Operatorzy globalni – modernizacja sieci do 5G band 78: model MOCN pozostaje, a nawet zostaje rozszerzony

W ostatnim czasie ponownie odwiedziliśmy Wrocław. Jak informowaliśmy naszych Czytelników wcześniej – w stolicy Dolnego Śląska operatorzy globalni stosują w sieci LTE model MOCN. Jak się okazuje – dziś, mimo implementacji band n78 do segmentu 5G NSA – model MOCN pozostaje, a nawet został rozszerzony o kolejne lokalizacje. Na naszej testowej drodze taki model sieci u operatorów globalnych funkcjonował wciąż we Wrocławiu, ale również w miejscowości Smolec, w Kątach Wrocławskich oraz w Wałbrzychu. W Jeleniej Górze, gdzie na bieżąco przyglądamy się sytuacji radiowej każdy z operatorów korzysta z własnych zasobów radiowych. Póki co – pasmo band n78 w 5G nie zostało zaimplementowane w żadnej ze stacji, zaś model DSS w 5G funkcjonuje dosłownie na kilku stacjach. Pozostałe oferują wyłącznie LTE.

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kozien70

MOCN? Które częstotliwości mają wspólne?

kozien70

Dziwne. Na czyich częstotliwościach pracują: T-mobile czy Orange? Łączą między sobą jakieś bloki? W 800ce nie mogą, a co z resztą?

kozien70

Robią w tamtych rejonach migrację na Nokię? Bo jeśli tak, to MOCN jest na stówę tymczasowy, wynika z jakiegoś chwilowego ograniczenia sprzętowego/konfiguracyjnego i docelowo zniknie. Bez łączenia bloków obydwu operatorów MOCN nie ma kompletnie sensu, kiszenie się obydwu na połowie zasobów częstotliwości jest wręcz szkodliwe. A nawet przy łączeniu jego sens jest dyskusyjny i był już kiedyś przyczyną niesnasek między Tm a O. Nie bez przyczyny kiedyś z niego zrezygnowano.