100MHz (10MHz), co daje po “modernizacji” stacji niższe wyniki w tej technologii, jakościowo zdegradowano również “standardowe” 5G ze względu na zdegradowanie jakości pasm kotwicowych. W związku z powyższym nosimy się z zamiarem przekazania monitu do UOKiK w temacie wprowadzania przez grupę Polsat Plus klientów sieci w błąd co do prędkości, które potencjalnie uzyskujemy dzięki 5G Ultra. Działanie, o którym mowa, to ewidentne naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Komunikat prasowy Plusa na temat jakości internetu mobilnego ze wskazaniem rankingu speedtest.pl poniżej:
” Plus liderem rankingu internetu mobilnego. Serwis SpeedTest.pl opublikował wyniki zestawienia szybkości internetu za drugi kwartał 2023 roku. Plus ze średnią szybkością pobierania danych 51,6 Mb/s zajął pierwsze miejsce w ogólnym rankingu internetu mobilnego – 5G, 4G i 3G. Ponadto Plus zdominował ranking najszybszej technologii 5G, osiągając średnią 138 Mb/s.
Plus z najszybszym internetem mobilnym w Polsce
Dzięki udostępnieniu 5G wszystkim klientom, stałemu poszerzaniu zasięgu oraz szerokiemu portfolio przystępnych cenowo urządzeń najnowocześniejsza technologia internetu mobilnego stała się powszechnie dostępna dla klientów Plusa. W rezultacie Plus, drugi kwartał z rzędu, zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu publikowanym przez serwis SpeedTest.pl. Ranking internetu mobilnego SpeedTest.pl za drugi kwartał br. powstał na podstawie około 813 tys. pomiarów obejmujących wszystkie technologie internetu mobilnego – 5G, 4G i 3G – u wszystkich operatorów w Polsce. W okresie od kwietnia do czerwca Plus zdecydowanie umocnił swoją pozycję na najwyższym stopniu podium w odniesieniu do pozostałych operatorów. Średnia prędkość pobierania w sieci Plusa wzrosła aż o 7 Mb/s w porównaniu z ostatnim zestawieniem i wyniosła aż 51,6 Mb/s.
Ranking internetu mobilnego w 2. kwartale 2023 

Operator Pobieranie (Mb/s) Wysyłanie (Mb/s) Ping (ms)
Plus

51,6

11,0

37

T-Mobile

47,2

12,2

28

Play

46,0

13,4

29

Orange

44,4

11,7

28

Lider technologii 5G
Plus „od zawsze” zajmuje pierwsze miejsce w rankingach internetu 5G publikowanych przez SpeedTest.pl. W drugim kwartale br. użytkownicy serwisu wykonali ponad 69 tysięcy testów w tej technologii. Zestawienie wykazało, że 5G Plusa dominuje pod względem kluczowego parametru, jakim jest prędkość pobierania danych. Średnia szybkość odbierania danych z wykorzystaniem 5G w pozostałych sieciach była wolniejsza o ponad 62 Mb/s.

Ranking 5G w 2. kwartale 2023

Operator Pobieranie (Mb/s) Wysyłanie (Mb/s) Ping (ms)
Plus

138,3

18,1

33

Play

76,1

28,4

24

Orange

71,2

28,3

25

T-Mobile

67,9

25,1

26

5G Ultra
W połowie czerwca Plus uruchomił nowość – 5G Ultra. Dzięki agregacji 3 pasm – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz) – internet mobilny w Plusie stał się jeszcze szybszy. 5G Ultra jest bezpłatnie dostępne dla wszystkich klientów Plusa, którzy przebywają w zasięgu i posiadają kompatybilne urządzenie. Dla użytkowników oznacza to jeszcze szybsze pobieranie plików, niezakłócone spotkania online, komfortową pracę i naukę zdalną oraz płynne oglądanie wideo w najwyższej jakości. Stopniowe upowszechnienie 5G Ultra wśród klientów, z czasem przełoży się na dalszy wzrost średnich prędkości internetu mobilnego w sieci Plusa.

Źródło:
https://www.speedtest.pl/wiadomosci/rankingi/predkosc-internetu-w-polsce-w-ii-kwartale-2023-r/.”

źródło: Plus / komentarz wstępny [red]

Materiał powiązany:
Plus LTE: jakość internetu mobilnego w powiatowym Lwówku Śląskim
Plus zasięg: modernizacja stacji na wieży Zamku Chojnik w Jeleniej Górze. Jak nie pomyśleliśmy – tak zrobiliśmy!

0 0 votes
Article Rating
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

To jest właśnie Plus. Zasięg technologii 5G na dzień dzisiejszy słaby zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków (przede wszystkim). Terminal w trybie auto skacze co chwilę pomiędzy LTE, a 5G. Nie ma żadnej stabilności w “trzymaniu” technologii. Do tego napompowana do granic przyzwoitości kampania marketingowa, która ma za zadanie zwabić nieświadomych potencjalnych klientów do oferty 5G. Król jest nagi i bardzo dobrze, że gsm.biz to obnażył. Brawo.

piotrzet

Klienci wiedzą doskonale co jest. W Plusie od dawna utrzymuje się dość wysoki wskaźnik odejść w porównaniu do konkurencji około 8%, podczas gdy jeden z konkurentów ma na poziomie 0,7%. Nowych też nie wiele się złapie, bo fama pocztą tzw pantoflową poszła, że Plus ma słaby zasięg i zapchaną sieć.

mariusz9a

Tak z czystej ciekawości, piszecie że 20-40Mb/s to granica błędu. Jak to wyznaczacie? Dlaczego aż taki rozrzut błedu i dla jakiej aplikacji/serwera to jest wyznaczone? Przede wszystkim, pierwsze pytanie – jak jest policzony ten błąd?

mariusz9a

No ok, ale co to ma wspólnego z błędem? – Nic. To o czym piszesz to nie jest błąd w rozumieniu metrologicznym 🙂 Także niefartownie użyte słowo 🙂 Sieci mobilnej nie da się porównać w ten sposób. Otrzymany wynik jest wynikiem chwilowym tu i teraz, obarczonym jakimś błędem pomiarowym – ja go nie znam, może gdzieś w opisie aplikacji jest podane jak go obliczyć, chociaż wątpię. Także uważam, że nie można stwierdzić, że dodanie 5G2100 nic nie zmienia. Ja myślę że zmienia – zawsze to +10MHz więcej 😉

mariusz9a

Ok – nie będę w takim razie szczępił sobie języka… – jałowa dyskusja to już się nie czepiam :-] Pozdrawiam tylko informatyków, którzy wahania prędkości przesyłu danych w sieci mobilnej wynikające m. in. ze zmienności jej chwilowego obciążeia, nazywają błędem :-]