Plus 5G Ultra: Apple nie certyfikował swoich smartfonów do 5G Ultra

W dyskusji na temat modernizacji sieci 5G w Plusie wyniknął temat listy smartfonów, obsługujących tzw. 5G Ultra, którą opublikował operator i brak na tej liście smartfonów iPhone. Jak się dowiadujemy – Apple certyfikuje każdy model nie tylko do użytkowania go w sieci, ale także do poszczególnych, zaawansowanych usług. Z powodów sobie znanych – amerykański producent smartfonów nie certyfikował swoich smartfonów dla usługi systemu agregacji pasm w sieci 5G, nazywanej przez operatora marketingowo 5G Ultra. Reasumując, smartfony mogą nie załączać agregacji n41_n1 mimo tego, że wg specyfikacji są na to przygotowane. Tym samym temat braku najnowszych terminali Apple na liście smartfonów wspierających 5G Ultra zostaje na obecny moment zamknięty.

źródło: informacja własna (wk)

1 1 vote
Article Rating
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Moim zdaniem nie warto kłócić się o Plusa. To jest specyficzna sieć gdzie prawa grawitacji są inne. Moim zdaniem zbliża się spektakularny upadek. To kwestia czasu.

sebmag

Oby jak najszybciej

piotrzet

A to samo pisałem wcześniej. I tak jak pisałem wina tutaj operatora za to że nie chciał zapłacić. Gdyby to było w innej sieci czyli T-M, Orange lub Play taka obsługa dawno byłaby podobnie jak wprowadzali obsługę VoLTE, VoWiFi itd.

piotrzet

T-Mobile, Orange, Play jakoś płacą i im się opłaca? Inni operatorzy na świecie płacą i im się opłaca? To jak to jest, że Plus od zawsze miał z tym problem? Nie podoba się nie muszą mieć urządzeń w ofercie. Producent telefonu jak najbardziej może sobie życzyć zapłatę za różne usługi. Rozumiem, że jak kupujesz samochód w salonie i jeździsz do ASO na przeglądy to nie masz z tym problemu i płacisz. A tutaj problem za to, że Apple chce opłatę za dodanie kolejnej funkcjonalności? Tym bardziej, że sami napisaliście o “zaawansowanych usług” to za to nie mogą brać opłaty? Bo? Co mają to organy antymonopolowe? Apple ma monopol na smartfony? Od kiedy? Nikt Plusa nie zmusza do posiadania w ofercie telefonów od Apple.

piotrzet

Korzystając z ASO też masz dodatkowe rabaty na późniejsze usługi po gwarancyjne tak jest np w grupie VW. Robiąc przeglądy i serwis gdzie indziej też nie masz później możliwości aby te rabaty otrzymywać, a więc również traci się jakąś funkcjonalnośc. Tak jak pisałem do wprowadzenia do oferty Plusa sprzętu Apple nikt nie zmuszał. Nie musieli mieć ich w ofercie. Natomiast jeśli mają to doskonale wiedzą jakie są warunki współpracy z tą firmą i na nie się zgodzili, a więc proszę tutaj nie bronić Plusa, bo teraz piłeczka jest po ich stronie i że nie chcą zapłacić Apple za certyfikację 5G Ultra to tylko i wyłączna ich wina nikogo innego. Skoro Apple to taki monopolista jak twierdzisz to po co Plus brał od nich urządzenia? Czego się bali? A no tak, że wtedy wynik będzie jeszcze gorszy aczkolwiek to kwestia czasu i Apple tu nic nie pomoże.

piotrzet

Tak jak pisałem Plusa nikt nie zmuszał do kupowania ani sprzętu od Apple ani wprowadzania go do swojej sieci. Jeśli coś wprowadzili i się zgodzili na warunki to niech teraz nie olewają klientów tylko zrobią jak powinno to mieć miejsce. Producent urządzenia ma prawo do dyktowania warunków, bo to on wytworzył sprzęt, a nie Plus. I tak jak pisałem Plus wprowadzając do oferty się na nie zgodził.

piotrzet

To podam inny przykład ze świata Androida chociaż tutaj pewno też producent okaże się winny. Jak to jest możliwe, że w T-Mobile, Play działa EVS na wielu telefonach nawet, które nie były w sprzedaży u tych operatorów, a w Plusie pomimo wsparcia VoLTE, VoWiFi nie działa ta funkcjonalność? Wina też producenta? Ciekawe skoro u innych działa 😉 Ale oczywiście Apple jest winne, że Plus się zgodził na coś za co teraz nie chce płacić. Chyba wezmę sobie kredyt i też nie będę go płacił 😉

Jan

Akurat z EVS to ciekawa sprawa, bo iPhone obsługuje plusowe EVS. Jeśli dane bierzesz ze strony wificalling-volte, to pamiętaj, że najpierw ktoś musi dany telefon do bazy danych zgłosić. Dlatego Plus ma najmniej telefonów z EVS. Ciekawostka jest taka, że Plus w tej chwili jest liderem VoWiFi i VoLTE – odpowiednio aż 523 i 599 telefonów! Cuda? Nie, po prostu ktoś przetestował bardzo egzotyczne modele i dodał do bazy.

piotrzet

A kto powiedział, że ja swoją wiedzę opieram na tej stronie?

vodafonik

a czy tak samo nie jest z samsungiem? Najnowsza seria s24 rowniez nie jest na liscie obslugujacych 5G ultra mimo tego, ze obsluguja n41 i n1.