Plus 5G: operator znacząco rozszerzy zasięg w paśmie 2600MHz oraz prawdopodobnie we współpracy z Nokią upora się z problemem agregacji

Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, do końca września grupa Polsat Plus planuje znaczące rozszerzenie zasięgu w paśmie 5G w oparciu o dotychczasowe rozwiązania, czyli w paśmie 2600MHz TDD. Operator analizuje również możliwości agregacji pasma z band C, które zarezerwował – z posiadanymi dotąd zasobami, z 2600MHz włącznie. Zaraz po rezerwacji bloku częstotliwości z pasma 3500MHz pojawił się problem, ponieważ okazało się, że nie ma możliwości agregacji nowo pozyskanych zasobów z dotychczas używanymi, ponieważ… – jak słyszeliśmy – nie ma takiego chipu, bo nikt nie jest zainteresowany taką kombinacją agregacji ze względu na jej nietypowość. Dziś, sytuacja prawdopodobnie idzie w dobrym kierunku. Wedle informacji, które otrzymujemy – grupa Zygmunta Solorza mocno pracuje nad rozwiązaniem problemu agregacji z Nokią. Rozwiązanie powinno być gotowe z końcem czerwca. Stacje z band n78 w większej ilości w grupie telekomunikacyjnej, o której mowa powinny pojawić się z końcem września. Wtedy to z kolei ma być zakończony proces dynamizujący rozszerzenie zasięgu 5G 2600MHz TDD, z naciskiem na tzw. 5G Ultra.

źródło: informacja własna (wk)

1.3 3 votes
Article Rating
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sebmag

Zaraz po rezerwacji bloku częstotliwości z pasma 3500MHz pojawił się problem, ponieważ okazało się, że nie ma możliwości agregacji nowo pozyskanych zasobów z dotychczas używanymi, ponieważ… – jak słyszeliśmy – nie ma takiego chipu, bo nikt nie jest zainteresowany taką kombinacją agregacji ze względu na jej nietypowość.

Każde wytłumaczenie jest dobre, byle się tylko nie narobić i nie wydać zbyt dużo pieniążków na inwestycje w sieć 🙂

mariusz9a

Chip jest – to tylko kwestia aktualizacji jego softu 🙂